Sarımsak Neden Kokar

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
durucan85
*GriAkrep*
*GriAkrep*
Mesajlar: 426
Yaş: 38
Kayıt: Sal 03 Tem, 23:17

Sarımsak Neden Kokar

Okunmamış mesaj gönderen durucan85 » Sal 10 Tem, 22:55

Sarmısak ismi eski Türkçe'deki 'sarmusak'dan gelir. Bu nedenle sarımsak değil de sarmısak demek daha doğru olur. Sarmısak, soğanın yakın akrabasıdır. Pırasa da 'allium' denilen bu ailenin bir üyesidir.

Sarmısağın anavatanı Hindistan olarak biliniyor. Tarihin ilk çağlarında Sümerler ve Mısırlılar tarafından ilaç olarak kullanılmış, yemeklere verdiği lezzet özelliği daha sonra anlaşılmıştır.

Yunan uygarlığında, karşılaşacakları vampirlere karşı kullanmaları için Olimpiyat atletlerinin yanına verilmiş, bu inanç ortaçağ Avrupa'sında da kabul görmüş, kurt adamlar ve vampirler gibi şeytani güçlere karşı boyunlara ve evlerin duvarlarına asılmıştır.

Yunan ve Roma imparatorluklarında asiller, kokusu nedeniyle sarmısağa burun kıvırmış, yiyenler tapınaklara sokulmamış, ona 'pis kokulu gül' adı verilmiştir. Brahman rahiplerinin sarmısak yemeleri yasaklanmıştır. Ortaçağda İspanyol kraliyet aileleri, İngiliz soyluları ve sonradan Amerika'ya yerleşen koloniler de sarmısak düşmanı olarak vampirlerin tarafında yer almışlardır.

Asırlar boyu kokusu nedeniyle itilip kakılan sarmısağın insan sağlığı üzerindeki mucizevi olumlu etkileri, sonunda biraz geç de olsa fark edilmiş, sarmısak ilaç endüstrisinde yerini almış, gıda uzmanlarının en çok önerdikleri bir yiyecek haline gelmiştir.

Sarmısağın kokusu, bünyesindeki kükürtten kaynaklanıyor. Aslında bir diş sarmısak kokusuz bir kükürt bileşiği içeriyor. Bu bileşik, sarmısak kesildiğinde, ezildiğinde ya da çiğnendiğinde, hava ile temas edip 'diallyl sulphide' denilen başka bir kükürt bileşiğine dönüşüyor.

Sarmısağa ünlü kokusunu veren 'diallyl sulphide' geçici bir bileşik olup, pişirme karşısında bozulur bu da sarmısağın antibiyotik etkisini kaybetmesine yol açar.

Sindirim yoluyla kana karıştığından, nefes ve ter yoluyla dışarı atılırken çevreye yayılan bu kuvvetli ve keskin kokuyu yok etmenin bir yolu, soyar soymaz, hava ile temas etmesine fazla zaman bırakmadan yemektir. Yedikten sonra bir tutam maydanoz veya kahve tanesi çiğnemek de kokuyu önler.

Son zamanlarda piyasaya sürülen sarımsak tabletleri, özel bir madde ile kaplı olduklarından midede hazmedilinceye kadar koku salmazlar. Sarmısağın kokusunun yanında küçük bir kusuru daha vardır. Lahana, fasulye, soğan gibi yoğun bağırsak gazlarına sebep olur. :x


TÜRK DEMEK, TÜRKÇE DEMEKTİR, NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


pisBÖCEK

Okunmamış mesaj gönderen pisBÖCEK » Çrş 11 Tem, 18:06

sarımsakla ilgili efsaneleşmiş bir çok olay var: )
onu bunu bilmem ama,
menemenin yanında tuza basarak çiğ çiğ çok iyi gidiyor.
sonra yoğurda koyup bol naneyle yemeyide çok seviyorum.
hatta şimdi iştaha geldim sarımsak yemeye gidiyorum: )

Kullanıcı avatarı
durucan85
*GriAkrep*
*GriAkrep*
Mesajlar: 426
Yaş: 38
Kayıt: Sal 03 Tem, 23:17

Okunmamış mesaj gönderen durucan85 » Çrş 11 Tem, 20:02

afiyet olsun, az koksun :)
TÜRK DEMEK, TÜRKÇE DEMEKTİR, NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön