Mars/Venüs Gerilemesi ve Cinsel Kimlik

Astroloji ve Burçlarla İlgili Herşey.
Misafir_Akrep

Mars/Venüs Gerilemesi ve Cinsel Kimlik

Okunmamış mesaj gönderen Misafir_Akrep » Cmt 08 Ara, 13:55

Gezegenler, Güneş’ e karşı konumda olduklarında geri hareket ediyormuş gibi görünürler. Bu sırada doğan kişilerin haritalarında, geri gitme hareketine sahip gezegenin yorumlanması çok özel bir anlama sahip olur.

Gerçekte ise kişinin manyetizmasını belirleyen , kişiliğin gezegeni nasıl kullandığı , gezegene ait olan tüm enerjiyi nasıl algılayıp aktardığıyla ilgilidir. İnsan düşüncelerini kullanarak karmaya bir miktarda olsa müdahale edebilir . Bireyin kendi manyetik alanını kontrol etme yetenekleri, duygularıyla ve coşkularıyla, yaşama bakış açıları , tüm zihinsel aktiviteleri dengeleyebileceği gibi tüm zihinsel aktiviteleri çok aşırı dengesiz bir konuma da getirebilir. İnsan, gezegenlerden büyük bir enerji aldığı anda, şuurun neye ihtiyacının olduğunu önemsemeden tüm bu enerjileri almaya çalışmaktadır. Bu tabii ki zihin seviyesinde değil , daha çok şuur altı seviyesinde kendini gösterir . Venüs ‘ ü ele alırsak kişi ihtiyacı olduğundan fazla sevgi enerjisine sahip ise Venüs’ ünü verici olarak kullanacaktır. Oysa Venüs daha dişi ve negatif bir gezegen olarak da tanımlanabilir. Aynı özellikleri Mars için kullandığımızda Mars genellikle saldırgan eril ve ben merkezci olarak tanımlanır . İhtiyacımız olandan çok daha fazla enerjiye sahip olduğumuz için Mars ‘ ı diğerlerine vermek için kullanırız. Burada zihin gene ön planda değildir. Şuuraltı devreye girer, kişi sporla ilgilenmeye başlar. Kendi motivasyonları arttığı için çok yönlü bir kişilik sergiler , öyle ki kişilik daha agresifleşir ve saldırganlaşır . Her an savunmaya hazır , en iyi savunmanın da aslında saldırmak olduğunun inancında olur. Yukarıda gördüğümüz gibi her bir gezegen zaman zaman bir parça yayıcı zaman zaman da bir parça alıcı konumdadır .

Retrograde gezegenler ; Hiç şüphesizdir ki , geri giden gezegenler direkt hareket eden gezegenlere göre farklı güç alanları oluştururlar. Bu konumların horoskoptaki etkileri, kişiliğin karakterindeki yansımaları ile yaşamsal olgu ve fenomenlerinin eş zamanlı olduğunu da bize işaret eder. Kısacası karşınızdaki kişiliğin geri giden gezegene sahip olup olmadığı bazı durumlarda ve vakalarda çok daha belirgin olabilir. Bilhassa Merkür , Venüs ve Mars Retro’ ları çok belirgin karakter temalarıyla kendini gösterebilir.

Kişiler direkt hareket eden gezegenler ile Retrograde harekete sahip gezegenleri tamamen aynı anlayış ve düşüncesel farkındalıkla kullanma eğilimindedirler . Bu , toplumdaki bireylerin birbirlerine benzer, çok çeşitli, kolektif hareketleri ve davranış kalıplarıyla da ilgilidir. Geri giden Merkür ‘ e sahip olan bir kişilik neden çevresinde pek az arkadaşı olduğunu veya geri giden Venüs’ e sahip bir genç kız aslında diğer hanımlardan hiçbir farkı olmamasına rağmen neden çevresinde kendisiyle ilgilenen tek bir erkek arkadaşının olmadığını anlamakta zorlanır . Direkt hareket eden gezegenler, kişiliğin gezegensel enerjisi içinde bulunduğu toplumun sosyal iniş çıkışlarıyla ve kolektif bilinciyle uyumlu hale gelmesine sebebiyet verirken, geri giden gezegenlere sahip olan kişiler çoğunlukla bu uyumluluktan çok uzaktırlar. Geri giden bir gezegenin enerjisi fark edilip, çocukta üzerine gidilmezse çok çeşitli komplekslere sebebiyet verebilirler .

Geri giden gezegenleri üç ayrı evrede ve üç ayrı kişilik yapısıyla inceleyebiliriz. Geri gitme safhası üç ana süreçten oluşur . Gezegenin normal hızının düşmeye başlaması, gezegenin durması ve geriye doğru hareketi. Geriye doğru hareket de kendi içinde geri gitme hareketinin yavaşlaması, gezegenin durması ve gezegenin yavaş yavaş hızlanması şeklinde devam eder . Gezegenin normal hızına ulaşması belli bir zaman alacaktır. İşte bu ileriden geriye yavaşlama ve geriden ileriye doğru hızlanma evrelerini, gezegenin gölge evresi diye adlandırırız .

Geri gitme hareketi insan psişesi içinde üç ayrı evre ile incelenir .

1. Kişi gelecek zaman için de yaşayarak , sürekli gelecekte olabilecek hayallerden ve düşlerden bahseder . Kısacası gelecekte henüz gelmemiş bir zamanı , şimdi yaşamaya çalışır . Bu aslında gezegenin eskiden kalmış olayları ve karmik tortuları , kişiliğin sürekli karşısına çıkarması ve kişiliğin şu an da bu problemi çözmektense gelecekte tüm problemleri çözülmüş ideal yaşam arayışı ve özleminden başka bir şey değildir.

2. Şu an yaşadığı zaman da sanki daha önceden bulunduğu izleniminde ve önceden bu hayatı birebir yaşadığına karşın derin bir anlayış içindedir . Gelecekte olabilecekleri çok rahatlıkla tahmin eder, sık sık “Dejavu” ‘ lar yaşar. Çevresindeki pek çok insanla nasıl olduğunu anlamadığı tesadüfler yaşar. Hayatında eş zamanlıklar o kadar fazladır ki; bir gün içinde çok önemli birkaç senkronizasyon bile yaşayabilir. Zaman zaman kendisine benzer insanlarla karşılaşır, yaşamında uzun yıllarla belirlenmiş senkronizasyonlar vardır . Metonom döngülerin de ona sanki hayat eksik bir şeyleri tamamlaması için sürekli prim tanıyor hissine kapılır. Aslında kişi, bir başka zamanda yaşadığı bu deneyimleri yeniden deneyimlemektedir.

3. Zihninde geçmişle ilgili çok çeşitli hatıralar vardır ; bilhassa çocukluk rüyaları veya kabusları. İlk aşkını tesadüfler sonucu yaşamış, sebebini bilmeden ise ilk ilişkisi bitmiştir. Bu üçüncü bilinç halinde çoğunlukla sosyal ilişkiler geçmiş yaşamlardan tanıdıklarla kurulur . Anne, baba ,kardeş hep geçmiş hayatların çok farklı alanlarından gelmektedir. Horoskopta bu konfigürasyon çok net ve kesin görünür. Zaman zaman depresyonlar ve panik ataklar şeklinde geçmiş yaşamın negatif tortuları bireyin karşısına çıkar. Anksiyete, iç sıkıntısı, içsel huzursuzluklar , bu dönemlerin belirleyici unsurudur. Eş , kadersel seçimdir. Horoskopta kişiliğin karşısına çıkacağı dönem bellidir. Çocuklarda da kişilik geçmişteki deneyimlerini ve insanları bu yaşamına getirmiş eksik bıraktığı yerden karmaya çoğunlukla devam etmektedir .

Venüs’ ü geri olan bir erkek kadınlardan uzak durmayı yeğleyebilir , böylece geçmiş yaşamlarında yaşamış olduğu yoksunluk duygusunu yaşamamayı ummaktadır. Mars ‘ ı geri giden hanımlar da zaman zaman erkeklerle ilişki kurmakta zorlanırlar . Merkür ve Uranüs horoskopta geri gittiği zaman kişilik toplumun normlarına aykırı cinsel fantezilere sahip olabilir. Homoseksüelliğin altında Venüs ‘ ün Retro veya Retro bir Uranüs’ ün Venüs ‘ e yaptığı bir açı da olabilir. Venüs’ ün Akrep burcunda geri gitmesi veya geri giden bir Plüton ile Venüs’ ün iyi açıları dahi , kişi bugünde yaşarken cinsel doğası dünya tarihindeki ilkel dönemlerden kalmış olabilir. Cinselliği bir takıntı haline getirebileceği gibi çeşitli fetişlere de sahip olabilir. Karşı cins’ in sahip olduğu bir organı veya bir objeyi eski zamanlardaki tanrısal bir sembolle birleştiren bilinçaltı çok çeşitli fetişler geliştirebilir .Şüphesiz, bir kişi birden fazla geri giden gezegene sahip olabilir ama homoseksüel olmayadabilir. Böyle bir kişilikte her ne olursa olsun derinlerde cinsel bir problem araştırıldığı zaman bulunacaktır. Bu cinsel problem şekil değiştirmiş olabilir. Libidonal enerji yaşamın farklı alanlarında, mesela iş yerinde aşırı hükmetme güdüsü veya aşırı depresif, huzursuz bir kişilik yapısı olarak ta karşımıza çıkabilir. Bazen de aşırı cinsel komplekslere sahip olan varlık bilinçli komplike yalanlarla , toplum içinde olduğundan farklı bir yerde kendini göstermeye çalışabilir .

Eğer sahip olunan geri giden gezegen sayısı fazla ise kişilik kendi duygusal ve düşüncesel olarak fazlasıyla incelemeye başlar. Kendi içinde farklı alt kişilikler geliştirebilir . Bu hayat yaşamayı istediği hayatın tam tersi olduğu gibi bireyin beklentileri de çoğunlukla hayal kırıklığına uğramıştır. Küskünlük çok fazlasıyla görünür. İleri durumlarda intihar dahi görünebilir. Kişi ihtiyaçlarını ve duygusal iç görümlerini onaylayacak bir sosyal çevre amaçlamaktadır. Kendisinin dünya ‘ dan anladığı şey ne yazık ki çoğunlukla diğer insanların anladığı şeylerden farklıdır...Oğuzhan Ceyhan beyin "Retrograde gezegenler ve karma" adlı yazısından derlenmiştir.
Kullanıcı avatarı
che_tanesi
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 924
Kayıt: Pzr 11 Kas, 13:58

Okunmamış mesaj gönderen che_tanesi » Cmt 08 Ara, 14:56

Mars retrosu hakim şu dönemde... Bu durum; kavgaların,boşanmaların,tartışmaların olacağını gösterir.Ayrıca satürn transiti var... Satürn transiti de hangi eviniz ve hangi burcunuzdan geçiyosa o alanda zorlanma olacağını gösterir.
Kötümser yanlız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte ışığı ve de gelecek treni görür...

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Astroloji” sayfasına dön