Aslan Burcunun Hikmetleri

Aslan Burcu (Leo) 23 Temmuz - 22 Ağustos
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 947
Yaş: 40
Kayıt: Pzr 07 May, 21:44

Aslan Burcunun Hikmetleri

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Pzr 06 May, 14:07

Duygularımız, bedensel içgüdülerimiz ve ruhsal duyuşlarımızla karışık bir halde gönül aynası üzerinde kaynaşır durur. Bu karmaşanın bir kısmı, yaygın tabiriyle aysbergin suyun altındaki görünmeyen kısmı gibi, tanımlanamayan, kökleri çok derinlerde bulunan duygulardan oluşur. Suyun yüzündeki görülen kısmı ise, şuurumuz tarafından açıkça duyabildiğimiz tarafımızdır.

Şuurumuza her türlü mesaj, bu karmaşık ayna vasıtasıyla ulaşır. Beynimize ulaşan algılar talamus denilen gri kitlede yoğunlaşır, sonra beyin kabuğu üzerine yayılır. Şuur dediğimiz harikulade ruh merkezi, bizim bilemediğimiz bir şekilde bunlardan görüntüler ve kavramları okur. Henüz hakkında hiçbir şey bilemediğimiz şuur, karanlık iç dünyamızı aydınlatan tek ışıktır. Güneşin doğup batması gibi, bazen uyanıklık ve dikkatle parlayan, bazen de gaflet ve dalgınlıkla sönükleşen şuurumuz, uyanıklık zamanımızda; isteyerek ve bir amaç güderek yaptığımız her işimizi yönetir, farkında olarak ve açıkça tanımlayabilecek kadar dikkatle algıladığımız her şeyi kavrar, ayırt eder. İnsan şuurunun somut veya soyut her şeyi tanıyıp kavraması, ışığın üzerine düştüğü nesnelerin yansıttığı şekil ve renk farklılıkları vasıtasıyla varlıkları ayırt etmesine benzer. Eski felsefe ve mistizmde ilim ve şuurun ışığa benzetilmesinin de nedeni budur.

Tanıma ve ayırt etme kuvveti, benlik bilincinin temel kabiliyetidir. Bu kabiliyet vasıtasıyla benlik, kendisini de diğer tüm varlıklardan ayırt etmeyi ve varlığını istemeyi bilir. Hatta varlıklardaki kusur ve kemalatı da ayırt ve takdir edebilen şuur, daima üstünlük ve mükemmelliğe hayrandır. İnsana üstünlük ve mükemmelliğe hayranlık duyma kabiliyeti veren Rabbi, böylece insanın kendisini bulmasını ister. Ancak benlik bilinci bu hayranlık kabiliyetini çoğu kez kendine döndürmek ve kendine tapmak ister. Hatta kendine olan hayranlığına engel teşkil edebilecek her şeye düşman olur, kusurlarını görmezden gelir veya örtbas etmek ister. Böylece kendisine sahte bir mükemmellik gururu inşa eder, onun önünde herkesi eğmek ister.

Aslan burcu bedende yüreği temsil eder. Yürek kelimesini, bedenimize sürekli kan pompalamakta olan somut organımızı, soyut bir mana taşıyan kalpten ayırt etmek için kullandık. Ancak dikkat edilmesi gereken şudur ki, biz bu konu başlıkları altında kalp kelimesini, duygusal çalkantılarımız anlamında değil, hayat ve şuur merkezimiz anlamında kullanacağız.

Hayat, varlık bilincinin bir gayrete dönüşerek ortaya çıkışının adıdır. En şuursuz bir canlıda bile kendi varlığını koruma ve sürdürme çabası olarak nitelenebilecek bir gayret görülür ki işte hayat dediğimiz şey de budur. İnsanda hayatın sürdürülmesi, vücutta kan dolaşımının devamına sıkı sıkıya bağlıdır. Bunu ise kalbin sürekli atması sağlar. Kalp, uyku ve dinlenme anlarında otomatik bir ritimle çalışır. Uyanık anlarında ise ihtiyaca göre ritmini artırır. Kişinin çalışması veya heyecanlanması kalp ritmini yükseltir. Bu da kalp damarları için yararlıdır. Ancak sürekli heyecan, düzenli ritimler halinde gidip gelmeyen, yüksek ve devamlı gerilim hali kalbi yıpratır. Bu iki durum da kişinin kalp sağlığı için zararlıdır. Aşırı güvenlikli ve konforlu hayat gibi, aşırı gerilimli ve sıkıntılı hayat da kalp sağlığını bozar.


BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aslan Burcu (Leo) 23 Temmuz - 22 Ağustos” sayfasına dön