İyi ve Kötü Yönleriyle Balık

Balık Burcu (Pisces) 19 Şubat - 20 Mart
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 947
Yaş: 40
Kayıt: Pzr 07 May, 21:44

İyi ve Kötü Yönleriyle Balık

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Prş 25 Eki, 23:52

Balık karakterleri, gerçek hayat için oldukça yüksek idealleri olan kimselerdir. Onlara göre kimse bencilce davranmamalı, herkes kardeşlik duyguları içinde her şeyini paylaşmalıdır. Öyle ki, ben-sen sınırı belirsizleşmeli, rekabet, gurur, çıkar çekişmesi bitmeli, mesafeler ve sınırlar silinmelidir. Ama bunların pratik hayata geçmesi, insan doğasının ilkel yönelimleri için imkan dışıdır. Çağlar boyunca pek çok filozof ütopik ülkeler hayal etmişler, ancak bunların hiçbiri gerçek hayata sağlıklı olarak geçmemiştir. Mesela herkes mal sahibi olmak, biriktirmek, kendi çocuklarına bırakmak ve başkalarından her yönden üstün olmak ister. Bunların baskısı, idealleri kolaylıkla unutturacak kadar etkilidir.

Balık, boş hayallerden uzaklaşıp gerçeklere ayak basmalıdır. Zaten Balık bu ütopik idealleri hayata geçirebilecek disipline en az sahip olan kimsedir. Yüksek idealler beslerken buna tamamen zıt uygulamalar yapan Balıklar hayli çoktur. Mesela asgaride müşterek yaşamak gerektiğini savunup dururken, işçilerine karın doyuramayacak kadar az maaş veren işverenler gibi. Balık, “herkes sahibi olduğu şeyleri paylaşmalı” derken, farkında olmadan başkasının malına gözünü diker. Bu sırada ise kendisinden bir şey bekleyenleri unutur.

Balık, duygusallıktan ve fedakarlıktan bahsederken, görevlerini ihmal eden, borcunu önemsemeyen, ailesinin beklentilerini umursamayıp kısıtlı kaynaklarını kendi takıntılarına harcayabilen bir karakter olabilir. Acıdığı biri tarafından sömürülüp, sorumlu olduğu kimselerin hakkını zayi etmesi mümkündür. Bu yüzden çevresindekiler Balıkları hafifçe yönetmeye ve baskı altında tutmaya mecbur kalırlar. Gerçi Balık, tesir altında kalabilen, yönetilmeye fazla direnemeyen biridir; ama bundan şikayet edip kendine acıması da kaçınılmazdır.

Aslında Balık karakterleri, kendilerine ne yapması gerektiğini söyleyenlere kızmamalıdırlar. Çünkü sorumluklarını bir hatırlatanın olması iyidir. Ayrıca onlara baskı kuran ve bazı bağımlıklarını engelleyen birileri varsa bundan da şikayet etmemelidirler. Çünkü sadece alkol ve uyuşturucuya değil, yemek ve televizyon seyretmek gibi şeylere de kendilerini fazlaca kaptırabilirler. Bu yüzden kendilerini frenlemelerine yardımcı olacak kimseleri bir nimet olarak görecek kadar dürüst olmaları kendilerinin yararınadır. Dağınık zihin yapıları ve geniş hayal güçleri sebebiyle bazen gerçeklere sadık kalamayabilirler. Onu yalan söylüyor zannedenler, bunu göz önünde bulundurmalıdır. Bazen de Balık, farklı da anlaşılabilecek şekilde belirsiz konuşarak, yanlış anlaşılır. Bu konuda titizlik gösterirse ithamlardan kurtulabilir.


BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Balık Burcu (Pisces) 19 Şubat - 20 Mart” sayfasına dön