TÜRK GENÇLERİ HAYATI NASIL ALGILIYOR?

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
onurxt
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 3446
Yaş: 45
Kayıt: Pzr 30 Eki, 23:42

TÜRK GENÇLERİ HAYATI NASIL ALGILIYOR?

Okunmamış mesaj gönderen onurxt » Pzt 30 Eki, 00:42

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) gençlerin en büyük korkusu olmaya devam ediyor. Gençler arasında yapılan bir anket, gençlerin Allah’tan çok ÖSS’den korktuğunu ortaya çıkardı.

ULUSLARARASI Politik ve Strateji Araştırmalar Merkezi (UPSAM), 17 ilde 1850 lise 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerine 38 soru yöneltti. Haziran ayında yüz yüze yapılan "Gençler Hayatı Nasıl Algılıyor" başlıklı ankette "Hayatta en çok korktuğunuz şey" sorusuna gençler sırasıyla, "Sevdiklerimi kaybetmekten, ÖSS’den, yalnızlıktan, açlıktan, hayattan, Allah’tan, yükseklikten, kalabalıktan, karanlıktan, ölmekten, başarısızlıktan, cin ve periden, böcekten, sınıfta kalmaktan" yanıtını verdiler.

SİGARA ÇOK YAYGIN

Gençlerin yüzde 72’si sigara kullandığını söylerken, yüzde 24’ü kendini tiryaki olarak niteledi. Yüzde 22’lik bir kesim ise günde bir paket sigara içiyor. "Hiç alkol kullandınız mı" sorusuna yüzde 66’sı evet dedi. Yüzde 40’lık kesim özel günlerde, yüzde 35’i arada sırada alkol aldığını söylerken, yüzde 17’lik kesimin her gün demesi ise dikkat çekti.

UYUŞTURUCU SORUNU

"Hiç uyuşturucu kullandınız mı" sorusuna gençlerin yüzde 26’sı evet derken, yüzde 65’i ise bir kere denediğini söyledi. "Bunları kullanırken sizi etkileyen faktörler neydi" sorusuna ise "Okul ve ailevi problem ( yüzde 28 ), arkadaş çevresi ve özenti ( yüzde 25 ), merak ( yüzde 17 )" yanıtı verildi.

İDOLÜ POLAT ALEMDAR

Gençlerin idolleri sırasıyla "Polat Alemdar, anne, baba, öğretmen, abi, Atatürk, Hülya Avşar, Recep Tayyip Erdoğan, Alpacino, Hz.Muhammed, Seray Sever, Aziz Yıldırım" olarak belirlendi. Gençlerin en çok beğendiği sanatçılar sırasıyla Sezen Aksu, İsmail YK ve Tarkan olurken, İsmail YK’nın "Allah B..... Versin" parçasının revaçta olmasına dikkat çekildi.

ŞİDDET GÖRÜYORLAR

Gençlerin yüzde 74’ü şiddet gördüklerini dile getirirken, şiddeti en çok baba, abi, öğretmen, anne ve arkadaşlarının uyguladığını ifade etti. "Okulda herhangi bir çetenin içinde misiniz2 sorusuna yüzde 26’lık bir kesim evet derken, yüzde 12’si ise yanıt vermek istemediğini söyledi.

KİTAP OKUMUYORLAR

Gençlerin yüzde 46’sı en son ne zaman kitap okuduğunu hatırlamazken, yüzde 33’ü "uzun zaman önce" demekle yetindi. Buna karşılık gençlerin yüzde 43’ü internette sohbet odalarına girdiklerini, yüzde 23’ü porno sitelerine baktıklarını, yüzde 15’i ise oyun oynadıklarını söyledi.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr


Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1. Asra andolsun;
2. Gerçekten insan, ziyandadır.
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka. (ASR SURESİ)


Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Mesajlar: 5308
Yaş: 46
Kayıt: Pzt 17 Eki, 13:37

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Pzt 30 Eki, 13:01

ne güzel işte Türk gençliğinin idealleri varmış, polat alemdar olmak, içki-uyuşturucu kullanmak, nette geyik yapmak,korkular yaşamak.... daha ne olsun, idealler süper!
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

Kullanıcı avatarı
huysuzakrep
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 568
Yaş: 39
Kayıt: Cmt 15 Nis, 00:44

Okunmamış mesaj gönderen huysuzakrep » Sal 31 Eki, 00:26

arkadaşlar bir ay boyunca şehir dışında çanakkeledeydim ve bu hafta sonu geliboluya Geçme fırsatını yakaladım.bunları neden söylediğime gelirsek,17 16 yaşındaki türk gençlerinin bu vatan uğruna nasılda gövdelerini siper ettiklereini görmemdi.şuanda 17 yaşında bi gencin ise derdi neler okuduk işte..tabiki suçlaymayız teknoloji çağ ilerliyor ama manevi değerler bukadar mı unutulur,idol aldıkları ünlülerin kaçı biliyor cumhuriyet ilanının tam tarihini?? .
o küçük bedenler genç yaşta solmuş, bu vatan uğruna!!! onlarda türk genciydi.peki ya biz?evet bizde türk genciyiz............
GÜVEN,AYRILIP GİTTİĞİ RUHA ASLA GERİ DÖNMEZ...


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön