Doğru bir iletişim nasıl kurulur ?

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
onurxt
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 3446
Yaş: 45
Kayıt: Pzr 30 Eki, 23:42

Doğru bir iletişim nasıl kurulur ?

Okunmamış mesaj gönderen onurxt » Pzt 30 Eki, 19:12

Hepimiz bir topluluk içinde yaşar, hergün tanıdığımız tanımadığımız bir sürü insanla iletişim kurarız. Ancak kaçımız iletişimin sadece bir söz söyleme becerisi olmadığını biliyor ki ? Size göre iletişim için konuşmak yeterli bir davranış mı? Elbette ki sadece konuşma becerimiz, bizim bir topluluk içerisinde iletişim kurmamız için yeterli olmaz. Peki iletişim için başka ne gerekli ? Neler yaparsak daha iyi bir iletişim kurmuş oluruz? Bu yazımızda bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Akıcı Bir Konuşma Kültürü Geliştirmek:

Konuşma beceriniz her nasıl olursa olsun. İster iyi olsun, ister kötü olsun umutsuzluğa kapılmadan bu becerinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için evde çalışma yapmalısınız. Bu çalışmayı şu şekilde yapabilirsiniz. Önce bir kitabın en az bir sayfasını sesli bir şekilde düzgün bir Türkçe ile okumaya çalışın. İlk seferinde hatalı okuyabilirsiniz. Bu sizi yıldırmasın. Israr edin ve düzgün okuma konusunda ısrarcı olun.Farzedin ki siz bir tv veya radyo spikerisiniz ve şu anda milyonlarca insan sizi izliyor veya dinliyor.

Kitap Okuma Alışkanlığınızı Artırın:

Eğer kitap okuma alışkanlığınızda belirgin bir artış sağlayabilirseniz kullandığınız kelimelerin daha çeşitli ve kurduğunuz cümlelerin daha akıcı ve düzgün olduğunu sizde hemen farkedeceksiniz. Bunun için kendinize zaman ayırın. Yaklaşık 1 hafta, 1 ay gibi bir sürede aradaki farkı hemen göreceğinizi düşünüyorum.

Kendi Kendinize Konuşmak:

Bu size ilk başta ilginç ve tuhaf gelebilir. Ancak iyi bir hatip olmak istiyorsanız boş vakitlerinizde şu çalışmaları yapmalısınız. Diyelim ki size bir soru soruluyor ve sizde o soruyu cevaplayan kişisiniz. Kendinize hemen bir soru sorun. Mümkünse cevabını uzun uzadıya verebileceğiniz bir soru sorun ki o soruya ne kadar uzunlukta veya kısalıkta, ne kadar kaliteli ve sıralı, ne kadar etkileyici bir cevap verebildiğinizi görme fırsatı yakalayın.

Karşınızdakini Doğru Anlamak ve Dinlemek:

Bir arkadaşınız veya bir dostunuzla sohbet ediyor olabilirsiniz. Şimdi şunu dinleyin. Kaçınız karşınızdakini can kulağıyla, sözünü kesmeden sabırla dinliyorsunuz. Kaçınız proaktif bir dinleyicisiniz? Yani kaçınız karşınızdakini dinlerken ona soru da sorup bunu vücut dilinizle destekliyorsunuz?

Vücut dilinizi ne kadar etkili kullanıyorsunuz ?

Eğer iletişimin sadece konuşmaktan ibaret olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer konuşmak varsa bunu ellerle ve kollarla desteklemek te var. Eğer beğenmediğinizi konuşmadan karşı tarafa bildirmek isterseniz bunu ya kafanızı iki yana sallayarak yaparsınız ya da ellerinizle bunu istemediğinize dair kendinize özgü bir hareket yaparsınız. Ya da bunu bakışlarınızla gösterebilirsiniz. Yani siz farkında olarak ya da farkında olmadan aslında vücut dilinizi de kullanmış oluyorsunuz.

O halde doğru bir iletişim için Düzgün ve akıcı bir konuşma, bol bol egzersiz, sabır, karşınızdakini doğru bir şekilde anlama ve dinleme ve en son olarak ta etkili bir vücut dili kullanmanız başlangıç için yeterli olacaktır. Bu başlıkları çeşitlendirmek elbette ki mümkündür. Ancak yukarıda size asgari seviyede yerine getirmeniz gereken bir takım konulardan bahsettim.


Psik. Dan. Selçuk Arıcı
İnsan Kaynakları Uzmanı
selcuk@diyalog.com


Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1. Asra andolsun;
2. Gerçekten insan, ziyandadır.
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka. (ASR SURESİ)


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön