Güneş Oğlak Burcunda

güneş oğlak burcunda, güneş oğlakta, güneşim oğlakta, haritada güneş oğlakta, güneş oğlak burcunda neler etkiler, güneş

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 1079
Yaş: 23
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Güneş Oğlak Burcunda

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Cmt 23 Ara, 18:27

Güneş Oğlak Burcunda
Resim

Kimliğimizi, isteklerimizi ve bizim için nelerin önemli olduğunu gösteren Güneş öncü bir toprak burcu olan Oğlak’taki yolculuğuna başlıyor. Güneş’in Oğlak burcuna geçişi, gecenin en uzun ve gündüzün ise en kısa olduğu kış soltistine (gün dönümüne) denk gelir ve bu tarihten sonra günler tekrar uzamaya başlar. Latinceden gelen “soltist” kelimesi, “Güneş duruyor”, “Güneş hala ayakta” anlamındadır.

Güneş’in giderek kısalan günlerde daha az kendisini göstermesi ve bir anlamda ölmesinin ardından aynı noktada yeniden doğması ve gücünü yeniden kazanması Keltler, İskandinavlar gibi eski bir çok kültürde kutlanmıştır; günümüzdeki Noel ve Yılbaşı kutlamalarının temelinde de Güneş’in bu ölümü ve yeniden doğuşu teması vardır.

Sembolik anlamda Güneş’in ölümü ve doğumu, “ışığın” yani yeni bir medeniyetin zorlu mücadeleler ile doğması, belirli sınırlar içerisinde gelişmesi ve ömrünü tamamladıktan sonra yıkılması ile bağlantılıdır ve Oğlak burcu da bu bağlamda asıl kimliğini, gerçek isteklerini, bu toplumsal rolüyle birleştirerek kendisini gerçekleştirmesi gereken bir burçtur.

Mevsimsel anlamda ise, doğanın buz tuttuğu, kışın formlarının kristalize olduğu, bir şeylerin az, kıt olduğu, koşulların ağır ve zorlu olduğu bir döneme denk gelir. Oğlak da tıpkı bu koşullarda dağa tırmanan bir dağ keçisi gibi, öncü niteliğiyle inisiyatif alıp tek başına yol gider. Zirvedeki hedefine adım adım yol alırken, zorluklar ve engeller onu yıldırmaz. Hedefine varmak için gerekli azime, sabıra ve kararlılığa sahiptir. Zorlu koşullara dayanır, bu kıt koşullarda iktisat yapıp azla yetinebilir.

Arketipsel anlamda strateji uzmanı ve inşaatçı olan Oğlak, uzun vadeli ve gerçekçi planlar yapma, zamanlama ve bir şeyleri yapılandırma konusunda ustadır. Hedeflerine giden yolda kendi isteklerini ve ihtiyaçlarını kontrol altına alabilir, kendisini disipline edip enerjisini belirli bir alana odaklayarak, kendisine kurallar koyarak sınırlandırabilir ve sistematik bir şekilde hedeflerine giden yolda dur durak bilmeden çalışır. Görev ve sorumluluk bilinci gelişmiştir. Oğlak’ı hem bu sorumlukları ve görevleri alan hem de bir devletin hiyerarşik sisteminde ya da şirkette görevleri dağıtan, kuralları koyan ve orayı idare eden bir otorite konumunda düşünebiliriz.

Oğlak, özüne uygun olan seçimler yaparak, gerçekçilik, iyi planlama, uygulamacılık, azim ve öz-disiplin ile bu hedeflere gider, buralarda kazandığı yetkinlik ve somut başarılar ile kendisine saygı duyar. Burada seçtiği hedefe giden yolda kendisini kontrol edebilmesi ve bu seçimlerinin sonuçlarıyla yüzleşebilmesi onun kendi hayatının otoritesi olarak olgunluk kazanmasına ve bir yetişkin olmasına olanak sağlar.

Oğlak’ın kendi isteklerine uygun bir hedef belirlemesi çok önemlidir. Bu olmadığı zaman kendisini hiç istemediği bir toplumsal rolün, görevin ve bu göreve ait sorumlulukların kölesi olarak bulabilir. Sorumluluk ve görev bilinci gelişmiş olduğundan, başkalarının sorumluluklarını alıp olmadık yüklerin altında ezilebilir. Sorumlulukları, görevleri delege edebilmesi ve kendi yapmak istediklerine bağlı olarak “önceliklerini” belirleyebilmesi oldukça önemlidir.

Kalbinin isteklerine kulaklarını tıkadığında kendisine sadece toplumsal saygı, ekonomik güvence, statü ve prestij getiren işlerin peşinden gidebilir. Bu yolda hedeflerine ulaşmak için başkalarının sırtına basabilir. Kendisini somut başarılar elde edemediğinde yetersiz hissedebilir. Kendi isteklerini ve duygusal ihtiyaçlarını kontrol edebilmesi olumsuz anlamda başkalarının duygularına karşı da duyarsız, sert ve soğuk bir insan olmasına yol açabilir. Kendisine koyduğu kurallar ve her zaman doğru, mükemmel davranma takıntısı ile kaskatı kesilip, aşırı temkinli ve korku dolu bir yaklaşımla hayatta hiç ilerleyemeyen ve kendisini gerçekleştiremeyen birisine dönüşebilir. Bu da sürekli depresif, karamsar, aşırı melankolik ve kendisini sürekli yetersiz hisseden bir şekilde davranmasına yol açabilir.

Kendi hayatının otoritesi olamadığı, kendisini gerçekleştirmesine olanak vermeyen bir yolda ilerlediğinde başkalarını ve başkalarının hayatlarını kontrol etmeye çalışan kontrol delisi birisine dönüşebilir. Tek başına ilerleyebilme, amaçları uğruna yalnız kalabilme özelliği olumsuz anlamda kimsesizliğe dönüşebilir.

Oğlak’taki Güneş’in yöneticisi Satürn Yay’daki yolculuğunu tamamlayarak, 20 Aralık 2017 itibariyle yöneticisi olduğu Oğlak’ta yolculuğuna başladı. Burada Satürn kendi kaynaklarını istediği gibi kullandığı bir konumda olduğundan, hayatımızı kendi doğamıza uygun hedefler doğrultusunda yapılandırmak adına gerekli olan özdisiplini, ciddiyeti, kararlılığı, görev bilincini, çabayı, azmi, odaklanmayı ve pratikliği bize sunuyor.

Burada Satürn’e özgü ödüller olan yetkinliğe, olgunluğa, bilgeliğe, öz-saygıya ve kendi hayatının otoritesi olabilme becerisine sahip olabilmek için kendi isteklerimize uygun seçimler yapmak, bu seçimlerle ilgili sorumluluk almak, disipline olmak, burada her ne pahasına olursa olsun çalışmaya, çabalamaya razı olmak, kısaca ektiklerimizi biçmeye, seçimlerimizin sonuçlarıyla yüzleşmeye hazır olmak gerekiyor. Bunun yanısıra, hem kişisel hem de toplumsal anlamda güvensizlik ve korku ile duvarlarımızın hiç olmadığı kadar yükseldiği, sansürün, kontrolün arttığı ve kuralların sıkılaştığı bir dönemde de olabiliriz.

Hayatımızdaki devlet, ebeveynler, patron gibi otorite figürleri ile olan ilişkilerimizde gereken düzenlemeleri yapmak, kendi hayatımızın kontrolünü elimize almak ve yaşamımızı seçimlerimize uygun olarak yapılandırmak adına hayatımızın “ilgili” alanlarında nasıl adımlar atmamız gerektiğini “Büyük Öğretmen” Satürn’ün Oğlak’taki bu yolculuğu sırasında öğreneceğiz...Astroloji Dergisi/Gözde Kara

Kaynaklar:
*Astroloji Dersleri, Barış İlhan
* http://www.astrolojidergisi.com/kis%20solisti.htm
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Akrep mesajı için:
xFlood (Pzr 24 Ara, 01:38)
Değerlendirme: 16.67%


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir