Oğlak Bilinci

Oğlak Burcu (Capricorn) 22 Aralık - 20 Ocak
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 947
Yaş: 38
Kayıt: Pzr 07 May, 21:44
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Oğlak Bilinci

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Sal 20 Mar, 01:57

Oğlak burcu, zirve şahsiyeti inşa etmenin bir tırmanma çalışması olduğu şuurunu temsil eder. Oğlak bilinci bu yüzden varlığını bir yükselme çabası olarak duyar. Eğer bir Oğlak kendini içinde bulunduğu duruma terk etmiş, ilerlemeye çalışmıyorsa, hedef bilincini sarsan bir durumla karşılaşmış, duraklamış, daha büyük hamleler, daha fazla istediği hedefler için enerji biriktiriyordur. Yoksa hiçbir Oğlak hayat ilerleyişinden vazgeçmez.

Oğlak burcu, Yay karakterinin ideallerini ve üstünlük çabalarını hayata geçirebilmenin, bir disiplin ve çalışma istediğini sezmiştir. Yayın hayalci iyimserliğine nazaran ayakları yere basan Oğlak, yere daha sıkı basarak ve hep adımını daha yükseklere atarak ilerlemeye çalışır. Onun kalabalıklar içinden sıyrılıp çıkma, zirvelere yerleşme arzusu, diğer burçların ihtiraslarına nazaran daha akılcı, daha itidallidir. Üstelik bu arzusuna ulaşmanın isteyeceği emeği, sabrı ve kısıtlamaları fark etmiş, bunlar için hazlarından ve rahatından vazgeçmeyi kabullenmiştir. Çünkü ona göre saygı duyulan üstün biri olmak, her türlü sıkıntıya değer.

Oğlağa göre beğenilen ve saygı uyandıran biri olmak, kişiyi küçültecek her türlü davranışı tutmayı, bu arada doğal da sayılabilecek birçok ihtiyacı bile bastırmayı gerektirir. Bastırma mekanizması, aslında toplum hayatının tabi gereğidir. Her birimiz içinde bulunduğumuz çevreye uymak ve küçük düşmemek için, kendimizi tutar, davranış ve isteklerimizi kısıtlarız. Ancak beğenilen biri olmak Oğlak için varolmanın temel tadı olduğu için, o, bastırma ve kısıtlamayı değer yargısının özü yapmıştır. Bu yüzden sabır, sebat, disiplin ve üstün çaba onun karakterini tarif eden kelimelerin başlıcalarıdır.

Aslında varlık bilinci Oğlakta sorumluluk bilincine dönüşmüştür. O saygın olmayı görev telakki etmekte, bu sorumluluğunu hakkıyla yerine getirmeyi vicdan borcu saymaktadır. Bu noktada Oğlağa hiç kimsenin itirazı olamaz, çünkü varlığını borçlu olduğu ailesi, milleti ve özellikle de Yaratıcısı için; onlara layık olma, onları utandırmama ve onların beklentilerini karşılama vicdani bir görevdir. Bu sorumluluğu inkar eden birçok karakter, özgürlük adına nefsine ve onu hazlarından yakalayıp sömüren düşmanlarına kölelik etmektedir. Oğlak, varlık ve özgürlük bilincini, hazlardan ve arzulardan kurtuluş, onlar uğruna insanlık onurunu kurban etmekten kaçınma olarak duymaktadır.


BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Oğlak Burcu (Capricorn) 22 Aralık - 20 Ocak” sayfasına dön