Merkür Jüpiter Karşıt Açısı ve Etkileri

merküt jüpiter karşıt açısı nasıl etkiler

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 1622
Yaş: 24
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Merkür Jüpiter Karşıt Açısı ve Etkileri

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Prş 30 Tem, 13:03

Resim

Merkür Jüpiter Karşıt Açısı ve Etkileri

30 Temmuz Perşembe, zihnin gezegeni Merkür inancın gezegeni Jüpiter arasında meydan okuyucu bir karşıt açı gerçekleşiyor. Bu, bilgi ile inancın karşı karşıya geldiğini gösterir. Akıl, mantık ve rasyonel düşünce yapısı ile inanmak, iman etmek çatışır. Bilim ile din zıtlaşır. Seküler dünya görüşü ile teokratik zihniyet çarpışır.

Bir tarafta, katı kanaatler ve kutsal kabul edilen dogmalar, tam karşısında bilgi toplamak, düşünmek ve sorgulamak eylemleri iki kutup meydana getirir. İnanmak (Jüpiter) ve düşünmek (Merkür) tanım gereği diyalog kuramayan, bu sebeple sağlıklı bir sentez meydana getirmeyen iki “episteme”dir, yani bilme biçimidir. Bu iki kavram tam karşı karşıya geldiğinde bunları bir şekilde sağlıklı bir ilişkiye sokmak, bütünlemek ve erdemli bir ifade biçimi geliştirmek gerekir. Peki bu nasıl olacak?

Türkçe’de bu iki prensibin sağlıksız tezâhürü için çok güzel bir deyim var: “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak.” Aynı şekilde, Fransız düşünür Rabelais’nin “Vicdan olmadan yapılan bilim sadece ruhun tahribatıdır.” sözü, anlam (Jüpiter) arayışında olmayan bilginin (Merkür) gölgelerini çarpıcı bir şekilde ortaya koyar. İlk söz bilgi, data, veri, tarafsız araştırma ve enformasyon (Merkür) olmadan erişilen kanaatin (Jüpiter) yanlış bir kanaat olacağını vurgular. İkinci söz ise, sadece daha çok bilgi elde etmek için şehvetle bilgi biriktirme eyleminin; anlam, vidan ve bilinç tarafından rehberlik edilmediği takdirde insana büyük bir yıkım getireceğinin altını çizer.

Bunun en dehşet verici örneği 18. yüzyıl aydınlanma akımının (Merkür), 20. yüzyılın ortasında eugenics (saf-gencilik), Sosyal Darwinizm ve Nazi ideolojisine yerini bırakmasıdır. Bilgi, rasyonel akıl ve bilim (Merkür) mutlaka anlam (Jüpiter) tarafından yönlendirilmelidir. İnanç, felsefe, etik değerler, prensipler, anlam, idrak ve irfan (Jüpiter), bilgi toplama eyleminin (Merkür) pusulası olmalıdır.

Merkür-Jüpiter karşıtına verilecek sağlıklı cevap, bilgi toplama eylemiyle anlam arayışını birleştirmektir. Hem küçük parçacıkları, bilgileri, datayı, veriyi ve enformasyonu (Merkür) biriktirmek, hem de büyük resmi görmek (Jüpiter) gerekir. Böylece geniş (Jüpiter) düşünmek (Merkür) mümkün olur. Yüksek bilgi, felsefe, edebiyat, kültür, ilahiyat gibi alanlarda bilgi toplama, eleştirme, sorgulama eylemiyle bilgece kanaatlere varılır. Çok yüksek bir öğrenme yeteneği, bu bilgiye ve anlama erişmeyi mümkün kılar. Geniş (Jüpiter) bir kavrama (Merkür) yetisi geliştirilir.

Bunlar başarılamadığında, gölge ifadede bildiğini zannetmek, bilgin pozuna girmek ve çokbilmişlik tehlikesi söz konusudur. Bu Socrates’in bahsettiği üç bilme durumundan en tehlikelisidir. Socrates, cahil olan ve cahil olduğunun farkında olan kişiye erdem atfeder. Aynı şekilde gerçekten bir konuya vakıf olan bilge kişiye de erdem atfeder. Ancak en aşağılık durum olarak yarım bilgi sahibi olup, bilmediği şeylerin farkında olmayan, her şeyi bildiğini zanneden ve bol keseden atıp-tutan kişinin durumunu niteler.

Yarım bilgiye sahip, sahte bilginler insanlık için en tehlikeli durumdur. Bu sebeple Socrates’in tarihe geçen “Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir” sözü, bilim adamının idrakini, irfanını, tevâzusunu ve haddini bilme erdemini ortaya koyar.

Merkür-Jüpiter karşıt açı yaptığında, bahsedilen gölge tezahürlere düşmemek için Socrates’in sözünü içselleştirmek faydalı olacaktır.

Merkür Jüpiter’le karşıtını 20 derece Yengeç-Oğlak ekseninde gerçekleştirecek. Doğum Haritanızda bu eksen hangi evlerde? 20 derece Yengeç-Oğlak’ta gezegeniniz var mı? Bu gezegenler hangi evlerinizi yönetiyor? Bu bahsedilen yerleşimler, yazıdaki bilgi-inanç çatışmasını alacaklar.


Astroloji Dergisi - Yazan: Efe Erten


Kaynakça
Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999
İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004
Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Akrep mesajı için:
Fatma1983 (Prş 30 Tem, 17:51)
Değerlendirme: 16.67%


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön