Dünya ısınıyor

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
onurxt
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 3446
Yaş: 45
Kayıt: Pzr 30 Eki, 23:42

Dünya ısınıyor

Okunmamış mesaj gönderen onurxt » Sal 05 Ara, 00:00

Burası Dünya... Nüfus artışı artık sorun değil. Çünkü insanlar ya boğuluyor ya da açlık, susuzluk ve kirlilikten ölüyor.

Kim ısıtıyor dünyayı?

Biraz daha dayanıklı olanlar üstüste geçirdikleri kalp krizine rağmen direniyor. Salgın hastalıklar kol geziyor. En pahalı şey su. Hava mı? Ancak maskelerle solunabiliyor. Ama teknoloji alabildiğine ilerlemiş, fabrikalar robotlarla çalışıyor. İnsandan çok robot var ortalıkta.
Korkmayın korkmayın! Dünyayı kirletmeye devam edin! Biz 2050'den sözediyoruz. Nasıl olsa bunları biz görmeyeceğiz.

Peki ya çocuklarımız, torunlarımız...

Neler oluyor?

Dünya giderek ısınıyor iklimler değişiyor. Yaz ayları her yıl biraz daha uzuyor ve bunaltıcı geçiyor. Buzullar eriyor; seller, kasırgalar, hortumlar yüzlerce can alıyor. Hayvan soyunun genetiği değişiyor, türleri giderek yok oluyor. Dünya felakete adım adım yaklaşıyor.

Kim kirletiyor?

Tek bir yanıtı var: İnsan... Bir örtü gibi dünyayı saran fosil yakıtlar yani kömür, doğalgazın yanmasıyla meydana gelen ve uzun yıllardır tükettiğimiz karbondioksit gazı. Motorlu araçların yakıtları, fabrika bacalarından çıkan gazlar, hatta vazgeçilmezlerimiz arasındaki buzdolapları... Kısacası "sera etkili gazlar"... Bilim adamları karbon gazından oluşan bu örtünün önümüzdeki yıllarda hayatımızı daha da yaşanmaz kılacağı konusunda uyarıda buluyor.

Neler Olacak?

Uzmanlara göre küresel ısınma yüzünden deniz seyivesi yükselecek, buzullar eriyecek, tarım alanları verimliliğini kaybedecek, barajlardaki su seviyesi azalacak ve fırtınalar daha çok can alacak.

Ne yapılabilir?

Şimdi başta gelişmiş ülkeler olmak üzere bütün dünya bunun çaresini arıyor. Isınmayla ilgili ilk "Dünya Zirvesi", 1992'de Rio'da toplandı. Zirvede 160 ülkenin 'İklim Değişimi Sözleşmesi ile başlayan çabalar sonuç vermese de çözüm arayışları sürdü. Birleşmiş Milletler tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen ve 14 Kasım tarihinde Hollanda'nın Lahey kentinde başlayan Dünya İklim Konferansı'nda da 180 ülkeden bilim adamı, sivil toplum örgütleri ve yöneticiler yeryüzünü bu felaketten kurtarmak için kurallar belirleyecek. Sera etkili gazların azaltılmasına ilişkin görüşmelerin üç yıldır sürdürülmesine karşın, ülkeler arasında büyük görüş ayrılıkları hala giderilemedi. Yeryüzünün kirlenmesine en fazla neden olan ABD ise uzlaşmaya yanaşmıyor.

180 ülke katılıyor

Hollanda'nın evsahipliğinde, 180 ülkeden 7 bin 500 ile 10 bin dolayında kişinin katılması beklenen 10 gün sürecek konferansın açılış törenine, Hollanda Kraliçesi de katıldı. Küresel ısınmayla mücadele için ortak bir strateji belirlenmesine yönelik konferansın gelecek haftaki bölümüne, Türkiye'den Çevre Bakanı Fevzi Aytekin katılacak.


Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1. Asra andolsun;
2. Gerçekten insan, ziyandadır.
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka. (ASR SURESİ)


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön