Oğlak Burcu Yönetici

Oğlak Burcu (Capricorn) 22 Aralık - 20 Ocak
Kullanıcı avatarı
çıkmazsokak
Mesajlar: 34
Yaş: 36
Kayıt: Pzr 15 Eki, 19:03

Oğlak Burcu Yönetici

Okunmamış mesaj gönderen çıkmazsokak » Prş 15 Mar, 22:19

Burcunun tipik örneği olan bir Oğlak âmir tanıyorum. Kendisi, Hoboken'li ünlü bir erkek şarkıcının baş menajeridir. Onu pek herkes tanımaz. Ne ismi Neon ışıklarıyla yazılır , ne de dedikodu yazarları yaptığı işlerin en iştah açıcı yanlarını bulup yazarlar. O'nun yüzünü Time'ın kapağında hiç görmezsiniz. Ama Idol'e cazip fikirler satma fırsatını bulamadan onun denetiminden geçmek zorunda kalabilirsiniz.
Bu keçi, masasının başına sımsıkı yerleşir ve ünlü kişinin akıllara durgunluk verecek derecede karmakarışık olan hayatındaki bütün gevşek uçları, sallanan ipleri beceriyle bir araya getirip bağlar. Bu çalışma, şarkıcının akrabalarını havaalanında karşılamaktan, bir yat satın almaya ya da gala için projektör kiralamaya kadar uzanabilir. Mahkemedeki davalar ve vergi problemleri gibi kızgın patatesleri sükûnetle ele alır, patateslerin yanmadan ve çiğ kalmadan pişeceğinden emin olmak için her patatesi kendine en uygun muhasebecinin ya da avukatın fırınına havale eder. Geniş çevresindeki üyelerden gelen S. O. S. feryatlarıyla telefon sürekli çalar. O kimin nerede olduğunu, kimlerin niçin ve ne zaman döneceklerini bilir. Kafasının içinde dört milyon istatistik taşır. Bunların içinde çok gizli bilgi raportörlerinin sızdırdığı bilgiler, yirmi yıl önce çevrilen filmin açılış sahnesi, halen gösterilen bir filmin gişe hasılatı, italyan peyniri soslu sıcak spagettinin en çabuk nereden temin edilebileceği vardır.

O'nun günü hiç bitmez; şafakta başlar, geceyarısı O'nu ertesi sabah acele yapılacak işleri sıraya koyarken bulur. Ekseriya büroda traş olur, duş yapar ve giyinir. Diskotekte hiç de yerine yakışmayan bir görünüşü vardır. Gece kulüplerinde biraz rahatsız görünür, arada sırada görevi gereği asık suratını gösterir.

Bu sözünü ettiğimiz işbilen keçi bir ManHattân binasının tam katını operasyonlarının acaip üssü olarak kullanmaktadır. Resepsiyon salonu ve odalara ilâveten kendi özel dairesi olan muazzam geniş bir bölüm vardır. Bir köşede, üstünde hergün elden geçirilmesi gereken kağıtların dağ gibi yığıldığı yuvarlak masa bulunur. Özel makam odasının geri kalan kısmı iki büyük kanepe, birkaç tane fazla doldurulup şişirilmiş koltuk, sehpalar, ağır perdeler, abajurlar ve yosun görünümünde minderli halılarla döşenmiştir. Toplantıya katılanların oturup yemek yiyebileceği kadar büyük bir yemek masası, vitrinli büfeler, aynalar, tabaklar, gümüşler ve camlarla dekore edilmiş bir yemek odası bile vardır. Duvarlar desenli kağıtla kaplanmıştır ve odayı süsleyen pahalı tropik balıkların yüzdüğü birkaç pahalı akvaryum vardır. Önemli bir iş adamının her zaman meşgul bürosunda değil de, birinin evinde bulunduğunuzu zannedebilirsiniz.

Tam da oradasınız. Uzun saatler boyunca evinden uzakta kalmak zorunda olduğu için, bu Oğlak patron evini alıp yanında getirmiştir. Başka patronlar ticaret dünyasından hoşlanabilir ve evlerinden uzakta kalmaktan mutluluk duyabilirler, ama keçi değil. Ev kutsaldır. Hemen hemen günün her saatinde bizim Oğlağın yakınlarını etrafında bulabilirsiniz. Aile hayatı iş için asla ihmal edilemez.

Bu adanı böylesine tipik bir Satürn patron olduğundan; âdetleri, alışkanlıkları bütün Oğlak âmirler hakkında çok şeyler söyler. O, emrinde çalışanlar için müşfik bir baba örneğidir - haşin , ama âdil. Israrla harfi harfine göreve itaat bekler. Kadife kuyruklu köpek yavrularını beslemeyi unutan görevlinin vay haline. Emir vermek için pek seyrek olara'k sesini yükseltir. Ses tonu sert, ama seyrek olarak bağırmasına sebep olacak aptallıklar veya dikkatsiz hatâlar yapılmadıkça, normal olarak sakindir. Ziyaretçileri bazen O'nun o ciddi, resmi tavrından yılarlar. Ancak memurları O'nun yumuşak kalbini keşfetmişlerdir, dışarda O'nun hakkında yapılan tenkitlere hiç tahammülleri yoktur. Gene de, kırbacını paklattığı zaman kendi aralarında dişlerinin arasından küfretmekten geri kalmazlar. Gaf yaptıkları zaman kulaklarını çekerse de, ihtiyacı olana fazladan bir elli dolar vermeyi, sekreterinin hastanedeki annesine çiçek göndermeyi ihmal etmez. Yanındakilere pek kompliman yapmaz ve pohpohlamaz. Dudaklarının arasından bir "aferin" demesi mübalağalı bir övgüyle eş değerdedir. Öte yandan, memurların dertlerine içtenlikle kulak verir ve karınlarım iyi doyurmalarına, yağmurda çizmelerini giymelerine dikkat eder. Memurlar O'nun ailesi gibidir ve Oğlak patron da hiç kuşkusuz evin reisidir.

Noel Baba gibi Noel hediyeleri dağıtmaz, ama memurunun biri tatilde eve dönüş bileti alamayacak duruma düşünce de cimrilik etmez. Maaşından doktor faturasını ödeyemeyen olursa, tavşan gibi zıplar. Ancak, dönüş bileti alamayana yardımı, para değil, turist mevkiinden bilet göndermek olur. Çünkü O'nun hobileri arasında israf yoktur.

Huysuz olduğu kadar da, nazik ve çekingendir, işittiğini belli etmese bile, bir kompliman O'nun kulaklarını pembeleştirir. Yardım toplayanlar her zaman O'ndan bir çek alırlar. Şayet bu yardımın çocuklarla veya yaşlılarla bir ilgisi varsa, o çeke bir sıfır daha ekleyecektir. Sorumlulukları, kişisel ihtiyaçlarını ihmal etmesine sebep olduğundan, istirahat ya da yemek zamanının geldiği O'na hatırlatılmalıdır. Zaman zaman, satürn depresyonunun o karanlık melankoli havasına girerek kapısını kapatır ve pencereden dışarıya dalar; hiç kimse de O'nu rahatsız etmeğe cesaret edemez. Bu depresyon dağılıncaya kadar, telefonlar askıya alınır, iş problemleri dondurulur. Muhafazakâr, koyu renkler, sade kıyafetler giyer ve ikide birde baktığı büyükbabadan kalma cep saati kullanır. Çalışma masasının etrafındaki cici bici süsler hep antikadır ve orada burada bol miktarda eşinin, çocuklarının ve diğer yakınlarının, akrabalarının fotoğrafları serpiştirilmiştir.

işte bu, halis bir Oğlak patronun resmidir. Bu imajı kafanızda olduğu gibi muhafaza edebilirseniz, sizinki de dahil olmak: üzere, herhangi bir Satürn âmirden ne bekleyebileceğiniz hakkında sağlam bir fikriniz olacaktır. O'nun boş bir zamanı olursa, israf etmeyecektir. Sizin de kendisi gibi davranmanızı bekleyecektir. Telefon santralı suskun mu? îyi. Şu mektupları postalayacak zamanınız olacak: demektir. Bugün yapılacak işler az mı? Güzel. Şu karton dosyalan depoya kaldırabilirsiniz. Eğer O'nun sekreteriyseniz, bürodaki zamanınızı tırnaklarınızı cilâyarak harcamayın. Erkek memursanız, arka odada kız arkadaşınızla konuşmak için telefona asılıp kalmayın. Sizin Satürn patron, çatık kaşlı bir intikam perisi gibi, buluttan nem kapar. Sakallı hippi kılıklı kardeşinizin elinde gitarıyla sizi büroda ziyarete gelmesi pek akıllıca bir iş değildir. Keçinin, kendininki olsun, sizinki olsun - itile bağlarına olan kutsal düşkünlüğü bile, hoş görmeyen muhafazakar bir tavırla tek kaşını kaldırmasına engel olmaz. Buram buram parfüm kokan memur hanımlar ve vaktini toplantı salonunda telefon konuşmalarıyla geçiren erkek memurlar bir Oğlak âmirin bürosunun kendileri için pek de mutlu bir yuva olmadığını göreceklerdir. Bu âmire göre, ağır parfümün yeri şişenin içi, vakit geçirmenin yeri ise golf sahasıdır (tercihan en iyi şehir kulübündeki golf sahası).

O, her zaman, basan tepesinde kendisinden birkaç basamak yukarıda olanlara ilgi duyar. O'nun için, sosyal hayatla yakınlığınız varsa o'nun nazarında şansınız olur. Şayet siz Vassar veya Harvard mezunu değilseniz, Allah rızası için, hiç olmazsa, bir halanız veya amcanız bu okulların mezunu olsun.

Annenizi her Çarşamba öğle yemeğine götürdüğünüzü veya küçük erkek kardeşinizin hazırlık okulu ücretini ödediğinizi bilmesini sağlayın. O zaman terfi edeceğinizden emin olabilirsiniz. Temiz tırnaklar, nazik saygılı davranışlar ve kusursuz gramer mutlaka gereklidir, sızlanıp şikayet etmeden, iyi çalışma aranan özelliktir. Yabancıların yanında O'na asla ilk ismiyle hitabetmeyin. Hiç kimsenin önünde de ailesi hakkında asla tek kelimeyle eleştiride bulunmayın. Neol'de O'na bir antikacı dükkânından aldığınız Thomas Jefferson'un çatlamış, solmuş yağlı boya resmini veya geçen yaz William Shakespeare'in doğduğu evin arka kapısından aşırdığınız bir kaya parçasını hediye edin. Oğlaklar tarihe ve geçmişe saygı duyarlar. Yalnız sakın kaya parçasını aşırdığınızı O'na söylemeyin. Onlar aynı zamanda kusursuz dürüstlüğe de saygı duyarlar. Elmaları parlatmak maaş zarfınıza on sent fazla konmasını sağlamayacaktır. Ama O'nun yalnız kalbini anlamanız size O'nun güvenini kazandıracaktır. Başkaları O'nu taş kalpli, haşin, sert bir disiplinci olarak görebilirler, O'na kendisini olduğu gibi gördüğünüzü bildirin: Satürn'ün emirlere, sisteme ve otoriteye itaat etme talebine zincirle bağlı olduğunu bilen gizlice özgür ve sıradan olma özlemi çeken mahcup ve hassas bir ruh. O size bir erkek ya da kız evlât muamelesi yapacaktır. Yaramazlık yaptığınız zaman tokatlanacak, uslu durduğunuz zaman mükâfatlanacaksınız. Ne var ki, sıkıntıda olduğunuz zaman sizi yüz üstü bırakmayacak, yardıma ihtiyacınız olduğu zaman kapıyı yüzünüze kapatmayacaktır. Ama sakın şu kadife kuyruklu yavrucukları beslemeyi unutmayın.


Yumuşak başlı isem kim dedi uysal koyunum
Kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum...!!


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Oğlak Burcu (Capricorn) 22 Aralık - 20 Ocak” sayfasına dön