Başak Burcunun Kusur ve İmtihanları

Başak Burcu (Virgo) 23 Ağustos - 22 Eylül
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 947
Yaş: 40
Kayıt: Pzr 07 May, 21:44

Başak Burcunun Kusur ve İmtihanları

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Çrş 11 Tem, 15:32

Başağın temel kusuru, iyi güzel ve üstün olmanın en ince ayrıntılarına dalarken bütünü gözden kaçırmaktır. Akıl varlığı parçalara ayırarak tanıdığı için aklın varlığa dair bir yönü olan Başak bilinci, varlığı çok daha ince ayrıntılarına kadar inceler. Ancak bu arada da bütünü ihmal eder. Başağın takıntılı bir burç olarak görülmesinin nedeni de budur.

Başak insanı ne kadar ayrıntıcı, kusurcu ve eleştirici olursa, geçinmek zorunda oldukları insanlar, işleri ve görevleri de o kadar çetrefilli ve kusurlu olur. Sanki hayat Başak burcu insanına şöyle demektedir: “Başkalarını kınamak kolay, bakalım sen başarabilecek misin?” Başak bu mesajı zamanında çözer, mütevaziliğini harekete geçirip hoşgörülü olmayı öğrenirse her şeyi daha kolay düzene koyar. Ancak kendi kusurlarına karşı kör, başkalarına karşı eleştirici olursa, korktuğu eleştiri ve kınamalara uğrar. Bu durum Başağı ne kadar aşağılık kompleksli yaparsa, takıntıları o kadar artar. Artık o, bütün evi pislik götürürken sürekli cam silmekte ya da vesveseler içinde kıvranmaktadır. Bu durum Başağı toplumdan uzaklaştırır, içine kapanmasına sebep olur.

Eğer Başak kendi kuralcı bilincini karşıt burcu Balığın mistik bilinci ile dengelemeyi öğrenebilirse hatalar yapmadan dengeli davranış kazanabilir. Balık madde perdesini yırtmıştır ve ona göre işler sadece niyetlerden ibarettir. Niyet iyi olduktan sonra yapılan işin niteliği hiç önemli değildir. Başak her işe ayrıntılarına kadar kusur arayan bir gözle bakmamayı, Balığın bu geniş hoşgörüsünden öğrenebilir.

Başak kare burcu olan İkizlerden hızlılık ve sosyallik konusunda dersler alabilir. Aşırı ayrıntıya dalmak Başağı zaman zaman mefhumundan koparabilmektedir. Eleştiriciliği de ahbap ve arkadaş sıkıntısına sebep olur. Yay burcunun kendine güvenen tasasızlığında ise Başağın aşağılık kompleksine kadar varan kendini hor görme duygusunun dengesi vardır.

Başak burcu insanlarının birçoğunun, bitişik burçlar olan Aslan ve Teraziden hissesi vardır. Aslan burcundan özellikler almış bir Başak, ayrıntıyla birlikte bütünü de gözden kaçırmaz. Daha sosyal ve özgüvenlidir. Ancak manevi bir terbiye görmemiş bir kişide bu yapı, despotlukla eleştiriciliğin en kötü bileşimini ortaya çıkarabilir. Terazi burcu da Başağın kusurculuğunu nezaket ve uyumlulukla dengeler. Ama bu yapı olgunlaştırılmamışsa aşağılık kompleksi ile kişiliksizliğin en kötü örneğine sebep olur.


BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Başak Burcu (Virgo) 23 Ağustos - 22 Eylül” sayfasına dön