Kızlık zarı diğer hayvanlarda da var mıdır?

kızlık zarı hayvanlarda da bulunur mu? kızlık zarı hayvanlarda da var mı? kızlık zarı hayvanlarda da olur mu?

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Misafir_Akrep

Kızlık zarı diğer hayvanlarda da var mıdır?

Okunmamış mesaj gönderen Misafir_Akrep » Pzt 21 Oca, 20:17

Resim
Kızlık zarı diğer hayvanlarda da var mıdır?

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Bilim ve Teknik Dergisi’nin internet sayfasındaki ”Merak Ettikleriniz” bölümüne yanıtlanması istemiyle gönderilen sorular okuyanları şaşırtıyor.

”Merak ettikleriniz” bölümünde, ”Antropoloji, astronomi, bilgisayar, bilim teknik kulübü, biyoloji, botanik, çevre ve iklim, elektronik ve elektronik, fizik, genel, gıda ve teknolojisi, kimya, matematik, psikoloji, satranç, spor, teknoloji-tasarım, tıp, yerbilim, inşaat ve mimari ve zooloji” ile ilgili konularda gönderilen çok sayıda soruya cevap veriliyor.

Bölümdeki ilginç sorular arasında ”Leyleklerde hamilelik ne kadar sürer?”, ”En uzun rüya 6 saniye midir?’, ”Aşkın kimyası var mı?”, ”Dünyanın merkezindeki ateş sönerse neler olur?”, ”Bazı insanlar sivrisineklere diğerlerinden neden daha çekici gelir?”, ”Kızlık zarı diğer hayvanlarda da bulunur mu?’, ”Örümcek, ağını örerken ipliğini nereden bulur?”, ‘Neden kaşınırız ve bazen vücudumuzda kaşınan bir bölgeyi bulamayız?”, ”Ben 8 yaşındayım korsanlar hangi yılda vardı?”, ”Sorum çok net sizce uzaylı diye bir şey var mı?”, ”Kaplumbağamın kabuğu çok yumuşamış, ne yapabilirim?”, ”Uzayda dikilen bir bayrak dünyadaki gibi dalgalanır mı?”, ”Fırtınalı havalarda, evin içinde de olsam, telefondaysam ya da duştaysam, beni yıldırım çarpabileceğini duydum, bu doğru mu?”, ”Şimşeğin çakış hızı nedir?”, ”Köpekbalıkları neden durmadan yüzüyorlar?”, ”Yılanlar ve kertenkeleler, niçin sürekli dillerini dışarıda tutar?” yer alıyor.

Bilim ve Teknik Dergisi’nden sorulara bilimsel cevaplar verilerek, ilgililerin merakını gidermeye çalışılıyor.

”Leyleklerde hamileliğin ne kadar sürdüğü” sorusuna, ”kuşlarda doğum olayından söz edilemediği gibi bir hamilelik döneminden de bahsedilmeyeceği” belirtiliyor. ”En uzun süren rüyanın 6 saniye mi” sorusuna ise ”Tekrar eden rüyalarda kişi sürekli birbirine benzer rüyalar görüyor. Bu tip rüyalar yalnızca uykunun son evresinde gerçekleşiyor ve 45 dakika sürebiliyor. İkinci aykırı durum ise gerçek gibi rüyalardır. Gerçek gibi rüyalarda, kişi uyandıktan sonra birkaç dakika gördüğünün rüya mı yoksa gerçek mi olduğuna dair bir bocalama dönemi yaşıyor. Bu tip rüyaların da süresi 30 dakikayı aşabiliyor” karşılığı veriliyor.

”Aşkın kimyası var mıdır” sorusunun yanıtı ise ”Aşkın kimyası denince ilk akla gelen, feniletilamin (PEA) adlı maddedir” şeklinde.

”Bazı insanların, sivrisineklere diğerlerinden neden daha çekici geldiği” sorusu ise ”Bilim insanları, sivrisineklerin kurbanlarını neye göre seçtiklerini hala araştırıyor. Gerçekten de bazı insanlar sivrisinekler için oldukça popülerken bazıları da hiç ilgi görmüyor” diye karşılık buldu.

”Kızlık diğer hayvanlarda da bulunup bulunmadığı”na ilişkin soruya ise ”Kızlık zarı (hymen) birçok karasal memelide (kobay, sıçan, köstebek, at, sırtlan, lama, lemur, vs.) bulunuyor” denildi.

”Örümceğin, ağını örerken ipliğini nereden bulduğu” sorusuna ise ”örümceğin ağını örerken kullandıkları ipliği bir yerden bulmaları için örneğin doğadan toplamalarının gerekmediğini, aslında örümcek ağının, bu canlının kendi ürettiği protein yapısında bir madde olduğu” şeklinde yanıt veriliyor.

Bir meraklının, ”Sorum çok net; sizce uzaylı diye bir şey var mı?” sorusu ise çok net bir yanıt veriliyor: ”Bilmiyoruz!..”

KAPLUMBAĞANIN YUMUŞAYAN KABUĞU

Evinde bakımını üstlendiği kaplumbağasının ”kabuğu çok yumuşayan” bir hayvansever ise soru yönelterek, çözüm arıyor. Verilen cevapta,

”Haşlanmış bir yumurtanın kabuğunun bir gün kadar suda bekletin. Bu suyu kaplumbağanın suyunun içine koyun. Ara ara da haşlamış yumurta akı verin. Böylecekabuk için gerekli besin verilmiş olur” deniliyor.

”Köpekbalıkları neden durmadan yüzüyor” şeklindeki soruya, ”Köpekbalıklarının çoğu iki nedenden ötürü durmadan yüzerler; solunum yapmak ve batmamakiçin” diye karşılık verildi.

FIRTINADA TEDİRGİNLİK

Bir kişinin de siteye ulaştırdığı, ”Fırtınalı havalarda, evin içinde de olsam, telefondaysam ya da duştaysam, beni yıldırım çarpabileceğini duydum, bu doğru mu?” sorusu da ”Yıldırım son derece güçlü ve tehlikeli bir kuvvet. Evet, telefonda konuşuyorsanız ya da suyla ilgili bir şeylerle uğraşıyorsanız, evin içinde de olsanız sizi çarpabilir” şeklinde cevaplandı.

İLGİNÇ SORULAR VE CEVAPLARDAN BİR BÖLÜM

Soru: ”Yılanlar ve kertenkeleler, niçin sürekli dillerini dışarıda tutar?”

Cevap: ”Dil dışarıda tutulmaz, sürekli olarak dışarıya uzatılıp, içeriye geri alınır. Özellikle yılanlar ve kertenkelelerde görülen bu davranışın esas nedeni, çevreden duyum almaktır.”

Soru: ”Balıkların hafızasının kısa süreli olduğu nasıl bir testle anlaşılmıştır.”

Cevap: ”Balıklar yalnızca içgüdüleriyle hareket eden basit canlılar değil, akıllı, sorunlarına zekice çözümler bulan, toplumsal zekaya sahip canlılar olarak kabul ediliyor.”

Soru: ”Kargaların ortalama ömrünün yaklaşık 200 yıl olduğunu duydu. Doğru mudur?”

Cevap: ”Doğada vahşi olarak yaşayan kargalar en fazla 13-14 yıl kadar yaşarlar?”

Soru: ”Uzun bağırsak ve kısa bağırsağın uzunluğu kaç metredir?”

Cevap: ”Sağlıklı bir erişkinde ince bağırsak boyu yaklaşık 6-6,5, kalın bağırsak boyuysa yaklaşık 1,5-2 metre.”
Kullanıcı avatarı
dark_venus
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 575
Yaş: 38
Kayıt: Cum 15 Ara, 22:41

Okunmamış mesaj gönderen dark_venus » Sal 22 Oca, 03:47

Bir TÜBİTAK araştırmasını magazinel bir başlıkla yanlış yönlere kaydırmanı gereksiz buldum Efe...
Bu tavrın paparazzilik gibi
Portalın konuları arasında sıyrılmaya yönelik bir başlık gibi +
Akrep burcunda ve Akrep burcu (8.ev) temasında daha kayda değer daha insanlık adına gerekli ve daha basamak atlatıcı detaylar olduğunun farkında olduğunu düşünüyorum.
8. ev salt cinsellik değildir...
Buna gerek yok...
-Bence-

Sendin yanlış hatırlamıyorsam, bir çok Akrepin bir arada olduğu bir toplulukta sanal dahi olsa bir potansiyel olduğunun ve kanalize edilecek konuların ""farklı"" olması gerektiginden bahseden...


hmm haksız mıyım?
Bu bilgiyi aramakla bulamazsın.
Ama ne var ki bulanlar, yalnızca aramış olanlardır


Mucizeler olmaktadır.Doğaya aykırı olarak değil,bizim doğa hakkındaki bilgilerimize aykırı olarak...

Kullanıcı avatarı
gnc_scrp
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 894
Yaş: 45
Kayıt: Sal 05 Ara, 17:30

Okunmamış mesaj gönderen gnc_scrp » Sal 22 Oca, 10:29

venüse katılmamak mümkün değil, başlık oldukça anlamsız ve yersiz, o site özellikle bilim teknik çocuk süreli yayınlarını kapsayan merak edilen oldukça farklı konulardaki sorulara yanıt verilmesi için hazırlanmıştır ve kızlık zarı çoğu memeli dişilerde var nolacak?!!

Kullanıcı avatarı
intuition
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 3551
Yaş: 46
Kayıt: Çrş 05 Eyl, 20:36

Okunmamış mesaj gönderen intuition » Sal 22 Oca, 10:39

hakkaten egzantriksiniz,ama sizlerle olmayı seviyorum :P

Misafir_Akrep

Okunmamış mesaj gönderen Misafir_Akrep » Sal 22 Oca, 15:33

Düzenli olarak takip ettiğim bir haber servisinin sitesinden alıntı yaptım.. Ayrıca onlar bu başlığı kullanmışlar..Sanırım haberi okutmak için ilgi çekmek maksadıyla hazırlanmış bir başlık.. Bende başlığı değiştirseydim bir çoğunuz gelip okumaz ve üstüne bu yorumları yapmazdınız (: İşte bu uygulanan tekniğe basında manipülasyon derler. Bu ve bunun gibi bir çok şeyle günlük hayatta sizi istediği yere yönlendirirler ve gerçek hedeften saptırırlar sizi..Örneğin hala aşamadığımız türban mevzusunu önümüz koyup arka planda başka hedefler peşinde koşmak gibi.. Yani adamlar siyah türklerin iliğini kemiğini iyi bildikleri için her türlü hedefe basınve medya yoluyla başarıyla ulaşıyorlar.. Bize de böyle hayvanın kızlık zarını tartışmak kalıyor..
Bir de enstantene: Bu topicte eleştiri yapanların yükselenleri terazi mi acep? : Pp


Kullanıcı avatarı
damla584
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 1812
Yaş: 39
Kayıt: Cum 20 Nis, 09:42

Okunmamış mesaj gönderen damla584 » Sal 22 Oca, 16:33

güzel bir paylaşım bence....başlığa takılı kalmıyalım.sonuçta içerik olarak güzel bir paylaşım olmuş.
Hiç Kimse Duymak İstemeyen Kadar Sağır Olamaz....

Kullanıcı avatarı
gnc_scrp
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 894
Yaş: 45
Kayıt: Sal 05 Ara, 17:30

Okunmamış mesaj gönderen gnc_scrp » Çrş 23 Oca, 12:14

çok güzel açıklamışsın efe manipülasyonun her türlüsüne tepki gösteririm başlık nedeniyle konunun içeriğini göz ardı etmiş değilim ayrıca yükselenim de akrep.

İlgiyi bilgi üzerine çekmekte her zaman kalıcı fayda vardır kulağımıza küpe olsun..

Sun's GirL

Okunmamış mesaj gönderen Sun's GirL » Çrş 23 Oca, 12:49

başlık sanki bu haberin tamamını kapsar gibi araştırma ve verilerle destekler gibi atılmış.

ama esas başlıkla ilgili kısım sadece 2 satır...

kızlık zarının doğadaki hayvanlarda da olması elbette doğal. ama onlarda garip kavramlar yok bu acaba onları bizden üstünmü kılıyor,yoksa bizi onların nezdinde dahamı aşağılıyor bunu düşünüyorum. insan tüm bedenlenmişler içinde bedene en çok anlam yükleyen tek canlı olsa gerek... sanırım bununda nedeni KORKU.

Misafir_Akrep

Okunmamış mesaj gönderen Misafir_Akrep » Çrş 23 Oca, 16:59

dark_venus yazdı:Akrep burcunda ve Akrep burcu (8.ev) temasında daha kayda değer daha insanlık adına gerekli ve daha basamak atlatıcı detaylar olduğunun farkında olduğunu düşünüyorum.
8. ev salt cinsellik değildir...
Buna gerek yok...
-Bence-
8. ev salt cinsellik değildir sözü mantık kurgusu içinde değil. Sekizinci ev sırf cinsellik değildir demen daha hoş olurdu. Eğer cinselliği yok edersen tüm insanlığı yok edersin. İnsanlığa bundan daha faydalı şey de tekamül süreci olurdu. Yani kendini yenilemek kendini aşmak.. Bu da kendinin farkında olarak gerçekleşecek olan şeydir.


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön