Kova Burcu Kadını ve Özellikleri

kova kadını, kova burcu kadını, kova burcu kadınının genel özellikleri, kova kadını ve özellikleri

Kova Burcu Kadını ve özellikleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 1072
Yaş: 23
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Kova Burcu Kadını ve Özellikleri

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzt 24 Tem, 22:03

Kova Burcu Kadını ve Özellikleri
Resim
Victoria Justice

Bir Kova kadınıyla gönül ilişkisi kurarken en güvenli yol, O'nun başka herşeyde olduğu gibi, aşkta da mantığa aykırı görünen, birbirini tutmayan (paradoxical) davranışlar içinde olduğunu hatırlamaktır. Böylece O'nda bir Priscilla Alden aramayacaksınız.

Bu kız âşıkken bütün sabit burçların sadakatine sahiptir. Ama aynı zamanda hava burcunun ayrılık ve duygusuzluk özelliklerine de sahiptir. Eğer O'nu sayısız ilgilerinin peşinde koşması ve arkadaşları arasında dolaşıp durması için serbest bırakırsanız, Uranüs kadınıyla mutlu bir ilişki kurmanız mümkündür. O'nu asla sobaya ya da karyola demirine bağlamaya kalkışmayın. Bunu denemiş olan adama sorun. Birdenbire bale çalışmaya, dağların tepesinde meditasyon yapmaya, ya da Barış Gönüllülerine katılmaya karar verebilir. Yüksek bir kulede yaşayan, uzun altın saçlı prensesin öyküsünü hatırlıyor musunuz? işte O Kova kadınıdır. Upuzun saçlarını kesmek O'nu peri masasındakinden daha fazla değiştirmeyecektir. Sizin benim kurduğumuz hayallerden farklı hayaller kurar. Uzaktaki trampetçiyi duyar ve çoğumuzun hiç görmediği bir yıldızın peşine düşer.

O herkese aittir, ve genelde hiç kimseye ait değildir. Aşkı müşfik ve ilham dolu olabilmeli. Ama bu aşkta her zaman sisli, anlaşılmaz birşeyler olacaktır, sanki yarısı hatırlanan bir şarkı gibi. Melodiyi mırıldanabilirsiniz, ama sözler hep uçup kaybolur. Kova kızının özgürlük isteği ısrarlıdır, ama bu çizgiler içindeki gönül ilişkisini kabul edebilen birine bağlılığı da sonsuzdur. Burada birşey hoşunuza gidecek: Banka defterinize korkunç bir ilgi göstermeyecektir. (Yengeç, Oğlak ya da Boğa etkileri almamışsa.) Para, tipik bir Kova kadının hiç de önde gelen ilgi merkezi değildir, Şehrin en zengin adamı değilseniz buna aldırmayacaktır, ama şu ya da bu şekilde entellektüel başarılarınızla saygı görmenizi bekleyecektir. Dr. Christian Barnard'la kalp nakilleri, Wamer von Braun'la roketleri, O'nu J. Paul Getty'yle milyonlarından çok daha fazla ilgilendirir.

Bu kelebeği yakalamaya çıktığınız zaman, kendi ne olacağı önceden kestirilemeyen hayatını, asla kendi kendine dürüst olmayan bir adamla geçirmeyeceğini hatırlayın. Kendi ahlâk kuralları başka hiç bir şeyde rastlamadığınız kadar anlaşılmaz olabilir. Bunlar toplumca kabul edilen kurallardan oldukça değişiktir, ama O tamamiyle bunlara göre yaşar. Sizin kurallarınızın da bir hayli kişisel olabildiğini anlar. Buna bir itirazı yoktur, ama sakın bu farklı kuralları uzlaştırmaya kalkmayın. Eğer siz bir ihtiras çiçeği arıyorsanız, yanlış papatyayı kopardınız. Şayet tipik Kova'ysa, ihtiras O'nun harcı değil. Fiziksel aşkın fazla abartılmamışsa, yeterince zevkli olduğunu düşünür. Başka bir deyimle, olsa da olur, olmasa da. Uranüs kadınları sevişmeye derin bir içtenlikle cevap verebilirler. Ama siz uzun süreler platonik aşkı tercin ederseniz, buna da bir itirazları yoktur. Tüm Kova'lar gibi, O da bir kişiye duyduğu arzunun ruhunu hapsedeceği ve tek büyük aşkı olan özgürlükten onu alıkoyacağı konusunda bilinç altı bir korku duyabilir: Deneme, soruşturma özgürlüğü ve insanlığa zaman ayırma özgürlüğü. Aynı zamanda kendi ters, erişilmez hayallerinin peşinden gitme özgürlüğü.

Şayet siyaset, bilim ya da eğitim alanlarında meslek sahibi olmak istiyorsanız, Kova sizin için ideal kızdır. Doğum haritasında ters yıldız etkileri alarak Main Street'de çıplak ayakla yürüyüp, otobüslerde kocaman siyah purolar içip insanlarda şok etkisi yaratmaktan hoşlanan bir Kova kızına rastlamadınızsa; O'ndan daha iyisini bulamazsınız. Orada burada bazı vahşi, olağan dışı Uranüs kadınları vardır. Ama Kova burcunda doğan vasat bir kız sosyal bir zevktir. Zarif, zeki ve çok parlaktır. Yüksek, aşağı ve orta olsun, toplumun bütün tabakalarına son derece iyi adapte olabilir.

Resim
Bella Victoria Justice

Normal şartlar altında, kuşkucu biri olmaması da özel ikramiye sayılır. Gezginci bir satış elamanı, rüyalarının kızını tipik bir Kova kadında bulabilir. Sizi kendisini aldatırken yakalarsa, bu O'nun hassas ruhunda derin bir yara açacaktır. O garip, hülyalı gözlerin içinde baktığınız anda bunu anlayacaksınız. Ama bir neden olmadıkça sizden kuşkulanmayacak, sözlerinizden pek nadiren şüphe duyacaktır. Tipik Uranüs kadını hiçbir zaman siz gittikten sonra büronuza telefon ederek, mendillerinizde ruj lekesi arayarak, kol manşetlerinizde san saç telleri bulmaya çalışarak sizi kontrol etmeye kalkışmaz. Bir ihanete O'nun dikkati zorla çekebilir; yoksa kendisi onu aramaya çıkmayacaktır. Hemen O'na çok yüksek puanlar vermeden önce, ihtiraslı bir kıskançlığa kapılmayışının karakterinin güçlü oluşuna değil, daha başka birşeye bağlı oldu&unu dikkate alın. Herşeyden evvel, size ikinci bir kez. gözlerini çevirip bakmadan önce büyük olasılıkla ruhunuzu mikroskop altında didik didik incelemiştir. Bunun yanısıra, çevresinde ilgisini çeken o kadar çok şey, kendisinde konuşma hevesi uyandıran o kadar çok insan vardır ki, gözden uzak olduğunuz zaman sizin ne yaptığınızı düşünüp üzülecek hiç vakti yoktur. Her iki cinsten Kova'lar için de gözden uzak olmak ekseriya gönülden uzak olmaktır. Gözden uzakta olmak Uranüs'ün yüreğindeki sevgiyi hiç arttırmaz. Bazen bir Kova kadını başkalarıyla ilişki kuran flörtçü bir eş yüzünden acı çeker, çünkü ihtiyacı olan bir şeyi sadece onda bulmuş olabilir; yoksa, gözlerini başka tarafa çevirir. Öte yandan, size gerçekten ihtiyacı kalmamışsa, o ahlâki gücü vefasızlığınızın ilk kanıtını gördüğü anda tersine işlemeye başlayacaktır. Alır başım çeker, gider. Korları yeniden alevlendirmeye hiç çalışmayın, buz gibi soğumuşlardır. Tabii, arkadaş kalabilirsiniz. Neden olmasın? Bunu ister. Bir Kova kızı eski âşıkları ya da kocalarıyla sıkı fıkı olmaktan asla çekinmez. Geçmişi unutmuş ve eski anıları defterinden silmiştir.


