Çok Okumak Gözü Bozmaz!

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Misafir_Akrep
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Çok Okumak Gözü Bozmaz!

Okunmamış mesaj gönderen Misafir_Akrep » Cum 14 Mar, 21:31

Herkesin çocukluğundan beri duyduğu çok kitap okumanın, yakından televizyon seyretmenin yada fazla bilgisayar oyununun gözü bozduğu ve bu durum ısrarla sürdürülürse kör olunacağı efsanesi yanlış temellere ve gözlemlere dayanır. Hatta bu yanlış bilgilenme o kadar yaygındır ki biz çocukluğumuzda bir şeyler okuyabilmek için yorgan altında fenerle annemizden saklanmak zorunda kalırdık. Yukarda sayılanlardan hiç biri olmayan bir göz bozukluğunun ortaya çıkmasına sebep olmaz.
BU BİR EFSANEDİR
Peki nereden çıkmıştır bu efsane? Temeli, uzun süre göz odaklanması gerektiren işlerden sonra kişilerin yaşadığı göz zorlanmasından kaynaklanır.
Göz zorlanması çok sık karşılaşılan bir şikayettir. Özellikle uzun süre araba kullanmak, sinemada film seyretmek gibi uzak yada çok yakından yapılması gereken işlerden sonra ortaya çıkar ve düzeltilmemiş göz kırma kusurlarına bağlıdır; yani gözlüğe ihtiyacı olduğu halde gözlük takmayanlarda görülür. Bu kişilerde baş ağrısı, kaşlar üzerinde ağrı ve gözlerde yorgunluk da vardır. Eğer kırma kusursu düzeltilirse bu zorlanma hali de çabucak ortadan kalkar. Uzun süre bilgisayar başında çalışmak, kitap okumak, yada ince bir işle uğraşmak gibi gözün odaklanması gereken durumlar bu zorlanmaya sebep olur.
ÇOCUKLAR KOLAY ADAPTE OLUR
Çocukların adaptasyon ve odaklanma kapasiteleri yüksek olduğundan onlarda bu problemler görülmez. Bir kişi gözlük taktığı halde baş ağrısı, gözde yorgunluk şikayetleri sık oluyorsa, bu durum gözlük numarasının değiştiği anlamına gelir. Sanılanın tersine gözlük numarasını büyüten çok okumak değildir; zaten gözlük numarası büyümüş olanlar uzun süre okuduklarında baş ağrısı yada gözde yorgunluk yaşarlar. İnsanın aklına hemen peki neden okumuş insanların daha çok gözlük taktığı gelir. Bunun sebebi o insanların gözlerini daha çok kullanmaları ve gözlerini odaklamaya, okumayan aylaklara göre daha fazla ihtiyaç duymalarıdır. Okumak, bilgisayar nakış işlemek gibi ince bir iş yapmayan insanların odaklanmaya, dolayısı ile gözlüğe ihtiyaçları yoktur. Onlar gidecekleri yolu görsünler yeter.
NASIL KORUNURUZ?
Göz yorgunluğundan ve baş ağrılarından korunmak için birkaç öneri şöyle sıralanabilir.
-Bilgisayar kullanmak, okumak yada dikiş dikmek gibi dikkat gerektiren işleri uzun süre yapmak zorundaysanız her yarım saatte bir beş dakikalığına gözünüzü dinlendirin.
-Sık göz kırpmak göz kurumasını engeller ve göz sağlığını korur. Özellikle uzun süre bilgisayarda çalışanlar göz kırpmayı ihmal ederler.
-Uzun süre araba sürenler yol haricide arada sırada başka yerlere de gözlerini kaydırırlarsa göz kasları rahatlar ve göz yorgunluğu ortaya çıkmaz.
-Arada sırada gerinip el ayası ile gözleri ovuşturmak rahatlatır.
-Derin nefes alıp enseyi boynu rahatlatacak manevralar ve omuz hareketleri uygulanabilir.
Diğer sorulara gelince, gözü bozuk olduğu halde gözlük takmayan iyi göremez ve çok çabuk gözleri yorulur. Çoğu miyop uzağa bakarken gözlerini kısar; güneş gibi yoğun ışık kaynaklarından korunmak için zaten gözü kısmak gerekir. Ve son olarak göz numarası farklı olanlar şaşı olmaz.
Dr. Eren Eroğlu
Aile Hekimliği Uzmanı, Clinica Gayrettepe Tıbbi Direktörü
Kullanıcı avatarı
gizli
*Yılan*
*Yılan*
Mesajlar: 150
Yaş: 33
Kayıt: Cum 10 Kas, 23:05
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Okunmamış mesaj gönderen gizli » Cum 14 Mar, 23:24

Bu faydalı bilgiler için teşekkürler yalnızefe

gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 2090
Yaş: 42
Kayıt: Sal 05 Şub, 07:48
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: Çok Okumak Gözü Bozmaz!

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Cmt 15 Mar, 11:37

yalnızefe yazdı: Ve son olarak göz numarası farklı olanlar şaşı olmaz
bunu ılk defa duydum..neden acaba?arastırmalı..
bu bılgıyı edınememe vesıle oldunuz, tesekkurler

Misafir_Akrep
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Okunmamış mesaj gönderen Misafir_Akrep » Cmt 15 Mar, 12:46

Şaşılık göz kaslarının farklılığı ile ortaya çıkan bir durumdur.

gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 2090
Yaş: 42
Kayıt: Sal 05 Şub, 07:48
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Cmt 15 Mar, 13:18

"Şaşılığın tam sebebi bilinmemektedir. Her bir gözün dış kısmına yapışarak hareketlerini kontrol eden altı kas mevcuttur. Herbir gözde iki kas, gözü sağa veya sola çeker. Diğer dört kas ise belli açılarda gözü yukarı veya aşağı hareket ettirirler. Gözlerin paralel kalıp belli bir hedefe odaklanabilmeleri için tüm kasların birlikte ve belli bir denge içinde çalışmaları gerekir. Gözlerin birlikte hareket etmesi için de her iki gözdeki kasların uyumlu çalışması gerekir. Göz kaslarını beyin kontrol eder"


"Ayrıca iki göz arasındakı numara farkı fazla oldugunda, daha yüksek numaralı göz tembel kalır."

"Şaşılık, gözlerin paralel bakamaması durumudur.Gözlerin birtanesi hedefe bakarken diğeri başka bir yere yönelmiştir.Şaşılık tek gözde ise şaşı göz az görür ve tembel kalır."


evet şaşılık, kaslarla ilgiliymiş de numara farkı ve şaşılık baglantısını kurmaya calısıyorum tek buldugum ortak nokta ıkısınde de gozun bırının temebellesmesıymıs.ama tembellık sebep degıl sonuc..


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön