Güneş Yay Burcunda

güneş yay burcunda, güne yayda, güneşim yayda, güneş yaya geçti, güneşin yaya geçmesi, güneşin yaya geçmesi etkileri

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri

Moderatör: Astroloji

Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 966
Yaş: 22
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 115 kez
Teşekkür edildi: 132 kez
İletişim:

Güneş Yay Burcunda

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Prş 23 Kas, 21:53

Güneş Yay Burcunda
Resim

İsteklerimizi, egomuzu ve bizim için neyin “önemli” olduğunu ifade eden Güneş, Yay burcunda yolculuğuna başlıyor. Arketipsel olarak filozof, gezgin ve öğrenci olan Yay için, hayata karşı bir güven, iyimserlik ve onu coşkuyla kucaklama isteği söz konusudur. Yaşama karşı olan bu iyimserlik ve güven ile Yay yaşamını anlamlandırmak, evrenin, doğanın veya Tanrı’nın yasalarını anlamak ve kendisiyle, hayatla ilgili gerçeklere ulaşmak üzere bir yolculuğa çıkar. Bu kitabi bilgilerle ya da oradan buradan okunanlarla yapılan bir yolculuk değildir; sembolik anlamda bir “hac yolculuğuna” da benzetilebilecek bu yolda önemli olan, yolda giderken geçilen her hanın, her konağın, her şehrin ve her ülkenin kültürünü yaşantılamak ve burada edinilen deneyimlerin anlamlandırılması sonucunda bir yaşam felsefesi ve inanç sistemi geliştirmektir.

Glifi göklere doğru çevrilmiş bir ok olan Yay’ın başka ufuklara, uzaklara, yüksek ideallere ve amaçlara giden yolda deneyimlere ve yaşamdaki farklılıklara açık bir hayat sürdürmesi önemlidir. Yay’ın farklı kültürler, uzaklar ile olan bağlantısı hem kendi vatanımız dışındaki insanları tanıma, yaşamları deneyimleme olarak değerlendirilebileceği gibi, hem de kendi hayatımızda bizden farklı düşünen, farklı inançlara ve görüşlere sahip insanları tanımak ve deneyimlemek olarak da değerlendirilebilir. Zodyak’ın kahini, yargıcı ve hakimi olarak yaşadıkları, yani deneyimleri sonucunda bir kavrayış, iç görü kazanması, bir yargıya varması, hüküm vermesi ve “taraf” olması gereklidir.

Prensiplerinin ve inançlarının kendi yaşadıklarına dayanması gerektiği gibi, inandığı ve vaaz ettiği şekilde yaşamalı yani vaaz ettiklerini gerçekten uygulamaya koymalıdır. Yay’ın tüm bu “farklılıkları” yaşantılaması sonucu elde ettiği kazanç ise kendisinden farklı olana karşı geliştirdiği “hoşgörüdür.” Yaşamda konularında uzmanlaşmış kişiler, yaşam ustaları, bilge kişiler, filozoflar, profesörler, din adamları, misyonerlerin yanı sıra, farklı kültürler, yurtdışı, yabancılar, ithalat, ihracat, turizm, yayıncılık, reklam gibi konular Yay ile simgelenir.

Yay, fildişi kulesinde oturan bir asilzade tavrıyla elini ayağını yaşamdan çektiğinde yani deneyimden uzak yaşadığında oradan buradan okuduğu bilgilerle her şeyi bildiğini düşünen, kendi bildiğinin doğruluğundan emin ve ukala birisine dönüşebilir. Zaten her şeyi bildiğini düşünmesi, onu aslında içsel olarak arzuladığı yaşamındaki anlam duygusuna götürebilecek deneyimlerden alıkoyar ve dolayısıyla kanıları, varsayımlarıyla yaşayan, gerçeklere hiçbir zaman ulaşamayan birisi haline gelebilir.

Kendi bildiklerinin ve inandıklarının “en doğru” olduğunu savunan, katı prensiplere sahip, farklı olan her şeye karşı hoşgörüsüz, kibirli, kendisinin bile yapmadığı şeyleri vaaz eden, fanatik, önyargılı, ikiyüzlü bir ahlakçıya dönüşebilir. Kör iyimserliği, her zaman şansına güvenmesi, her zaman geleceğe, gelecekteki olasılıklara odaklanması, yapılması gereken her şeyi yarına havale etmesine, o anki gerçekleri görmezden gelmesine ve günlük, hali hazırda ilgilenilmesi, çözülmesi gereken problemlere yüz çevirmesine yol açabilir.

Gelecekteki olasılıklara açıklığı olumsuz ifadesinde “fırsatçılığa” dönüşebilir. Yine aşırı iyimser ve kendinden emin bir edayla, her şeye “evet” diyerek boyunu aşan ve yerine getiremeyeceği sözler verebilir. Bir diğer gölgesi “abartmak” olan Yay, kendisini de olduğundan büyük gösterebilir. Sınıf bilinci gelişmiş bir burç olduğundan, insanları “aşağıdakiler” ve “yukarıdakiler” olarak ayırarak, kendisinden aşağı gördüklerine kaba bir cömertlik sergileyebilir veya kendini beğenmiş bir tavırla, sanki varlığı, yaptıkları diğerlerine bir lütufmuş gibi davranabilir.

Yay’daki Güneş’in yöneticisi Jüpiter Akrep’teki yolcuğunu sürdürüyor. Tutkuyla bağlandığımız, yoğun bir şekilde enerjimizi verdiğimiz ya da takıntı haline getirdiğimiz konular ve insanlar ile ilgili yaşayacağımız bazı deneyimler, en sonunda “asıl gerçekleri” görmemize ve bu konularda derin bir kavrayış kazanmamıza yol açabilir.

Bu konumda yaşamdaki anlamı, doğruyu bulmak ve büyümek için, krizlerin aslında bizim gelişimimiz için bir fırsat olduğunu idrak etmek ve bazı yerlerde kaybettiğimizi kabullenip bırakılması gerekenleri ardımızda bırakmak oldukça önemli.

Yolumuza çıkanlarla ya da hayatımızdakilerle güç savaşına girmek yerine, her şeyi bilemeyeceğimizi ve kontrol edemeyeceğimizi hatırlayıp, yaşamın doğal akışına güvenmek daha akıllıca olabilir…


Astroloji Dergisi/Gözde Kara

Kaynaklar
* Astroloji Dersleri, Barış İlhan


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir