Kopi Luwak

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Kopi Luwak

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Cum 11 Nis, 12:21

Resim

Endonezya adalarında yaşayan bir hayvanın dışkısından elde edilen dünyanın en pahalı kahvesi, Londra'daki bir kahvehanede fincanı 50 sterlinden (125 YTL) satılmaya başladı

Resim

Londra'nın Sloane Square semtindeki bir kahvede satılan "Kopi Luwak" kahvesi, astronomik fiyatına karşın büyük ilgi görüyor.

İngiliz gazetelerindeki habere göre, bu yılki hasatta sadece 200 kilo toplanabilen kahveden tadan 23 yaşındaki Hannah Silver, "Başta biraz endişeliydim, ama çok beğendim. Biraz topraksı ve çok yumuşak bir tadı var" diye konuştu.

Dünyanın en pahalı kahvesi, Endonezya'daki adalarda yaşayan ve bir tür misk kedisi olan "Paradoxurus"un yediği kahve çekirdeklerinin daha sonra dışkısından toplanmasıyla elde ediliyor.

Sumatra ve çevre adalarda yaşayan ve kahve üreticileri tarafından beslenen Paradoxurus adlı etobur memeli, kahve ağaçlarındaki en kaliteli çekirdekleri yiyor. Çekirdekler hayvanın midesindeki enzimlerin etkisiyle bir tür fermantasyona uğruyor, ancak hiçbir şekilde erimiyor. Bu kahve çekirdekleri, daha sonra dışkı yoluyla dışarı atılıyor. Kahve üreticileri de Paradoxurus'un dışkısından bu çekirdekleri toplayarak dünyanın en pahalı kahvesini üretiyor.

Kopi Luwak kahvesi üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, dünyanın en değerli kahvesinde diğer kahve çeşitlerine oranla daha az bakteri bulunduğu belirlenirken, uzmanlar, kahvenin kalitesini arttıran önemli faktörün Paradoxurus'un midesindeki enzimler olduğunu belirtiyor.

Kopi Luwak, yılda en fazla 250 kilogram kadar üretilebiliyo

Kullanıcı avatarı
koyuakrep05
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen koyuakrep05 » Cum 11 Nis, 15:17

ilginc..
paylasimin icin tesekkürler
Madem ki bu kere maglubuz
Netsek neylesek zaid
Gayri uzatmam sözü
Madem ki fetva bize ait
Verin ki basak bagrina mührümüzü

Kullanıcı avatarı
dartanyan
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen dartanyan » Cum 11 Nis, 16:44

merak ettim şimdi bu "Paradoxurus" u ... bu da işin espirisi : ))

Resim
En son dartanyan tarafından Cum 11 Nis, 16:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"İMKANSIZ,BU DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLECEK GÜCÜ İÇLERİNDE KEŞFETMEK YERİNE KENDİLERİNE SUNULAN DÜNYADA YAŞAMAYI DAHA KOLAY BULAN,KÜÇÜK İNSANLARIN ORTAYA ATTIĞI BÜYÜK BİR KELİMEDİR.İMKANSIZ BİR GERÇEKLİK DEĞİL,BİR GÖRÜŞTÜR.İMKANSIZ BİR İDDİA DEĞİL,MEYDAN OKUMADIR.İMKANSIZ POTANSİYELDİR.GEÇİCİDİR.İMKANSIZ YOKTUR."

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Cum 11 Nis, 16:48

insanlar b*k içmek için bu kadar mı meraklı olur ya : ) bende şuan kahve içiyorum şüpheye düştüm, nescafelerde de olmasın bu : ))
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Cum 11 Nis, 16:53

afıyet olsun da muhtemelen elınızdekı kahvenın ıcınde de bu tur bır madde veya da ne ıdugu belırsız daha fecı maddelerden mevcuttur..
hala afıyetle ve ıstahla ıcıyormusunuz? : ))

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Cum 11 Nis, 17:11

içtim bile, kesmedi bi tane ama fazlası uykumu kaçırır kalsın. içinde neler vardır diye ince ayrıntılara girersek soluduğumuz havada da neler var : )
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön