Astrolojide Açıların Parametreleri

astrolojide açıların parametreleri, conjuction birleşim açısı, sextile altmış derece, square kare açısı, trine üçgen açı, opposition karşıt açı,

Astroloji ve Burçlarla İlgili Herşey.
emekli

Astrolojide Açıların Parametreleri

Okunmamış mesaj gönderen emekli » Cum 30 May, 00:07

Resim

Astrolojide Açıların Parametreleri

Resim

Conjuction / Birleşim

0° olarak kabul edilir. Bu iki gezegenin veya yıldız haritasındaki özel noktaların (ASC, MC,...) her hangi bir gezegen ile aynı dereceleri paylaşmasıdır. Bunun dışında açı toleransı (orb tolerensı) açılara göre değişmektedir. Bu tolerans birleşim için +, - 8° dir. Örnek: Koç burcunun 15 derecesinde Mars gezegeni bulunuyor. Yine aynı burcun 22 derecesinde Venüs gezegeni bulunuyor.

Yine aynı burcun 8 derecesinde Jüpiter gezegeni bulunuyor. Buna göre Mars ve Venüs gezegenleri birleşimde sayılmaktadır. Yine Mars ve Jüpiter gezegenleri arasında da birleşim vardır. Fakat Venüs ile Jüpiter gezegenleri arasındaki açıyı ölçtüğümüzde; 8° den 22° ye 14° lik bir açı vardır. Bu da birleşim tolaransını aşmaktadır. Dolayısı ile bir birleşim söz konusu değildir

Resim

Sextile / Altmış Derece

60° olarak kabul edilir. Bu iki gezegenin veya yıldız haritasındaki özel noktaların (ASC, MC,...) her hangi bir gezegen ile aralarındaki uzaklığın (Açı) atmış derece olmasıdır. Bunun dışında açı toleransı (orb tolerensı) açılara göre değiştiğinden, bu tolerans Atmış derece için +, - 6° dir. Örnek: Koç burcunun 15 derecesinde Mars gezegeni bulunuyor.

İkizler burcunun 19 derecesinde Venüs gezegeni bulunuyor. Yine İkizler burcunun 22 derecesinde Jüpiter gezegeni bulunuyor. Buna göre Mars ve Venüs gezegenleri arasında + 4° ile atmış derecelik bir açı oluşmaktadır. Buna karşı Mars ve Jüpiter gezegenleri arasında atmış derecelik açı yoktur. Çünkü aralarındaki açı toleransı atmış derece toleransını (6°), 1° ile aşmaktadır. Yani aralarındaki açı toleransı 7° yi bulmaktadır

Resim

Square / Kare Açı

90° olarak kabul edilir. Bu iki gezegenin veya yıldız haritasındaki özel noktaların (ASC, MC,...) her hangi bir gezegen ile aralarındaki uzaklığın (Açı) doksan derece olmasıdır. Bunun dışında açı toleransı (orb tolerensı) açılara göre değişebildiğinden, bu tolerans Kare açı için +, - 7° dir. Örnek: Koç burcunun 15 derecesinde Mars gezegeni bulunuyor.

Yengeç burcunun 19 derecesinde Venüs gezegeni bulunuyor. Yine Yengeç burcunun 23 derecesinde Jüpiter gezegeni bulunuyor. Buna göre Mars ve Venüs gezegenleri arasında + 4° ile kare bir açı oluşmaktadır. Buna karşı Mars ve Jüpiter gezegenleri arasında kare açı yoktur. Çünkü aralarındaki açı toleransı atmış derece toleransını (7°), 1° ile aşmaktadır. Yani aralarındaki açı toleransı 8° yi bulmaktadır

Resim

Trine Üçgen Açı

120° olarak kabul edilir. Bu iki gezegenin veya yıldız haritasındaki özel noktaların (ASC, MC,...) her hangi bir gezegen ile aralarındaki uzaklığın (Açı) 120° derece olmasıdır. Bunun dışında açı toleransı (orb tolerensı) açılara göre değişmekte olduğundan. Bu tolerans üçgen için +, - 7° dir. Örnek: Koç burcunun 15 derecesinde Mars gezegeni bulunuyor.

Aslan burcun 19 derecesinde Venüs gezegeni bulunuyor. Yine aynı burcun 23 derecesinde Jüpiter gezegeni bulunuyor. Buna göre Mars ve Venüs gezegenleri arasındaki açı üçgen (120°) sayılmaktadır. Fakat Mars ile Jüpiter gezegenleri arasındaki açıyı ölçtüğümüzde; 128° etmektadir. Bu da üçgen açı tolaransını + 1° ile aşmaktadır. Dolayısı ile bir üçgen açı söz konusu değildir.

