Nostradamus: Deha mı, şarlatan mı?

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 2090
Yaş: 42
Kayıt: Sal 05 Şub, 07:48
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Nostradamus: Deha mı, şarlatan mı?

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Pzt 24 Mar, 14:14

16. yüzyıl Rönesans adamı Fransız doktor (değişik tedavi metodları ve ilaçları çok başarılı olan, şifalı bitkiler uzmanı; kozmetikleri meyveleri korumakta kullanılan maddelerin mucidi), simya bilgini, astrolog ve tüm zamanların en çok tanınan kahiniydi Nostradamus.

Sırlarla dolu bir hayatı var Nostradamus’un. Elinden çıkmış metinler hem tarihçileri hem de onun kehanetleriyle yaşamını sürdüren bir çok meraklısını, çözümlenmesi neredeyse imkansız bir dilin karanlıklarına itiyor.

Mechel de Nostradame 1503 yılında St. Remy de Provence’ta doğdu. Sonradan Nostradamus adıyla anılır olmuştur. Çok zeki olduğu küçükken anlaşılınca, büyükbabası onunla özel olarak ilgilendi. Ona Latince, Yunanca, İbranice, matematik ve astroloji öğretti. Nostradamus, Galileo’dan yüz yıl önce, dünyanın yuvarlak olduğunu ve güneşin etrafınfa döndüğü inancına sahipti.

Engizisyon korkusu nedeniyle kehanetlerini anlaşılmaz ve sisli bir üslupta, manzum dörtlükler olarak yazdı. Kilisenin onu büyücülükle suçlayabileceğinin farkındaydı. Şeytani bir büyü yerine Tanrısal bir vahiy içinde olduğunu anlatmaya çalışıyordu. Bu arada, gezegenlerin ve yıldızların gelişimiyle ilgili bilgileri kullanarak kehanetlerde bulunduğunu da ekliyordu.

Zorlukla gelen ilham

Nostradamus’un gündelik hayatında mutsuzluk ve ölüm somut olarak etkiler yarattığı için olsa gerek ki; döneminde yaşanan ağır hastalıklarla mücadele etmesi kahinin en önemli ilham kaynağı olmuş ve eserlerinin ana temasını oluşturan korku dolu kehanetler hep ön planda yer almıştı.

İlk eşini ve iki çocuğunu veba nedeniyle kaybetti. 1554’te yerleştiği Marsilya’da tarihin en kötü sel felaketi yaşandı. Kehanetlerinin hep ölümler, felaketler ve savaşlarla olmasına şaşmamak gerekiyor belki de...

16. yüzyılın ortalarında, Nostradamus gelecekten haber veren tek kişi değildi elbette... Her meslekten insan her konuda kehanette bulunuyordu. Ama Nostradamus bunlardan sıyrılıp Kraliyet sınırları içerisinde iyice ünlenmiş ve kehanetleri artık Avrupa’nın diğer yerlerinde de tanınmaya başlamıştı.

Kendi ölümünü bir gün önceden bilmiştir. Haziran 1566’da hayatını kaybetti.

Hakkındaki iddialar

Macar araştırmacı Ionescu, Nostradamus’un geleneksel evrensel düşünce temsilcisi olduğunu ve kullandığı dilin Yahudi gizemciliğinin alfabesi olan Kabbala yorumunda geçerli olan gizli bir dil olduğunu ileri sürer. Ionescu, Kahin’in simya çalışmalarını da incelemiş ve bunları resimleyerek yorumlar aramıştır. Sonuçta onun çok iyi bir etimolojist, astrolog, astronom ve tarihçi olduğunu belirtirken özellikle de “Centuries”in son bölümlerinin İncillerden biri olan Aziz Yuhanna veya St. John İncilinin Apokalips yani “Kıyamet” bölümünden yola çıkarak yazdığını ekler.

Geleceğe yazılan mektup

Aslında oğluna yazdığı –fakat herkese hitaben yazıldığı kabul edilen- 1 Mart 1555 tarihli mektubunda Nostradamus şöyle yazmıştır: “Eğer her şeyi açıkça yazarsam, krallıkların, mezheplerin ve dinlerin birbirlerine karşıt ve şimdikinden çok başka olacakları görülecek. Herşeyi açık açık birbirine bağlarsam, devletler, dinsel ve siyasi kuruluşlar ve dini yasalar yok olabilirler. Geleneksel hayalleri ve gizli amaçları biliyorum ama hiçbiri yok olmamalı. Dilimi bağladım, kalemimi kağıtlardan uzak tuttum ve bayağı düşüncelerden korktum.”

NOSTRADAMUS’UN GERÇEKLEŞEN KEHANETLERİNDEN BAZILARI:

* Fransa Kralı “1 Temmuz 1559’da” öldü.
* “30 Ocak 1649’da” İngiltere Kralı 1. Charles’ın kafası kesildi.
* “1666 yazında” Londra yangını çıktı.
* “16 Ekim 1793’te” Marie Antoinette idam edildi.
* “1846 Ağustos”unda Neptün gezegeni keşfedildi.
* Branau am Inn’da “20 Nisan 1889’da” Adolf Hitler doğdu.
* “1936 Yılında” Franco, İspanya halkını ikiye böldü.
* “1938 Yılında” Hitler, Avusturya’yı ilhak etti.
* “1. Charles’ın kafasının kesilmesinden 290 yıl sonra” 1939 yılında, 2. Dünya Savaşı patlak verdi.
* “1945 Yılında” Hitler evlendi ve öldü.
Cevapla

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön