SEMAZENLERİN BAŞI NEDEN DÖNMÜYOR???

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
SEMAZEN
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 570
Yaş: 42
Kayıt: Cum 23 Mar, 11:55

SEMAZENLERİN BAŞI NEDEN DÖNMÜYOR???

Okunmamış mesaj gönderen SEMAZEN » Cum 07 Eyl, 23:38

Semazenlerin başı neden dönmüyor’ sorusuna bilimsel cevap bulundu

Mevlevi ayinlerini izleyenleri merak içinde bırakan ‘Semazenlerin başları neden dönmüyor?’ sorusu bir akademik çalışmaya ilham kaynağı oldu. Kulak-burun-boğaz (KBB) uzmanı Prof. Dr. Fuat Yöndemli, konuyu bir hekim gözüyle değerlendirerek çalışmasının sonuçlarını ‘Mevlevilikte Sema Eğitimi’ adlı kitapta topladı.

Prof. Dr. Yöndemli’ye göre bütün sır semazenlerin dönerken başlarını hafif eğmelerinde yatıyor. “Sema yaparken başa 20-25 derecelik bir eğim veriliyor. Bu eğim iç kulaktaki denge sirküler kanallarının eşit derecede uyarılmasını sağlıyor. İşte bütün sır burada.” diyen Yöndemli, baş dönmesinin normal bir his olduğunu kaydediyor. Yöndemli, semazenlerin denge eğitimleri sayesinde bu durumu aştıklarını söylüyor.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Yöndemli, semazenlerin eğitimleri sırasında yaptıkları egzersizlerin, nöroloji ve KBB hekimlerinin uyguladığı vestibüler testlere çok benzediğini belirtiyor. “Modern tıp yöntemlerini semazenlerin 700 yıldır kullanmakta olduğunu görmek hepimizi hayrete düşürüyor.” diyen Yöndemli, semazenlerin çalışmalarından çıkarılacak derslerle otomobil ve deniz tutmasının da önlenebileceğine inanıyor. Semazenlerin yüzyıllardır ayinlerinde sergiledikleri yetenekleri hakkında ilk bilimsel çalışmayı yapan Yöndemli, kitabın ilk bölümünde Mevleviliğin adap ve ahlâk anlayışını, musiki, ruh ve beden terbiyesini ele alıyor. Yöndemli, kitabın ikinci bölümündeyse sema gösterilerine tıbbi bir bakış açısı getiriyor. Yöndemli, Türkiye’deki araştırma ve fikir hayatının cılızlığından yakınıyor. Yöndemli, “Türkiye’de Mevlevilik hakkında yayınlanan kitap sayısı 50’yi bile bulamazken, Napolyon hakkında sadece Fransa’da yayınlanan kitapların 100 bini aştığı belirtiliyor. Semazenler ABD’de ya da Avrupa’da olsaydı haklarında şimdiye kadar 50 bin cilt kitap yazılırdı. Ben konuyu daha çok kulak-burun-boğaz uzmanı olarak değerlendirdim.” diyor.

Kültür Bakanlığı Semazen Grubu’nda görevli semazenbaşı ve postnişin Şemsi Yılmaz Susamış, Yöndemli’nin, çalışmasıyla semaya önemli bir bakış açısı getirmiş olduğunu söyledi. Semazenlerin, çocukluk dönemlerinden itibaren düzenli ve pratiğe dayalı bir eğitim sürecinden geçtiklerini belirten Susamış, “Semazenler ilk eğitime başladıklarında kısa süreli bir baş dönmesi, bulantı gibi sorun yaşarlar. Başlara, dönmemesi için kitapta belirtildiği gibi belli bir açı verilir. Ayrıca tuzlanmış tahta üzerinde çıplak ayakla eğitim yapılır. Böylece ayakların daha sonraki dönemlerde yanması, pişik yapması önlenir. Genellikle bir aylık çalışmanın ardından bunlar problem olmaktan çıkar. Doktor Fuat Yöndemli, bu konuya bilimsel bir açıklama getirdi. Ben işin teknik boyutunu bilmiyorum; ama semazenler alışma döneminin ardından hiçbir sorun yaşamaksızın sema gösterilerinde yer alır.” diyor.

50 yıldır semazenlik yapan semazenbaşı Susamış, bir dönem yok olmaya yüz tutan Mevleviliğin son yıllarda tekrar ilgi çekmeye başladığını, Konya, İstanbul, Ankara gibi illerde kurulan sema gruplarında 100’ü aşkın semazenin bulunduğunu kaydetti.


GELİYORUM,YANINA YOLUNA YARAB.VARAMADIM HUZURA,ÇEKTİĞİM AZAB,NEYLEDİ AŞK BENİ BİR GÖR YARAB,,YAŞAMADIM DÜNYAYI,.SANKİ IZDIRAP..
Resim


Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Mesajlar: 5308
Yaş: 46
Kayıt: Pzt 17 Eki, 13:37

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Cmt 08 Eyl, 00:49

bu değerli paylaşım için teşekkürler semazen.
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

Kullanıcı avatarı
CaRLoS
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 1488
Yaş: 40
Kayıt: Cum 24 Ağu, 09:50

Okunmamış mesaj gönderen CaRLoS » Cmt 08 Eyl, 09:51

Saol bilgilendirdiğin için :)

Kullanıcı avatarı
muzip_yay
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 1983
Yaş: 42
Kayıt: Prş 19 Nis, 11:37

Okunmamış mesaj gönderen muzip_yay » Cmt 08 Eyl, 22:26

teşekkürler paylaşımın için..
DOLU KIRAR GEÇER AMA YAĞMUR GONCA GÜLLER AÇTIRIR...


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön