Başak Burcunun Hikmetleri

Başak Burcu (Virgo) 23 Ağustos - 22 Eylül
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 947
Yaş: 40
Kayıt: Pzr 07 May, 21:44

Başak Burcunun Hikmetleri

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Çrş 16 May, 21:37

Hayatımız sürekli gayret ve uyanıklık isteyen işlerle, görevlerle ve kurallarla doludur. Manevi bir organımız sayesinde biz insanlar günümüzün önemli kısmını çeşitli işlerin takibiyle geçiririz. Özellikle bu manevi organı güçlü olan kişilerin rutin çalışmalara daha fazla dayandıklarını görebiliriz. Bu kişilerin akıl yapısının da eşyayı, fayda ve zararı, kuralları ve ayrıntıları kavramaya daha yatkın olduklarını görebiliriz. Burada bu soyut organımıza zeka diyeceğiz. Felsefeciler zekayı, şuurun maddi varlığa adapte olmuş şekli, onlarda karşılaşılan problemleri çözme kabiliyeti ve insanı tabiata uyumlu ve hakim kılan yanı olarak tarif etmişlerdir.

Akıl, varlığı isimlerden oluşan soyut kalıplar halinde tanır, onlarla düşünür. Zeka ise varlığa daha yakın bir akıl biçimidir. Onu kullanmanın, onunla iyi geçinmenin, ondan faydalanıp zarar görmemenin yolarını kavramayı sağlar. Yani akıl, varlığın tabii olduğu kanunları çözüp anlarken, zeka; o kanunlara uyumlu kuralları geliştirip teknikler elde etmeye yarar. Zeka sadece varlıktan faydalanmayı değil, ona tevazuyla uyum göstermeyi de öğretir. Bunu tıp ilmi vesilesi ile izah etmeye çalışırsak; doktorlar, vücudun hastalıklarını anlamaya ve onları iyileştirmeye çalışırken, hastalanmadan yaşamanın kurallarını da öğrenmiş olurlar. Bunun gibi maddeye dair her teknik bilgi, onunla iyi geçinmenin kurallarını da bize öğretmektedir.

Başak bilinci, bu gerçeği en iyi şekilde sezmiştir. Başağın vücudunun sağlığını, eşyalarının bakımını ve evinin, ofisinin düzenini çok önemsemesi, her şeyin tabi olduğu kurallar bütününe uyma mecburiyetine inanmasından kaynaklanır. Başak, kurallar konusunda fazlaca titizdir, hoşgörüsüzdür. Oysa mesela dini kurallar kendi içlerinde esnekliğe sahiptir ve amellerde esas olan niyettir. Başağın dindeki bu temel vasıflardan ibret alması çok faydalı olacaktır.

Başak burcu, ruh yapımızda faydalıyla zararlıyı ayıran, temizlenmesi gereken fazlalıkları ayıklayan ve kusurların farkına varan bir manevi cihazı temsil ettiği gibi, bedende de vücudumuza aldığımız gıdaları süzüp ayıran bağırsakları temsil eder. Bağırsaklar, sürekli çalışarak aldığımız gıdaları süzer. Eğer kişinin bağırsakları, içinde geçmekte olan hazmedilmiş gıdayı özensizce süzüp dışarı atıyorsa, kişide çok yediği halde kilo alamama, vücudunun ihtiyaçlarını karşılayamama durumu ortaya çıkar. Bağırsaklar çok yavaş ve titiz çalışıyorsa da tutukluk ve kilo alma sorunu vardır.

Bu iki aşırılığın, kişinin ruh halleriyle uyumlu olduğu görülmüştür. İşlerini fazla titizlenerek ve yavaşça yapan, biriktirme yanlısı, müsriflikten hoşlanmayan kişiler, tutukluk çekerler. Tez canlı ve savruk kişiler ise yediklerini hazmedemeden atarlar. Bağırsak metabolizması kişinin hareketliliğinden, yenilenlerin posa oranından da etkilenir, bunlar karıştırılmamalıdır.

Kişinin metabolizma hızı, tiroid beziyle de alakalıdır. Tiroid bezi İkizler burcu gibi Başağın da ilgili olduğu Merkür’ün temsil ettiği organdır. Tiroid bezi fazla çalışanlardaki titizlik ve asabiyet, Başak burcunda bulunan bir sorunu işaret eder. Bu kişilerin karşıt burçların halet-i ruhiyelerinden örnek almaları faydalı olur. Balık ve Yay insanları son derece kendilerine güvenen ve tasasız kişilerdir. Aşırı titizlik ve eleştiricilik, bu gevşeklikle dengelenmelidir.


BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Başak Burcu (Virgo) 23 Ağustos - 22 Eylül” sayfasına dön