Resim
Drew Barrymore

Bu kuralın bir tek garip ve kayda değer istisnası vardır. Uranüs kadını da ilk gerçek aşkını ömür boyu unutmayacaktır. Ama yalnızca ilkini. Bir zamanlar tanıdığınız Kova kızının sizi halâ hatırlayıp hatırlamadığını merak mı ediyorsunuz? Bunun cevabı aşkın gerçek olup olmadığına bağlı. Bu, dokuz yaşındayken O'na bir demet bezelye çiçeği vermiş olan o ilk oğlan da olabilir, yağmurda kendisini parkta gezdirmiş olan da, sirkteki palyaçoyu tanıyan ve kendisini fıstıkla beslemiş olan o komik kulaklı delikanlı da.

Birden fazla evlilik yaparı Uranüs kadınları pek azdır. Olağan dışı durumlara teşne olanlar olabilir, ancak dürüst olmayan bir ilişki onların yapısına ters düşer. Gizli kapaklı bir gönül ilişkisinin ebediyyen sona ermesi uzun sürmez. Buna karşın, pek çok boşanmış Kova vardır. Bunun bir sebebi var. Durum çekilmez hale gelince, Uranüs yapısı aniden soğur. Bir gecede çekip gidebilir ve asla dönüp arkalarına bakmazlar. Boşanmaya hevesli değillerdir, ama boşanma onlarda, daha hassas kız kardeşlerinde olduğu gibi şok yaratmaz. Uranüs kuralları değişir, bilirsiniz. Zaten kendi başına buyruk olduğundan, elindeki metrelerce uzunluktaki arkadaş listesiyle Kova kadını gerektiğinde kendi başına gideceği yolu çizmekte asla tereddüt etmez.

O'nun, geride hiçbir sır kalmayıncaya, ya da analiz edilmeyen hiçbir hayal bulunmayıncaya kadar kalbinize sondaj yapmasını bekleyin. Ama sakın O'nun özel düşüncelerini tahlil etmeye kalkmayın. Bu oyun Kovalarla böyle oynanır. Kendi niyetlerini gizli tutacaktır. Bazen bilerek sizi yanıltmaktan özel bir zevk duyar. Genelde, yaptığı bir hatâda direnir; ancak, Kova'ya göre yalan söylemek başka şeydir, bir öykünün tamamını anlatmaktan kaçınmak başka şey, unutmayın.

Bir Kova kızın kafese girmeye oldukça müsait olduğunu bilmek insanı rahatlatır. Yani, şayet borç istemek için peşinde değilseniz, rahatlatır. Bir iki kez "olur" diyebilir. Ancak, ödemeyi aksatırsanız, araba taksitini geciktirdiğinizde bankadaki memurun suratından daha soğuk olabilir. Kendisi de pek nadiren ufak bir borç alsa, tipik bir Uranüs kadınıysa, hiç geciktirmeden, özürler dileyip kadınca hilelere baş vurmadan her bir kuruşunuzu geri alırsınız. Malı alıp sonra ödeme usulü her erkeğin korkulu rüyası olsa da, sizin bu konuda bir sıkıntınız olmaz. Kova kadınları borçlu olmaktan rahatsızlık duyarlar. Kötü borçlanmalar Uranüs'ün kuralına uymaz.

Uranüs kadınının görünüşü şaşırtıcıdır. Kova kadınlarının çoğunun insanı etkileyen, dalgın bir güzelliği vardır. Ama değişkendirler. Kaymak gibi düzgün bir izlenim verebilirler; sonra aniden bir de bakarsanız ki, Uranüs elektriğinin o parlak, mavi, zig zag şimşeği kadar hızla tuzlu pizzaya dönmüş. En azından , ilginç bir görünüşleri vardır. Kovanın giyinişi sizi olduğunuz yerde pat diye öldürebilir. Aralarında bir moda dergisinin kapağını süsleyecek kadar güzel giyinen birkaç kişi vardır. Ama vasat Kova kızının kıyafetleri alışılmıştan başka herşeydir. Bazen bir çingenenin gıpta edeceği cinsten giysiler giyebilir ve başkalarına benzemeyen kişiliğiyle giyiminde de görülmemiş bazı karışımlar üretebilir. Maskaraya da benzese yeni moda bir kıyafeti ilk giyen Kova kızı olacaktır. Buna karşın, Büyükannesinin zamanındaki modaya da yapışıp kalabilir — hattâ ninesinin zamanındaki modaya da... Tipik Kova aldırmazlığıyla dünkü file danteli bugünün metalik jumper'i ile karıştırır ve ortaya çıkan kıyafet biraz ürkütücü bir etki yaratabilir. Resmi bir ziyafete dantel geceliğiyle, süpermarkete devekuşu tüyleriyle, operaya geniş paçalı pantolonla, tiyatroya lastik ayakkabıyla, hayvanat bahçesini ziyarete elmaslar takarak gidebilir — bir de bütün bunların üstüne bit pazarından seçilmiş soluk Mother Hubbard taktı mı, tamam.

Sizin Kova kızı muhtemelen saçlarına da olağanüstü bir şekil verecektir. Saçları da kişiliği gibi hiç beklenmeyen şekillere girebilir. Bunlar örgülü, at kuyruğu, topuz, serbestçe omuzlarına dökülen, kısacık denizci, Mary Pickford bukleli, ya da sopa gibi dümdüz biçimlerde olabilir. Bir tek şeye güvenebilirsiniz. Kova'nın saçı bu gezegendeki başka herhangi bir kadının saçına benzemeyecektir.

O'nunla yapılan bir konuşma, en azından dikkate değer olabilir. Çekici tavırları vardır ve genel olarak hemen hemen ürkek ve çekingen davranır. Derken o ani Uranüs çıkışlarından biriyle onaya, karşısındakinin söylediği sözle hiçbir ilgisi olmayan bir lâf atar. Diyelim ki borsadaki dalgalanmalar konusunda konuşuyordunuz, hiç ilgisi olmayan bir yerinde O araya girer: Biliyor musunuz; Woodrow Wilson, Jack Ken-nedy, Herbert Hoover, Harry Truman, Calvin Coolidge, Benjamin Har-rison, Franklin ve Theodore Roosevelî ve William McKinley'in isimlerinde hep çift harfler var? Böyle bir soruya verilecek cevabın yalnız bir yolu vardır. O'na, Millard Fiîhnore'u, Ulysses Grant'ı ve Thomas Jefferson'u unuttuğunu söyleyin. Sonra kibarca ama kesin bir tavırla borsa konusundaki söyleşiyle dönün. Başka kafalar oldukça makul adımlarla ilerler, ama O'nunki geleceğe bir zig, sonra geriye bugüne bir zağ çizer; şimşek ışığından daha fazla bir yön duygusu yoktur. Zaman zaman hiç beklenmeyen zehir gibi acı bir söz atıverir onaya. Uzay yolculukları hakkında ne düşündüğünü sorarsınız, şöyle bir cevap verecektir: "Ben küçük bir kızken, yıldızların, cennetin tabanındaki içlerinden ışık sızan delikler olduğunu sanırdım." Eğer değişik bir havadaysa, eriyen bir kardan adamın size hüzün verdiğini söylediğiniz zaman, şöyle karşılık verebilir: "Eriyen bir kardan adam bir yığın kar suyundan başka birşey değildir, Charlie." Önce hayalci -- sonra gerçekçi. Önce çekingen --sonra külhanice. Kova kadınları uçan dairelerle kaba bir şekilde alay ederler, sonra da pencere kenarındaki benekli cin hakkında hikâye anlatırlar. Asla bir Kova kızının lâfını ağzında bırakmayın. O'nu denginiz saymamanıza içerler, ve anlayışsız bir davranış içine kapanmasına, bir daha yanına yaklaşılamaz hale gelmesine sebep olur.

Uranüs geleceğe hükmettiğinden, Kova kızlarının doğal anneler olduklarım düşünebilirsiniz. Ne de olsa çocuklar geleceğe aittir. Ne var ki, annelik Kova kadınını başlangıçta şaşkına çevirir. Bütün dikkatini ve enerjisini bir süre için tamamiyle bir tek insancığa adamaya henüz hazır değildir. Kendini oraya buraya dağıtmaya alışmış olduğu için, bu yeni duruma uyması biraz gayret isteyebilir. Başkalarından uzak durma huyu açıktan sıcak bir sevgi göstermesini güçleştirebilir. Tipik bir Kova anne kendini çocuklarına adamıştır, ama gene de onlara karşı biraz mesafeli davranır. Öte yandan. Okul Aile Birliğinin o semtteki en istekle çalışan üyesidir. Küçük dostlarıyla saatlerce onların düzeyine inerek ve onlara patronluk taslamadan mutlulukla konuşur; bir okul faaliyetinde çalışmak için öğleden sonralarını feda eder. Çocuklar kardeşlik ve insanlık derslerini O'nun davranışlarını izleyerek öğrenirler. Kova anneler hiçbir zaman delice çocuklarının üstüne düşen anneler olmazlar. En ürkütücü itirafı bile hoşgörüyle karşılarlar. Bir Uranüs kadını doğruyu söyleyen bir çocuğu, ne yapmış olursa olsun, pek cezalandırmaz. Önyargısız bakış açısıyla, küçüklerin tam güvenini kazanır. Yatağın altına saklanan canavarlardan, oyun alanında arkadaşlarından yüz bulamama üzüntüsüne kadar her konuda küçük kafaları huzura kavuşturmada üstüne yoktur. Birkaç dakika içinde küçüklerin göz yaşlarını gülücüklere çevirebilir. Çocuklarınız O'nu eğlenceli, biraz karmaşık, ev işlerini bir yana bırakıp ev ödevlerine yardım eden ve hastalandıkları zaman müşfik davranan bir anne olarak bulacaklardır. Onları sevgiye boğmayacak ama herşeylerine de kusur bulmayacaktır. Tommy, üçüncü kez söylediği halde ellerini yıkamamış olabilir; Kova anne onun fen dersinde ne öğrendiği konusuyla daha çok ilgilenir.

Kendimizi biraz aşmış olabiliriz. Her ne kadar Uranüs varolan şeylerin düzenine uymaz tersine giderse de, Kova sevgiliniz anne olmadan önce, eş olmayı öğrenmek zonundadır. Eş olmadan önce de O'na evliliğin Şeytan Adası'yla aynı anlama gelmediğini iyice anlatmak zorundasınız. O evlenmek için hiç acele etmeyecektir. Sizi tartmadan, sınıflandırmadan, sınavdan geçirmeden, ve sizi neyin etkilediğini öğrenmeden önce isminizi almaya hiç acelesi yoktur. Arkadaşlarının ve ailesinin hakkınızdaki düşüncelerinin hiç önemi yoktur. Bununla birlikte sırf merakından ne düşündüklerini soracaktır. Sizi ölçmek için kendine has ölçümetresi vardır. Sınavını başarıyla geçtiğinizi farzetsek bile evlilik gene de bir Kova kızının aklını karıştırabilir. Öğütlerinizi hoşnutlukla dinleyecektir, ama Uranüslünün yapısında onu öğütlere ya da emirlere uymaktan kesinlikle alıkoyan birşey vardır. Harika keklerinden birini yaparken tarifeye bağlı kalamadığı gibi, arabasını da tam sizin söylediğiniz yere park etmeyecektir. O'nun kafasındaki düşünce tarzında öyle bir çarpıklık vardır ki, sanki olması gerekenin biraz olsun dışına çıkmakla herşeyin düzeleceğine inanmasına neden olur. Ancak o kendi tatlı yolunda ilerlerken uyumlu bir şekilde gülümser. Kahve yaparken, dolmakalemini doldururken, buz patenlerini bağlarken, ya da caddeden karşıya geçerken O'nu sürekli değişik bir yol denemeye iten bir güç vardır. Süveterinin arkasını önüne giyecek, konyağına süt karıştıracak, akvaryuma çiçek koyacak, saçlarını traş losyonuyla durulayacak ya da çalışma masanızın üstüne çakılı çiçeklik yapacaktır: Neden böyle yaptığını sakın sormayın. Kendisi de bilmez. O'nun dalga uzunluğu başkalarına benzemez ve olağan dışıdır, hepsi bu.


Resim
Sharon Case

Yaratılışı bu kadar başkalarından uzak olduğu için, gizli duygularını kolayca ifade etmeyecektir. Ancak, bir Robert Frost ve Yogi Berra karışımım andıran ani çıkışlarının dışında, sevgisini ifade etmek için birkaç kelimeden fazla konuşmaz, fiziksel ihtirası kafasına ve ruhuna bağlı iplerle sımsıkı örülmüştür. Her ne kadar benzersiz Uranüs görünüşü, Kova kızlarının garip bağlılıklar kurmalarına yol açarsa da, bir kez kendilerine uygun eşi bulurlarsa, evlilikleri genelde mutluluk örneği olur.

Sizin Kova kadınınız geceler ve gündüzler boyunca o mağrur kuğunun tüm zarafetiyle dolaşabilir; gelin görün ki, romantik durumlarda sakar bir ayı gibi davranabilir. Arkadaşlıkla aşk arasındaki çizgi Kova için çoğunlukla görünmez inceliktedir. Gözleri birbirinden başkasını görmeyen âşıklar için yazılmış aşk sarkılan O'na aptalca gelir. Dünyada gözlerin göreceği öyle çok mucize vardır ki, O'na göre iki çift gözün birbirinin derinliklerine bakmaktan başka birşey yapmaması korkunç bir zaman kaybından başka birşey değildir. O, büyük bir mutlulukla güneşi, antika bir arabayı, sütçünün atını, san bir çöp bidonunu, doldurulmuş baykuşu, bir kilisenin çan kulesine takılıp kalmış kırmızı balonu seyrederken elini tutmanıza ve yanında yürümenize memnuniyetle izin verecektir. Bırakın istediği zaman kendi harikalar diyarında dolaşsın, O da sizin erkek arkadaşlarınızla iskambil oynamanıza hiç sesini çıkartmayacaktır.

O'nu kaybetmenin en kestirme yolu kıskançlık göstermek, O'na sahip çıkmak, ön yargılı olmak, eleştirici, öfkeli ve inatçı ya da aşın tutucu olmaktır. Aynı zamanda O'nun o acaip, bir örnek kılık ve şekillerdeki arkadaşlarından da hoşlanmak zorundasınız.

Kafasında aniden ilham ışıklan parlayabilir, sezgisi de olağanüstüdür. O'nun yargılan önce sağlıklı ve pratik görünmeyebilir, çünkü aylarca ve yıllarca ileriyi görür. Kova kızı yarınlarda yaşar, siz de ancak O'nun sayesinde geleceğe ziyaretler yapabilirsiniz. O ne söylerse gerçektir; belki birçok gecikmeler ve güçlüklerden sonra, ama mutlaka gerçekleşir. Sanırım sizin Şubat kadınının en özel yanı budur. O birazcık sihirlidir.


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Kova Burcu Kadını” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir