Kova Burcunun Kusur ve İmtihanları

Kova Burcu (Aquarius) 21 Ocak - 18 Şubat
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 947
Yaş: 40
Kayıt: Pzr 07 May, 21:44

Kova Burcunun Kusur ve İmtihanları

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Prş 25 Eki, 15:17

Kova karakteri, insanı alçaltan ve zavallılaştıran her şeye karşıdır. Ancak karşı olması körü körüne bir düşünme biçimi olup çıktığı takdirde hiçbir işe yaramayan boş bir itiraz olur. Kovanın her şeye isyan etmek dışında da bir ruh haline ihtiyacı vardır. Bu da inanmaktır.

Kova kuşku ve başkaldırmayı temel ruh hali olarak benimsedikçe hiçbir şeye inanmaz olur. Öyle ki evrensel değer yargılarına bile akılcı bir tarafsızlıkla yaklaşabilir, hafife alabilir. Mesela merhamet ve fedakarlığın gerçekten iyi bir şey olup olmadığını tartışmaya kalkabilir, merhamete muhtaç zayıf ve zavallı kişilerin topluma yük olduğunu savunacak kadar mantıkçı kesilir. Aslında o bu itirazlarını hayata geçirilsin diye yapmaz. Hatta o, hayatın gerçeklerinden biraz kopuk ve umursamasızdır. Mesela kadınların da erkekler gibi çalışması gerektiğini iddia ederken çocukları kimin doğurup büyüteceğine, aile ilişkilerini kimin düzenleyip, yaşlılarla kimin ilgileneceğini çözmüş değildir. Tıpkı modern fikir akımları gibi, Kova burcu insanlarının da ayakları yerden kesiktir. Fakat neyse ki onların çoğu bu uçuk fikirlerini hayata geçirmeye yanaşmazlar. Çoğu Kova o kadar zayıf bir girişimciliğe ve tarafgirliğe sahiptir ki, kendi fikirlerine karşı bile tarafsızdır ve onların uğruna çaba harcamaya pek yanaşmaz. Ancak böyle garip fikirler nefse hoş geldiği için benimsenerek modernizmin temelini oluşturabilmiştir.

Kova burcu insanları sorumluluk ve kuraldan kaçtıkça olmadık dertlere uğrarlar. Annelerinden kaçarken despot kaynanalara, babalarından kaçarken zorba patronlara yakalanırlar. Soğuk, tuhaf ve çokbilmiş tavırları yüzünden ilişkileri gerilimli ve sorunlu olur. Bütün bunlarda kendi kabahatlerini bilecek kadar dürüst ve akıllı olmalarına rağmen, sorunları çözebilecek gücü ve isteği duymazlar. Duygusal açıdan fazla serinkanlı ve tepkisizdirler. Ne düşündükleri anlaşılmaz, ne istediklerini bazen kendileri bile bilmezler. Sadece kaçarlar, her şeyden kaçabilirler. Her türlü anlaşmayı tek taraflı olarak bozabilir, ayrılabilir, açıklama bile yapmadan ortadan kaybolabilirler.

Elbette bu durum çok aşırı uçlarda bir Kovada görülebilir. Çoğu Kova burçlunun bazı tarafları Oğlağa düştüğü için daha sorumluluk sahibi ve pratik oldukları gözlenir. Bunların hayatta hedefleri vardır ve bunlar için sorumluluk yüklenirler. Ama çok katı ve soğukturlar. Bazı Kovalar ise Balık burcuna meyyaldir.


BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!


ÇÖL-AKREBİ

Okunmamış mesaj gönderen ÇÖL-AKREBİ » Prş 25 Eki, 15:33

Bütün bunlarda kendi kabahatlerini bilecek kadar dürüst ve akıllı olmalarına rağmen..
biraz komik bir duruma düşüyorum ama,
malesef kendi hatalarımı kendimce dile getirir
ve eleştiririm.kimden çekineceksinki,başkalarının yanlışını olduğu gibi söylüyorum,ama kendi hatalarımıda herkesin içinde olsam bile,hiç affetmeden eleştirebiliyorum.
aman kardeşim,biz kimizki.
yükselen kova öyle diyor..
safkan akrep olsa,hayatta söylemez hatasını.
olgun ve gelişmişler dışında.

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Kova Burcu (Aquarius) 21 Ocak - 18 Şubat” sayfasına dön