Kullandığınız açılar arsında 1. dereceden önem sırasını Birleşim almaktadır, bundan sonra ise Karşıt açı önem kazanmaktadır. Böylelikle açıların önem dereceleri ve etkileri Kare, Üçgen ve Altmış derece´lik açı sıralaması ile takip edilirler. 5 Majör (Büyük) açıların sonuncusu olarak karşıt açının önemi ve etkisi Birleşim´den hemen sonra ön plana çıkmaktadır

Resim

Opposition Karşıt Açı

180° olarak kabul edilir. Bu iki gezegenin veya yıldız haritasındaki özel noktaların (ASC, MC,...) her hangi bir gezegen ile aralarındaki uzaklığın (Açı) 180° derece olmasıdır. Yani tam karşı karşıya düşmeleri anlamına gelmektedir. Bunun dışında açı toleransı (orb tolerensı) açılara göre değişmekte olduğundan. Bu tolerans karşıt açı için +, - 8° dir.

Örnek: Koç burcunun 15 derecesinde Mars gezegeni bulunuyor. Terazi burcun 19 derecesinde Venüs gezegeni bulunuyor. Yine aynı burcun 24 derecesinde Jüpiter gezegeni bulunuyor. Buna göre Mars ve Venüs gezegenleri arasındaki açı karşıt (180°) sayılmaktadır. Buradaki açı tolerensı 19-15=04 derecedir. Fakat Mars ile Jüpiter gezegenleri arasındaki açıyı ölçtüğümüzde; 189° etmektadir. Bu da karşıt açı toleransını + 1° ile aşmaktadır. Dolayısı ile bir karşıt açı söz konusu değildir.
emekli

Okunmamış mesaj gönderen emekli » Cum 30 May, 00:08

grafikleriyle birlikte hazırlanmış açı anlamları,
eminim böyle daha faydalı olacaktır...
iyi çalışmalar:)

Kullanıcı avatarı
akrep_S_26
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 1468
Yaş: 40
Kayıt: Pzt 28 Nis, 01:39

Okunmamış mesaj gönderen akrep_S_26 » Cum 30 May, 00:09

Şu sınavım geçsin var ya bunları kelimesi kelimesine daha da inceleyeceğim, yolum uzun görünüyor : ) teşekkürler paylaşım için.

Kullanıcı avatarı
dark
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 1573
Yaş: 42
Kayıt: Prş 12 May, 23:46

Okunmamış mesaj gönderen dark » Cum 30 May, 00:11

helal emekli ders 1 devam=)
Ey Hamza
Gördüğün Hiçbirşeyden Korkmazsın bu Doğru
Ama Heybetini Gizli Tut Zira
Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor.

emekli

Okunmamış mesaj gönderen emekli » Cum 30 May, 00:17

akrep_S_26 yazdı:Şu sınavım geçsin var ya bunları kelimesi kelimesine daha da inceleyeceğim, yolum uzun görünüyor : ) teşekkürler paylaşım için.
inşallah sevgili akrep,
sizin gibi mayası sağlam bir genç kızımız
eminim astroloji deryasına daldıkca dahada pek
çok güzelliklerle tanışacak...


emekli

Okunmamış mesaj gönderen emekli » Cum 30 May, 00:19

dark yazdı:helal emekli ders 1 devam=)
estagfrullah sevgili dark,
helal-i hoş olsun:)))
siz yeter ki beni yalnız bırakmayın
hep sorun öğrenmek isteyin
ben daha ne bilgiler sunacağım:)
Güzeller güzelinin izniyle haritasını
analiz etmeyen kalmayacak inşaallah...

Kullanıcı avatarı
akrep_S_26
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 1468
Yaş: 40
Kayıt: Pzt 28 Nis, 01:39

Okunmamış mesaj gönderen akrep_S_26 » Cum 30 May, 00:19

emekli yazdı:
akrep_S_26 yazdı:Şu sınavım geçsin var ya bunları kelimesi kelimesine daha da inceleyeceğim, yolum uzun görünüyor : ) teşekkürler paylaşım için.
inşallah sevgili akrep,
sizin gibi mayası sağlam bir genç kızımız
eminim astroloji deryasına daldıkca dahada pek
çok güzelliklerle tanışacak...
inşallah canım..temennilerin için teşekkürler..hep beraber.


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Astroloji” sayfasına dön