YARATICILIĞIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ AŞMAK...

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
onurxt
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 3446
Yaş: 43
Kayıt: Pzr 30 Eki, 23:42
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

YARATICILIĞIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ AŞMAK...

Okunmamış mesaj gönderen onurxt » Cum 27 Eki, 23:28

Yaratıcılığı engelleyen unsurları bulup onları ortadan kaldırmak, kriz anında çözüme ulaşmayı kolaylaştırır.

Yaratıcılık her alanda olduğu gibi sizi başarıya götüren yollardan biri. Özellikle çözüm bulmada, yöntem belirlemede ya da müşterilerle çalışmada yaratıcılık baskın güç olmayı da beraberinde getiriyor.

Evet yaratıcılık gökten iner gibi gelmeyecek ama problemlerle karşı karşıya kaldığınızda, işin içinden nasıl çıkacağınızı bilemediğiniz zamanlarda yaratıcılık yönünüz ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla bu yaratıcı yönünüzü keşfettikten sonra satış kariyerinizde bir canlanma yaşamaya başlayacaksınız. Çünkü biranda kendinizi problemlere yenilikçi çözümler getirirken bulmaya başlayacak ardından da kariyerinizde üst noktalara doğru sıyrıldığınızı göreceksiniz.

Yaratıcılığa Engel Olanlar

Ancak ne olursa olsun yaratıcılığınızı keşfetmenize rağmen önünüzde engeller olmaya devam eder. Örneğin bunlardan biri günlük yaşam içindeki rutinlerdir. Her gün yaşanan bu rutinler insanın hem kişisel hayatına hem de kariyerindeki yaratıcılığa da ket vurur.

Yaratıcılığa engel olan bir diğer bir engel ise yorgunluktur. Bütün enerjinizi beklentilerin gerçekleşmesinin takibinde harcadığınızda yorgunluk kaçınılmaz olacaktır. Eğer tükenmiş bir ruh haline bürünmek istemiyorsanız kendinize dinlenme ve oyun için zaman ayırın. Çünkü oyun süresince yaratıcı fikirler harekete geçecektir. Bu şekilde işte olmadığınız, işle ilgili şeyler düşünmediğiniz için akla gelmeyecek çözümler bulabilirsiniz.

Negatif düşünceler de yaratıcılığa engel olan bir diğer etkendir. Kötümser düşünmek her şeye zarar verebilir. Muhtemelen bunu siz de biliyorsunuz ancak bir şeyi bilmekle onu yapmak farklıdır. Herhangi bir probleme pozitif ve rahat bir beyinle yaklaşırsanız yaratıcılığınız genişleyecektir. Negatif düşünceyi tetikleyen bir unsursa korkudur. Eğer korkuyu cesaretle karşılarsanız yaratıcılık düzeyiniz artacaktır.

Bunlara ek olarak yaratıcılığınızı harekete geçirecek/teşvik edecek bir diğer yol ise başkalarının yaratıcılıkları üzerine çalışmak ve okumak. Bu tarz materyaller yaratıcılığınızda yaratıcı güç olarak sizi tetikleyecektir. Anahtar, yaratıcılığınıza zarar veren unsurların farkına varmak ve sonra bunları yok etmek. Bu sizin performansınızın ve kişisel imajınızın yükselmesine yardım edecektir.

Kaynak : İnfomag


Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1. Asra andolsun;
2. Gerçekten insan, ziyandadır.
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka. (ASR SURESİ)


Cevapla

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön