KADINLAR, ASLA DAHA AZINA RAZI OLMAYIN!

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
onurxt
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 3446
Yaş: 45
Kayıt: Pzr 30 Eki, 23:42

KADINLAR, ASLA DAHA AZINA RAZI OLMAYIN!

Okunmamış mesaj gönderen onurxt » Cum 27 Eki, 23:33

Araştırmalar, kadın yöneticilerin görüşmelerde daha fazla hata yaptığını gösteriyor. Oysa ''hayır'' demek ve cesaretli olmak birçok sorunu çözüyor.

Kadın ve erkeklerin davranış biçimleri gün geçtikçe birbirine benziyor. Özellikle iş dünyasındaki kadın yöneticiler, ayakta kalabilmek için erkek gibi davranmak zorunda kalıyor. Tüm bunlara karşın hem cinsler arası farklılık hem de kültürel koşullandırmalardan kaynaklanan farklılıklar hala çok belirgin. Özellikle kadın yöneticiler ve diğer kadın profesyoneller, iş dünyasının sert koşullarında hatalara düşebiliyor. Bu hataların başında ise müzakere ya da görüşme sürecinde yapılan yanlışlıklar yatıyor.

Beklenenin aksi olabilir

General Electric''in eski pazarlama müdürü olan Temin&Co şirketinin başkanı Davia Temin, bu konuda ilginç bir deneyim yaşamış. Üniversitenin ardından Columbia Business School''da geliştirme direktörü olarak işe başlayan Temin''in anısı şöyle: "Bildiğim şey şuydu, başvurunuz kabul edilirse okula başlarsınız, edilmezse başka seçenekleri değerlendirirsin. Columbia''ya kabul edilmeyen öğrencilerden bazıları, direktörün kararını değiştirmek için ne yapabileceklerini sordular. Direktör, onları başından savmadı ve eğer dört dönem boyunca yüksek hesaplama ve sayımbilim dersleri alırlar ve her dönem için ''A'' getirirlerse kabul edeceğini belirtti. Az miktardaki öğrenci bu koşullarda anlaşılarak kabul edildiler". Temin, pazarlığın ya da görüşmenin görünenin ya da beklenenin aksine farklı gelişmelere yol açabileceğini öğrendi.

Hata basamaklarının düzeltilmesi

Yönetim uzmanları, bazı kadınların bırakın başarılı müzakere yapmayı ''pazarlık'' ya da ''müzakere'' sözcüğünden dahi rahatsız olduğunu söylüyor. "Kocanızla çocuklara kimin kahvaltı hazırlayacağına karar verirken; arkadaşımızla film seçimini, çocuğunuzla sokağa çıkma yasağını konuşur ancak pazarlığı sadece ev ya da araba satın alırken bir de boşanırken pazarlık yaparız" diyen kadın yöneticiler, iyi bir görüşmeci olmanın iş dünyasında başarılı olmak için önemli bir kriter olduğunu söylüyor. Bazı kişilerin diğerlerine göre doğuştan daha yetenekli olduğunu belirten uzmanlar, ancak hiç kimsenin iyi bir görüşmeci olarak doğmadığını söylüyor ve bu becerinin sonradan geliştirilebileceğini söylüyorlar. Güçlü ve başarılı bir kadın dahi görüşme hataları yapabilir. Önemli olan hataları bulmak. İş dünyasında en üst seviyede, farklı endüstri kollarında çalışan kadınların pazarlık yaparken yaptığı genel hatalar var. Uzmanlar, araştırmalar ile kadınların görüşmeler sırasında yaptıkları hataları saptamışlar. Hatalar ve çözüm önerileri şöyle...

Kadınların en çok yaptığı dört hata

Görüşme biçimi kişiliğinizi yansıtmıyor

Olabildiğince kendiniz olun
Kadınlar sert görüşmecinin, yüksek sesle konuşanın, tüm numaraları bilen ve kurnazca davrananın iyi görüşmeci olduğunu düşünür. Bu durumda eğer başarılı bir görüşmeci olmak isteniyorsa bu yöntemlerin işe yarayacağı düşünülür. Bunu yapan erkekler bile iyi bir görüşmeci olamazlar. Bunun yerine işbirliği yaparak görüşme tarzını tercih edilmeli. Başarılı olmak için kendinizi daha rahat hissettiğiniz yöntem kullanılmalı. Çünkü karşı taraf, bu tarzın size ait olmadığını kolayca anlayabilir. Eğer sakin bir insansanız sakin davranmanızda yarar var, bu kendinize olan güveni de gösterir. Kendiniz olduğunuzda hoşlanmadığınız önerilere karşısında soğukkanlı olabilir ve seçenek üretebilirsiniz. Yönetim dilinde bu yaklaşıma ''sessiz kararlılık'' adı veriliyor. Ve karşı taraf üzerindeki etkisinin üst düzeyde olduğu belirtiliyor.

Ortada, görüşmeye değer bir durumun olmadığını düşünmek

Her şey konuşulabilir
Birçok kadın, görüşmenin yaratacağı fırsatları ve etkileşimin farklı sonuçlara yol açacağını göz ardı ediyor. Çoğu zaman görüşmeye gerek olmadığını düşündükleri konuların farklı sonuçlara yol açtığını görerek hatalarını anlarlar.

Hayır demekten korkmak

Bu sözcüğü kullanmaktan çekinmeyin
Kadınların özellikle iş ile ilgili konularda erkeklere oranla ''hayır'' demekte zorlandıkları biliniyor. Çünkü kadınlar, ilişkilerde var olan ağırlıklarını kaybetmek istemiyor. Bir diğer neden ise ''hayır'' yanıtını alan kişinin mutsuzluğuna yol açmamak. "Kendinizin Terapisti Olun" kitabının yazarı Patricai Farrell, kadınların tartışmaktan kaçındıklarını söylüyor. Farrell''e göre bunun nedeni çıkabilecek negatif sonucun ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini düşünmeleri. Oysa görüşmelerde, pazarlıklarda hayır bazen en güçlü kelime olabiliyor. Çünkü ''evet''i duymak için önce hayır demek gerekebiliyor. Başarılı pazarlıkçılar ne zaman ve nasıl hayır diyeceğini öğrenmiş kişilerdir. Ancak ''hayır'' kelimesini yüksek ve agresif bir tavırla söylememek gerekiyor.

Tartışmadan kaçınmayın

Birisi adına pazarlık ettiğinizde kendiniz için ediyormuş gibi davranın
Kadınlar başkaları için çetin pazarlık yaparken daha çekingen davranıyor. Bu nedenle şirketleri adına yapacakları görüşmelerde bazen sorunlar yaşıyorlar. Bu sorunu yenmek için kadın yöneticilerin daha cesaretli davranmaları gerekiyor. Slogan; asla daha azına razı olma! Uzmanlar, bu yetkinliğe ulaşabilmek için ev ödevlerinin iyi yapılmasını öneriyor Yöntem şu: Evde ya da işte hazırlık yaparken kendinizi bir tartışmada hayal edin ve birinin avukatlığını yaptığınızı düşünün. Bu teknik, hem tarzınızı yansıtmanızı kolaylaştıracak hem de cesaretinizi artıracaktır. Görüşmeye başlamadan kendinizi motive edici sözler söyleyin ve içeri girip hak ettiklerinizi almış olarak çıkın. Bu başarmak için önce neyi istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Bu yöntem, işin dışında özel hayatınızda da işinize yarayacaktır.

Kaynak : www.sabah.com.tr


Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1. Asra andolsun;
2. Gerçekten insan, ziyandadır.
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka. (ASR SURESİ)


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön