Boğa Burcunun Hikmetleri

Boğa Burcu (Taurus) 21 Nisan - 20 Mayıs
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 947
Yaş: 40
Kayıt: Pzr 07 May, 21:44

Boğa Burcunun Hikmetleri

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Cmt 24 Mar, 22:20

Boğa burcu, beyindeki hipotalamus denilen merkezin görevine benzer bir kabiliyeti temsil eder. Bu merkez bedenin açlık, susuzluk, üşüme ve terleme gibi ihtiyaçlarını duymasına sebep olan merkezdir. Bedenin gıda, sıvı ve sıcakılık gibi konularda iç dengesini korumakla görevli bu merkez, ihtiyaçları bilince iletir, bunların yeterince alınmasını sağlar. Çünkü vücudun faaliyetleri esnasında bunlar sürekli harcanıp eksiltilmekte, yerine yenilerinin konulması gerekmektedir. Eğer kişide bu merkez bulunmasa, bedende gıda ve su ihtiyacı olduğu ve kişi güzel bir sofra başında bulunduğu halde açlıktan ölürdü. Bu yüzden ruhumuzda kalıcılık isteyen manevi yapımız ve onun bedenimizdeki karşılığı olan hipotalamus gibi merkezlerimiz olmasaydı, hayatı sürdürmemiz mümkün olmazdı.

Vücudumuz, bu maddeleri fazlaca bulduğu vakit, daha sonra bulamama ihtimaline karşı bir kısmını biriktirir, depolar. Bellerimizin çevresindeki yağ fazlalığı bundan meydana gelir. Eğer yeterince tüketmez veya gereğinden fazla gıda alırsak bu depolar şişkinleşip hantallaşmamıza sebep olur.

Ailelerin, müesseselerin ve hatta ülkelerin bütçesini dengelemeye çalışan kimseler de benzer şekilde hareket ederler. Mümkün olduğunca tükettiğimizden fazlasına sahip olmamızı ve bunları biriktirip zor zamanlar için saklamamızı isterler. Öncelikle ödeme dengesi sağlar, sonra kalanı biriktirip yığmak isterler. Genellikle bu davranış biçimi fahiş kar arzusunu, faiz gibi risksiz kazanç yollarını ortaya çıkarır. Böylece gücü olanlar çok fazla para ve mülk toplamış ve yığmış olurlar. Ancak bu durum piyasadan paranın fazlaca çekilmesini ve ekonomik durgunluğun başlamasını beraberinde getirir. İnsan bedeninin yönetilmesi, tıpkı toplumların yönetilmesine benzer. Sanki biri diğerinin modeli gibidir. Bu durum eski hikmet ehlinin de dikkatini çekmiş, insana mikrokozmos, aleme makrokozmos denilmiştir. İslam tasavvufuna göre bu kavram, "insan küçük bir alem, alem büyük bir insandır" sözüyle girmiştir. Toplumlar, müesseseler ve insanlar benzer biçimde varlıklarına kalıcılık kazandırmak için biriktirme ve yığma davranışı gösterirler.

İslam bu davranış bozukluğunu, zekatla tedavi eder. Mal ve para insanın insan hayatının amaçlarıdır. Fakat günümüzde insan emek ve müşteri kaynağı olarak mal ve paranın bir aracı haline getirilmiştir! Bunun çaresi, esas amacına, yani insana hizmete döndürmektir. İnsanlığın madde esaretinden kurtulup, gerçek onuruna kavuşması ancak böyle mümkün olabilir.

Boğa burcunun yatkınlık taşıdığı temel hastalık, kandaki glikozu glikojene çeviren insulin hormonunun çalışma düzeni ile ilgili hastalık olan diyabettir. Bu hastalık çok durgun ve güvenli bir hayata sahip; bol kalorili ve lezzetli gıdalara düşkün kişilerde daha sık görülür. Kişinin kendi karakterindeki kusurları dengeleyip düzeltmemesinin ilk cezası, kullanma kılavuzuna göre kullanmayıp bozduğu bedeninden gelen hastalık sinyalleridir. Bu durum bütün burçlarda geçerlidir.


BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Boğa Burcu (Taurus) 21 Nisan - 20 Mayıs” sayfasına dön