Koç Bilinci

Koç Burcu (Aries) 21 Mart - 20 Nisan
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 947
Yaş: 40
Kayıt: Pzr 07 May, 21:44

Koç Bilinci

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Prş 22 Mar, 16:26

Koç burcu insanı, Güneşin en erkeksi ve en şiddet yanlısı burçta bulunduğu dönemde doğmuştur. Koç burcunun temsil ettiği ruh hali, eskiden beri "kan dökücü ve kavgacı" bir ruh hali olarak kabul edilir. Aslında Koç karakterinin temel vasfı, varlığını, benliğini ve haklarını savunma bilincidir.

Her insanda kendi benliğini, haklarını ve özgürlüğünü savunma güdüsü bulunur. Ancak Güneş bu burçtayken doğanlar, hakların savunulması gerektiğinin daha açık şekilde bilincindedirler. Öyle ki, haklarını müdafaa ederken büyük riskleri göze alabilirler, birçok küçük hesabı gözardı edebilirler. Çünkü bu bilinç, varlığımızın sürekli erozyona uğramakta, sınırlarımızın sürekli tehditlere maruz kaldığını sezmekte, varlık duygusunun ancak savunma davranışıyla korunacağını bilmektedirler.

Dünya'da her varlık sürekli yıpranır, tükenir. Bu yüzden eskiler duyularımızla hissettiğimiz maddi aleme "kevn ve fesat alemi" yani "var oluş ve bozuluş alemi" demişledir. Dünya'nın yüzeyi bir yazboz tahtası gibi her dakika yeni yaratılışlara ve yokedilişlere mekan olmaktadır.

İslam tasavvufuna göre her varlık, kendi mertebesinde bir nefse yani "varlık bilincine ve isteğine" sahiptir. Cansızlar, cansız nefsine; canlılar da bitki, hayvan ve insan nefsine sahiptirler. Modern bilimler her ne kadar varlığı bu gözle görmeseler de, buluşlarıyla bu gerçeği destekleyen delilleri gün yüzüne çıkarmaktadırlar. Mesela atomun kişiliği ve kimliği manasına gelen proton sayısı, dışarıdan gelen müdahalelere direnir, değişmek istemez. Canlılarda ise savunma duygusu daha kuvvetlidir. Bitkiler bile zararlı canlılara karşı kendilerini korumaya çalışırlar. Hayvanlar ise kaçar veya savaşırlar. İnsanın savunma duygusu ise çok daha büyük düşmanlarla başetmek zorundadır.

İnsan ruhu sonsuzluğu istediği için kısıtlı bir zamana sığmak istemez, ölümü büyük bir düşman olarak görür. Ancak ölüm çaresizce varacağımız mutlak sonumuzdur. O halde bu düşmana karşı savunmamız, bilinen kaçma ve savaşma yöntemlerinden farklı olacaktır. Koç bilinci, hayat sermayesini gerçek hedefin elde edilmesine kullanmayı, böylece hayat serüveninin amacını gerçekleştirmeyi tercih eder.

Koçun temsil ettiği karakter, dünyada bulunmanın büyük bir macera olduğunun farkındadır. Var olma bilinciyle dopdolu olan bu kişilik, bu varlığa ne gibi bir hedef belirlemişse onu gerçekleştirmek için büyük çabalar harcayabilir, büyük fedakarlıklar yapabilir. Yeter ki hayat amaçlarını doğru seçmiş olsun.


Not: Bu yazıyı okuyan Akrepler, kendilerinin de bir nevi Koç karakteri olduklarını düşünebilirler. Aslında bu pek de yanlış sayılmaz. Burada bahsi edilenler zaten bir nevi Mars türetimleridir. Ancak şu ayrımla: Pluto, astrolojide Mars'ın üstün hali kabul edilir. Yani en büyük korkusu "acziyet", en büyük tutkusuysa "güç" olan ve kendini kontrole adeta tapan Pluto, Mars'ı tutabileceği gibi, çok daha şiddetli bir biçimde cereyan etmesine de sebep olabilir. Akrep burcu insanları aslında Koç burcundan çok daha saldırgan ve yırtıcılardır. Ancak bu kolay kolay açığa çıkmaz. Çünkü Pluto'nun Akrep insanına verdiği gurur, Mars'ı kontrol etmektedir. Bir Akrebe göre aciz insanlarla savaşmak da bir acizliktir; onun bu konuda benimseyeceği yol hasmını korkutarak, ruhunu hapsederek uzak tutmaktır. Eğer savaşmaya karar vermişse de, bu, Koç burcundaki gibi açıktan değil de, saklı ve derinden olacaktır. Ve Akrebin kalıcılık ihtirasını burada da açıkça gözlemleriz. O, hasmına ona bir daha saldıracak gücü bulamayacak şekilde saldırır, yani kesin, vurucu, son darbe! Akrepler bu nedenle çok tehlikelidirler ve hasımlarının üzerinde onarımı mümkün olmayan yaralar ve acılar bırakırlar. Akreple rekabeti düşünenler onun bu yönünü de göze almak zorundadırlar. Bu noktadan yola çıkarsak Akrep burcunun bu konuda Koç burcu ile Aslan burcunun bir karması olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aslan burcu da takındığı "gurur maskesiyle" rakibini uzak tutma eğilimindedir, ancak Akrep burcu gibi bu yüzeyin arkasında bitmek tükenmek bilmeyen bir savaşma gücü barındırmazlar. Aslan, benliğini çok sevmektedir ve ona zarar gelmesini göze alamaz. Bu yüzden genelde tırsaktırlar, onun güç gösterileri adı üzerinde birer "şovdur". Üzerlerine kararlı bir şekilde gelindiğini sezdikleri an, yollarını değiştirmek zorunda kalırlar.


BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!


Kullanıcı avatarı
atessenicagrıyo
Mesajlar: 34
Yaş: 38
Kayıt: Prş 22 Mar, 02:08

Okunmamış mesaj gönderen atessenicagrıyo » Prş 22 Mar, 17:05

EVET BU YAZDIKLARIN COK DOGRU AMA SON KISIM LARI DAHA Bİ DOGRU KANIMCA,BEN ÜNİVERSİTEDE OKUDUGUM DAN GÜÇ SAVASLARI Bİ HAYLİ COK OLUYOR GENEL DE AZ ARKASIM WAR KÜÇÜK Bİ TOPLULUK GİBİYİZ AMA BİZİ TANIYAN COK TUR TABİ CEKEMEYEN DE,SANIRIM Bİ AY KADAR ÖNCEY Dİ,SÜREKLİ KANTİN DE DOLASAN GÖZÖNÜN DE OLAN BİRİ VARDI VE GÖZLERİM SÜREK Lİ BUNA TAKILIYO DU VE SÜREK Lİ BAKISLARIM DAN RAHATSIZ OLDUGUNU SÖYLEYİP DURUYORDU BİRAZ İMALI BİR SEKİL DE,VE BİR GÜN OLAN OLDU,BUNLA OKUL BAHCESİNİN ÖNÜN DE KARSILASTIK ARKADAS MİLLETİ GORUNCE BAGIRIP CAGIRMAYA BASLADI BEN İSE SAKİNDIM,SUREKLİ BAGIRARAK KONUSUP SOV YAPIYORDU,VE EN SONUNDA DAYAK YİYECEGİ Mİ SOYLEYİP SON BARDAGI TASIRDI,BİRDEN BİRE BASKA BİR MODA GEÇMİŞTİM SANKİ GÖZBEBEKLERİM KOCAMAN OLMUSTU O BU HALİMİ GORUNCE DİREK DONA KALDI TEK BİR HAMLE BİLE YAPAMADAN KAYBETTİ ANLADIN HERALDE... SİMDİ İSE SİLİK SİLİK DOLASIYO ETRAFTA YAZIK....VURUCU SON DARBE DEDİGİN BU HERAL DE
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif ofkeye;
Zaman ki sana hasta oldu,
incelikli haytasın.
Nüksederken raksını mahallenin ma$allahi eyvallahı;
Güzelleş be oglum,şimdilik ölüme kadar hayattasın.......

Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 947
Yaş: 40
Kayıt: Pzr 07 May, 21:44

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Prş 22 Mar, 17:33

Evet, bahsettiğim bu, ancak illa da bir fiziksel kapışma olması da gerekmiyor. Mesela şirketler arası kapışmayı da buna örnek gösterebiliriz.
BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!

Kullanıcı avatarı
atessenicagrıyo
Mesajlar: 34
Yaş: 38
Kayıt: Prş 22 Mar, 02:08

Okunmamış mesaj gönderen atessenicagrıyo » Prş 22 Mar, 17:48

SEN DE BİLİYOSUN DURKİ EFFENDY KARDES BU YASLARDA BOYLE OLUR.İNSANLAR BÜYÜDÜKÇE POLİTİKLESİR ZATEN,EVET SİRKETLER ARASI KAPISMA DOGRU BİR YAKLASIM,ZATİ İŞ HAYATI KOÇ VE AKREPİN OYUN SAHASIDIR (Bİ YERDE OKUMUSTUM BU YAKIN ZAMNDA)KOÇ HOLDİNG DE BASI CEKİYO BİLDİGİM KADARIYLA HATTA ARİES DİYE BİR DERGİ CIKARMISTI BUNLAR.
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif ofkeye;
Zaman ki sana hasta oldu,
incelikli haytasın.
Nüksederken raksını mahallenin ma$allahi eyvallahı;
Güzelleş be oglum,şimdilik ölüme kadar hayattasın.......

Kullanıcı avatarı
Elan_Vital
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 1141
Yaş: 39
Kayıt: Pzt 09 Oca, 20:40

Okunmamış mesaj gönderen Elan_Vital » Prş 22 Mar, 21:39

Ayrıcalıklı ve gerçeği yansıtan bu yorumları paylaşarak düzenli öğretiler oluşturduğun için candan teşekkürler..
Sarsılmaz Benim Derinliğim: ama yüzen bilmeceler ve gülüşlerle parıldar...


Kullanıcı avatarı
SelçukÖzcan
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 581
Yaş: 37
Kayıt: Çrş 08 Kas, 04:36

Okunmamış mesaj gönderen SelçukÖzcan » Prş 22 Mar, 21:41

Peki bu yıl venüs döngüsünün koçta olması onları nasıl etkileyebilir?
Şunu bilmek gerekir ki, bu nesnel, gerçek bir zorluk ve de bunun üstesinden ancak bilimsel kesinlik ve soyutlama çıraklığı ile gelinebilir. Bu çıraklık eğitimiyse bir günde tamamlanmıyor.

Kullanıcı avatarı
ölü huysuz
Mesajlar: 45
Yaş: 52
Kayıt: Prş 15 Mar, 21:50

Okunmamış mesaj gönderen ölü huysuz » Prş 22 Mar, 21:51

KOÇLAR UZAK OLSUN BENDEN.ÇOCUKKEN BİLEMENE KEÇİNİN SÜTÜNU SAĞAYIM DERKEN KOÇUN ŞEYİNİ SAĞDIM :D BÜYÜDÜM BİRİNİ SEVDİM KOÇ OLDU :makarna

Kullanıcı avatarı
cemucer
*Yılan*
*Yılan*
Mesajlar: 139
Yaş: 36
Kayıt: Cmt 08 Tem, 02:50

Okunmamış mesaj gönderen cemucer » Cmt 05 May, 17:24

hirslidirlar. toprak grubu uyeleri kadar olmasa da, dunyevidirler bir anlamda. fark ise, kazanimlarinin bireysel tatmininden ziyade, onlari paylasmanin verdigi egosal hazzin yanlisi olmalaridir. bu yuzden, kendi zevk ve isteklerini, bir gruba adapte etmeyi ya da zaten oyle olan bir grubu arayip bulmayi beklerler. "ben" degil de, "biz" demeyi severler. koc burcu insanlari savascidir, delidir, cilgindir, gozu karadir, asiri enerjik, asiri heycanli, asiri tutkulu... eyleminin sonunda kendisi icin degil, birlikte yapmayi istedigi kisi ve kisilerin hazzini da dusunurek ulasir oz tatminine. o yuzden de iyi bir liderdir.
Verecek ışığı olmayan karanlığı sever...


Cevapla

“Koç Burcu (Aries) 21 Mart - 20 Nisan” sayfasına dön