Sihirli Diziler ve Çocuklarımız!!

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Armageddon

Sihirli Diziler ve Çocuklarımız!!

Okunmamış mesaj gönderen Armageddon » Cum 27 Nis, 14:48

[glow=red]Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sihir unsuru içeren dizileri izlerken, anne babaların çocuklarına yanlışı ve doğruyu anlatması gerektiğini söyledi. [/glow]

Resim

Tarhan, yaptığı açıklamada, 7-8 yaşına kadar çocukların gerçeklik duygusunun gelişmediğini, sanalla gerçek arasındaki farkları ayırt edemediğini ifade ederek, özellikle 0-6 yaş arası çocukların bu dizilerdeki sihirleri gerçek gibi algılayabileceklerini belirtti.Çocuklarla ebeveynlerin, dizilerden ne anladıklarını ve aslında ne anlatılmak istendiğini konuşmaları gerektiğini vurgulayan Tarhan, ''Çocuk, bir şey izlerken kafasında kavramlar oluşur. Bu tür dizileri izlerken de anne babalar çocuklarına yanlışı ve doğruyu anlatmalı. Yani bu yaşlarda çocuklara 'gerçek algılama' öğretilmeli'' diye konuştu.


[glow=red]-''ÇOCUĞU TEMBELLİĞE İTEBİLİR''- [/glow]

Sihir unsuru içeren dizilerin bazı olumlu yönleri de olabileceğini belirten Tarhan, şunları kaydetti:

''Bu tür dizilerin içeriğinde, iyilik yapmak ve kötülüklere karşı savaşmak gibi bazı toplumsal değerler var. Ayrıca, çocukların hayal dünyasını da genişletiyor. Zihinsel becerilerine katkı sağlıyor. Ancak, hayal kurmak zamanla çocuğu tembelliğe itebilir. Ya da gerçeklerden kaçıp, egosunu tatmin etme, kolaycılık ve zahmete girmeden elde etme yoluna götürebilir. Çünkü çocuk, gerçek dünyada yapamadığını hayal dünyasında yaparak kendini rahatlatıyor. Bu da çocuğu tembelliğe itiyor.''

Tarhan, çocukların haftada 20 saatten fazla televizyon izlemelerinin risk oluşturduğuna işaret ederek, ebeveynlerin mümkün olduğunca çocuklarını gözlemlemeleri gerektiğini, böylece çocuklarını olumsuz etkilerden koruyabileceklerini belirtti.


[glow=red]-''GERÇEKLİKTEN UZAK BİR DÜNYA SUNUYOR''- [/glow]

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Öznur Özdoğan da sihir unsuru içeren dizilerin, eylem gücü olmayan, gerçeklikten uzak, hayal dünyasında yaşayan çocuklar yetiştirdiğini söyledi.

Özdoğan, sihir unsuru içeren dizilerin çocukların eylem yapma güçlerini elinden aldığını ifade ederek, izletilmemesi gerektiğini belirten Özdoğan, şunları söyledi:

''Bu tür diziler, çocukların hayal dünyalarını etkileyerek, onların dünyayı bu dizilerdeki gibi sihirli algılamalarına neden oluyor. Çocukları, her şeyin hemen olacağına inandırıyor. Sonra sabırsız, aceleci bir toplum ortaya çıkıyor. Ayrıca, bu diziler gerçeklikten uzak bir dünya sunduğu için çocukları eylemsizliğe de yönlendiriyor ve onların zihinlerinde gerçek olmayan bir hayal dünyası yaratıyor.''

Bu tür dizilerin, çocukların zihinlerindeki ''Allah'' kavramını da yanlış oluşturduğunu belirten Özdoğan, ''Çocukların zekaları somut zekalardır, soyutlukları algılayamazlar. Bu dizilerle çocuklar, bilimsel olarak ''Tanrı tasavvuru'' diye adlandırılan 'Yaratıcı' imajını da yanlış anlıyorlar. Çocuklar, Allah'ın insanları sihir yaparak yarattığını düşünmeye başlıyor'' dedi.

Sihir unsuru içeren dizilerin televizyon kanallarında özellikle çocukların izleyebileceği saatlerde yayınlandığını belirten Özdoğan, şunları kaydetti:

''Bu dizilerin kalkması konusunda belki bireylerin yetkileri yok. Fakat herkesin, bu dizileri çevresine, yakınlarına, çocuklarına izletmeme gibi bir gücü var. Yani, aile olarak o düğmeye basma gibi çok güzel bir yetkimiz var. O zaman bu konuda daha bilinçli davranabiliriz ve çocuklarımıza bu dizileri izletmeyebiliriz. Nasıl sağlığımıza sakıncalı şeyleri yemiyorsak, bu dizileri de izlememeliyiz. Çünkü bu diziler de ruh sağlığımız için zararlı.''[glow=red]-''AİLELER FİLTRE GÖREVİ ÜSTLENMELİ''- [/glow]

Büyü ve sihir içeren dizilerin çocukların ilgisini çektiğini belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Ahmet Çevikaslan da şunları söyledi:

''Kötülerin hakkından gelen çocuk kahramanlar, isteklerini yaptırmak amacıyla büyüklere kafa tutan küçükler, oyunbazlık yapan çocuklar ve doğa üstü güçler çocukların bu dizileri izlemelerine neden oluyor. Ekranlardaki çocuk karakterler, gerçek hayattakilere göre daha başarılı, güçlü, zeki ve bazen de üstün güçlerle donatılmış durumda ve hep iyiler kazanıyor. Bu durum ise çocuğun günlük yaşamdaki davranışlarını olumsuz yönde etkiliyor.''

Kendisine gelen hastalar arasında ailelerine cep telefonu aldırmak için kavga eden çocuklar ve okulda kendi aralarında cin, büyü ve sihir sohbetlerinden etkilenen çocukların başı çektiğini vurgulayan Çevikaslan, sihir ve büyü içeren dizilerin yapımcılarına ve ailelere tavsiyede bulunarak, ''Çocuk izleyicilerin duygusal ve zihinsel özellikleri hesaba katılmalı. Yapımcıların sorumluluğu yanında, anne babaların da evlerinde bu tür diziler için çocuklarına filtre görevi üstlenmeleri gerekiyor'' diye konuştu.
Armageddon

Okunmamış mesaj gönderen Armageddon » Cum 29 Haz, 08:58

Şimdi gelelim bu zamanının çoğunu bilgisayar ve Tv başında geçiren çocukların ileride nasıl insanlar olacağına… Şu andaki gençlikten şikayet ediyoruz.. Bir de gelecek nesli bekleyin … Bu günden farkediyorum ki o zaman oturduğumuz yerde çivilenip kalacağız, gözlerimize ve kulaklarımıza inanamayacağız.
Evet okuduğum diğer bir gazete haberinde sihirli dizilerin zararlarından bahsediyordu… Bu fakir, bu konu ile ilgili tam 3 yıl önce RTÜK e ve dizinin yapımcılarına birer mail yollayarak bu konuya dikkat çekmiş ve uyarmıştı.. O zaman RTÜK ten cevap gelmemiş , dizinin yapımcılarından ise “herkes beğeniyor seviyor, size ne oluyor, biz diziyi sürdüreceğiz karışmayın” mealinde bir cevap gelmişti… Ben bu tür gerçek üstü, yanlış mesajlar veren dizileri oldum olası protesto ediyorum ve evde kesinlikle seyretmiyoruz. Elimden geldiğince de seyredenleri de uyarmaya çalışıyorum….. Bir burun kıvırdığında istediğini elde eden insanları seyreden bir çocuğa; çalışmayı , başarmayı, emeğin güzelliğini nasıl öğretebilirsiniz? Sevmediği insanlara buyu yapanları onları hayvana çeviren dizi kahramalarını hayranlıkla seyreden çocuklara insanları sevmeyi, anlamayı, anlaşmayı, affetmeyi, hoşguyu, nasıl açıklarsınız? Komşularını dikizleyen ve gizlice insanların hayatlarına burnunu sokmayı marifet sayan zihniyeti övgüyle anlatan , dedikoduyu özendiren film kahramanlarına hayran bir çocuğa , kul hakkını, giybeti, dedikodunun iki ucu zehirli bir ok olduğunu nasıl söyleyebilir, nasıl inandırabilirsiniz?

Kullanıcı avatarı
gnc_scrp
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 894
Yaş: 45
Kayıt: Sal 05 Ara, 17:30

Okunmamış mesaj gönderen gnc_scrp » Cum 29 Haz, 09:18

gerçekten de çok ama çok önemli bir konu tüm ebeveynlerin ve adaylarının daha dikkatli ve titiz olması gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
dartanyan
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 2948
Yaş: 50
Kayıt: Cum 14 Nis, 18:44

Okunmamış mesaj gönderen dartanyan » Cum 29 Haz, 09:25

tüm ebeveynlerin ve adaylarının daha dikkatli ve titiz olması gerekiyor.
Kesinlikle haklısın scrp. Örneğin aile dostumuzun Furkan ismin de oğlu var. Daha birinci sınıfta ve sınav kağıdın da isim ,soyisim yerine "Polat Alemdar" yazmış. Düşünsenize bu yaşta çocuk bile etkileniyor tv dizilerinden. Mutlaka tedbir alınmalı. Teşekkürler Oski böyle mühim bir konuyu tekrar hatırlattığın için ..
"İMKANSIZ,BU DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLECEK GÜCÜ İÇLERİNDE KEŞFETMEK YERİNE KENDİLERİNE SUNULAN DÜNYADA YAŞAMAYI DAHA KOLAY BULAN,KÜÇÜK İNSANLARIN ORTAYA ATTIĞI BÜYÜK BİR KELİMEDİR.İMKANSIZ BİR GERÇEKLİK DEĞİL,BİR GÖRÜŞTÜR.İMKANSIZ BİR İDDİA DEĞİL,MEYDAN OKUMADIR.İMKANSIZ POTANSİYELDİR.GEÇİCİDİR.İMKANSIZ YOKTUR."

Armageddon

Okunmamış mesaj gönderen Armageddon » Cum 29 Haz, 09:30

duyarlılığınız için be teşekkür ederim darti ne demek.


evet gnc_scrp ebeveynlerin dikkat etmesi lazım ama nerdeeee.. şimdiki anne babalar kendilerinden çocuklara fırsat bulamıyorki. yok geçimsizlik yok maddiyat yok kıskançılık hani bunların neresinde evlat? biz millet olarak kendi çıkarlarımızı harcatmaksızın koruruz ama iş karşı tarafa gelince (evlatlara yani) aklımıza bile gelmez düşünemeyiz.


Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 947
Yaş: 40
Kayıt: Pzr 07 May, 21:44

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Cum 29 Haz, 17:55

''Bu tür dizilerin içeriğinde, iyilik yapmak ve kötülüklere karşı savaşmak gibi bazı toplumsal değerler var. Ayrıca, çocukların hayal dünyasını da genişletiyor. Zihinsel becerilerine katkı sağlıyor. Ancak, hayal kurmak zamanla çocuğu tembelliğe itebilir. Ya da gerçeklerden kaçıp, egosunu tatmin etme, kolaycılık ve zahmete girmeden elde etme yoluna götürebilir. Çünkü çocuk, gerçek dünyada yapamadığını hayal dünyasında yaparak kendini rahatlatıyor. Bu da çocuğu tembelliğe itiyor.''
Bu aslında sadece çocukluğa has bir şey değil, herkes için geçerli. Balık burcunun da temel zaafıdır zaten, hatta daha da ötesi hayal dünyasındaki eylem gerçek hayatta bire bir gerçekleşmesine bile tercih edilir; yani bir nevi hayal bağımlılığı.
BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!


Cevapla

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön