Merkür Başak Burcunda Etkileri

merkür başakta, merkür başak burcunda, merkür başak burcunda etkileri, merkür başakta nasıl etkiler, eylül 2018, merkür başak konumu

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 1122
Yaş: 23
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Merkür Başak Burcunda Etkileri

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Cmt 08 Eyl, 02:20

Resim

Merkür Başak Burcunda Etkileri

Aklın gezegeni” Merkür hem yöneticisi hem de yüceldiği bir pozisyonda olduğu Başak burcundaki yolculuğuna başlıyor. Değişken bir toprak burcu olan Başak burcundaki Merkür somut, uygulamacı, metodik, sistemli ve analitik bir düşünme tarzını gösterir.

Zihinsel anlamda merkür başak bir konuyu detaylı bir şekilde ele alma, analiz etme, bilgiyi pratik, işlevsel olarak kullanmak üzere yararlı ve yararsız olarak ayrıştırma ve farklı bilgiler arasında koordinasyon kurabilme kapasitesi söz konusudur. Akıl, bütünün hizmetine ve yararına yönelik olarak, bir düzen kurmak, bir sistemin içerisindeki aksaklıkları tespit edip onu düzeltmek, onu kusursuzlaştırmak üzere çözümler bulur ve o sistemin bütününün sağlığını muhafaza eder.

Psikolojik açıdan merkür başak da kişi kendi hatalarını da düzelterek, kendi yeteneklerini kusursuzlaştırabilir. Bu düzeltme ve kusursuzlaştırma süreci, kişinin hem kendi yetenekleri hem de uğraştığı konular üzerinde ince-ince çalışarak ustalaşmasını gerektirir. Bir konunun çıraklığını yaparak, o işin ehli olduktan sonra öğrendiklerini başka insanlara da öğretebilir.

Burada bir usta-çırak ilişkisi söz konusudur. Başak değişken bir burç olduğundan, bu konumdaki Merkür bir tekniğin ya da metodun işe yarar olmadığını tespit ettiğinde onu değiştirip başka bir tanesini uygulamaya koyabilir. Merkür’ün bu konumu, sağlık, editörlük, muhasebe, sekreterlik, her türlü mekanik ve zanaat becerisine işaret edebilir.

Olumsuz özellikleri bakımından merkür başak konumu, aşırı analiz etme, aşırı derecede detaylara takılma ya da her konuyu gereksiz yere detaylandırma söz konusudur. Ayrıntılara düşkünlüğü geneli yani “bütün resmi” görmesini engelleyebilir. Algılama tarzı kusur bulmaya yönelik olduğundan, hem kendinde hem de etrafında sürekli kusur bulan ve aşırı eleştirel birisine dönüşebilir. Bu durum kendi düşüncelerinden ve algısından da bir türlü hoşnut olmamasına ve kendisini beğenmemesine yol açabilir.

Hatalara karşı aşırı bir hassasiyet söz konusu olduğundan, bir hata ya da aksaklık nedeniyle bütünü kötüleyebilir. Yararlı ve yararsızı ayrıştırma özelliği, gölge olarak sadece fayda gözeten ve hayatın güzelliğini, ilhamını kaçıran birisine dönüşmesine neden olabilir. Başkalarına kendi düzenini ve planlarını dayatma, işlerin kendi planladığı gibi gitmemesinden dolayı sürekli bir kaygı, endişe ve telaş söz konusu olabilir.

Kendisine sürekli düzeltilecek durumları ve insanları çekip, onları düzeltmeye veya bir şeylerin nasıl yapılacağını onlara öğretmeye çalışabilir; bu durumda bir şeyler kendi düzenine göre yapılmadığında küsebilir. Gölge özellik olarak “küskün öğretmen” olması durumunda, çıraklık etmeden ustalık yapmaya çalışan birisi söz konusudur.

Başak burcundaki Merkür, karşıt burcu olan Balık burcunun gölge yönlerini de gösterebilir. Bu durumda yapılacakları sürekli erteleyen, karmaşa içerisinde ve sistemli bir şekilde çalışamayan bir şekilde görebiliriz.Astroloji Dergisi/Gözde Kara

Kaynaklar:

*Astroloji Dersleri, Barış İlhan


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir