Hangi otelmiş kız,biz de gidelim?..

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
lotus2
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Hangi otelmiş kız,biz de gidelim?..

Okunmamış mesaj gönderen lotus2 » Prş 05 Haz, 16:01

Hangi otelmiş kıız, biz de gidelim?..

Birisi yolda çevirip sorsa, "Türkiye'de bazı şeyler öyle zıvanadan çıktı ki, 'hayır, katiyyen olmaz' diyebileceğimiz pek bir şey kalmadı; peki, buna rağmen sizin için, 'o kadar da uzun boylu değil; işte bu dediğin kesinlikle Türkiye'de olmaz' diyebileceğiniz şey, ne olabilir?"
Böyle sorulara cevap bulmak zor; epey düşündükten sonra herhalde, "özel sektörün işlettiği otellerde başörtüsü yasağı uygulaması" der miydim bilmem fakat o da oldu ve Bodrum'da bir otel, müşterisine, "eşiniz başörtülü, yürü başka kapıya" dedi.Sağcı otel-solcu pansiyon; muhafazakâr residance, laikçi tatil köyü!

Bu bir ticari reklâm taktikası olabilir mi? Pekâlâ mümkün! Başka sebep gelmiyor aklıma: kurnazca düşünülmüş bir pazarlama taktiği. İşler iyi gitmiyordur meselâ... İşletmeci oturup zekice bir skandal planlar ve başörtülü aileyi otelden kovar. Olay tartışılmaya başlanınca amaca ulaşılmış demektir; bunun üzerine, "Hangi otelmiş kıız, hiç değilse destek olsun diye gidip birkaç gün kalalım, sahibini kutlayalım" diye ulusalcı eylem yapmayı planlayanların sayısı, şimdilik seçim kazanmaya kifâyet etmese de, otoriter laikçi bir Bodrum otelini yaz sezonunda ihyâ etmeye yetebilir!..

Belki de bütün hâdise, ta başından beri dramatik bir "yanlış anlaşılma"dan ibarettir; o ihtimâli de göz önünde bulunduralım ve acaba böyle bir otelin, tanıtım broşüründe hangi reklâm cümleleri bulunurdu fantazyasına geçelim. Farz-ı muhâl:

*

"Otelimizin bütün odalarında Devrim Tarihi ile ilgili ulusalcı yayınlar mevcuttur ve odalardaki TV alıcılarında sürekli olarak 10. Yıl Marşı, Ruhi Su, Hasan Mutlucan türküleri çalınmakta ve gerici akımlara karşı antiseptik klipler yayınlanmaktadır. Otelimizde her müşterinin bedavadan günde iki duble rakı ve leblebi istihkakı olup bu miktarın üstündeki rakı ve leblebi talepleri ekstraya tabidir. İkindi sularında otelimizin konferans salonunda laikçi vaizlerimizden feşmekânın bilinç artırıcı seminerlerine veya büyük fedâkarlıkla Hindistan'dan getirttiğimiz yoga uzmanımızın terapi seanslarına ücretsiz katılabilirsiniz. Laikçi parti, dernek ve örgütlere üye olduklarını belgeleyenlere % 10, toplu rezervasyonlarda % 25 indirim uygulanırken fitness salonumuzdaki emekli uzmanlar gözetiminde yanaşık düzen ve tüfekli hareket eğitimi verilmektedir. Her gece havuzbaşında düzenlenen animasyon gösterileri esnasında "iç ve dış düşmanlarımız" konusunda yapılacak bilgi yarışmalarında kazanan bir çifte, kumanyalı Anıtkabir gezisi armağan edilmektedir. Otelimizin mescidi yoktur ve odalara seccade servisi yapılmaz; bütün lavabolarımızda ayak yıkamaya ve abdest almaya kalkışanları tesbit eden özel sensör cihazı vardır. Otelimize sadece başörtülüler değil, milli emellere düşman ülkelerin yurttaşları ve özellikle AB pasaportu taşıyanlar giremez. Sabah kahvaltısı servisi 05.30'da açılır ve 06.00'da sona erer. Kahvaltıdan yararlanmak isteyen müşterilerimiz 05.15'te lobi önünde yapılacak sabah içtimâında hazır bulunmak zorundadır. Akşam yoklaması saat 17.30'da havuzbaşında alınır ve müşterilerimiz kaldıkları katlara göre tertiplenen takımlar halinde ikişerli kol düzeninde yemekhaneye hareket ederler. Mercimek çorbası, makarna ve elmadan oluşan tabldotu beğenmeyen, ikinci porsiyon talebinde bulunan müşterilere itina ile karşıdevrimci muamelesi yapılacaktır. Gece 22.00'de otelin bütün ışıkları merkezî sistemle kapatılır. Oda temizliğini bizzat yapan, bulaşığını kendi yıkayan ve otel disiplinine râm olan müşterilerimize terhisleri esnasında ayrıca törenle ulusal takdir sertifikası verilecektir.

...

Yok deve dediğinizi duyar gibiyim; size aynen katılıyorum: Yok deve!

A.TURAN ALKAN

"ALEM HEPİMİZE YETER, BİR LOTUS MU FAZLA GELDİ?.."

VE YİNE DİYORUM: "İLLAKİ İNSAN OLMAK"..

emekli

Okunmamış mesaj gönderen emekli » Prş 05 Haz, 16:16

canım lotus'um bu uygulama son 5 yıldır yapılmakta,
eskiden böyle birşey yoktu,parası olan istediği yerde gider
tatilini yapardı.yok eşi çarşaflı yok kendisi sakallı vs...
pek bakılmazdı,
gerçi ilkel bir uygulama,asıl ilkellik böyle zihniyetlerin beyninde,
o da ayrı bir konu,
neyse benim gözlemlediğim şahit olduğum bir olayı anlatayım,
5 yıl önce istanbul da bulunduğum bir dönemde
topkapı platan recidance diye bir yerde kaldım,
eski adı tercüman sitesi idi sonradan gaziantepli işadamı
osman yaprak satın almış ve topkapı cevizlibağda,
20 kattan oluşan 2 blogu son edrece lüks recidance yapmış,
her neyse,müşterileri genelde arap kökenli zengin insanlar,
eşleri çarşaflıydı...acaba dedim bizden biri gelse eşi çarşaflı yada,
başörtülü nasıl bir poliika izlerler diye recepsiona bakan veysi bey'e sordum,
aldığım cevap çok manidardı,
köylü residance görünümünde olmamak ve
işletmelerinin kalitesini düşürmemek için,
yer olmadığını söylüyorlarmış(!)
ciddi bir bölünmeye doğru gidiyoruz,hadi hayırlısı...

not:topkapı platan residance şu anda kapandı,sanırım 2004 yılı idi,
ve osman bey,muğla ve antalya da bulunan diğer platan residance
zincirlerini büyütmeye yönelik politika izlemekte,ve hala
aynı zihniyette...

Kullanıcı avatarı
lotus2
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen lotus2 » Prş 05 Haz, 16:28

Evet haklısın ama buna bölünme diyemeyiz..

bu bölünme değil "insan ayırımıdır"..ve sanırım "insanlık"tarihi kadar eskidir..yani bölünme ve ayrımcılık benzer kelimeler..ama derinde farkları var..

mesela bunu zenci beyaz ayrımına benzetebiliriz..yada köylü -şehirli ayrımına..bölünme daha başka..ve bence bölünme de ayrımcılıkta tehlikeli..ve hangisi daha tehlikeli ben şuan karar veremedim..

Kullanıcı avatarı
cahraz
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen cahraz » Prş 05 Haz, 16:37

arkadaşlar bir insana giyimi yada başörtüsü yüzüden ayrımcılık yapılmaz,benim hem başörtülü hemde açık kız arkadaşlarım var yazarken onların duygularını incitmeden yazıyom;ama sanki siz türkiyede yaşamıyorsunuz,ben doğudayım gecici bir süre ,gezin burda cemaatleri tarikatları görün,ayrımcılık diyorsunuzda,makyaş yapan kadına kaportası bozuk araba diyen başbakan deiilmi;

Kullanıcı avatarı
lotus2
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen lotus2 » Prş 05 Haz, 16:39

Ben ayrımcılığa karşıyım..

ayrımcılık nedir:"insanı" sevmemektir..

Yukarıdaki ifade bu konudaki düşüncelerimi özetlemekte..

Kullanıcı avatarı
lotus2
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen lotus2 » Prş 05 Haz, 16:40

not:Konu başlığı ilginç olmalı:)..bakın şimdiden okunmaya başlandı:)..

ama bu başlığı ben bulmadımki..köşe yazarı bulmuş:)..

Kullanıcı avatarı
cahraz
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen cahraz » Prş 05 Haz, 16:52

lotus2 yazdı:not:Konu başlığı ilginç olmalı:)..bakın şimdiden okunmaya başlandı:)..

ama bu başlığı ben bulmadımki..köşe yazarı bulmuş:)..
magazin gibi olmus ondandır.

Kullanıcı avatarı
lotus2
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen lotus2 » Prş 05 Haz, 16:55

evet evet böyle ilginç başlıklar bulmalıyım:)