Casus Yazılımlar

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
bilge

Casus Yazılımlar

Okunmamış mesaj gönderen bilge » Sal 08 Ağu, 13:30

Casus yazılımlar, bilgisayar kullanıcılarının, farkında olmadan internet üzerinden yükledikleri küçük programlardır. Geldikleri yerler, genelde ücretsiz veya deneme sürümü dağıtılan yazılımlardır.“ Freeware” ya da “Shareware” olarak adlandırılan bu yazılımların içerisinde gömülü olarak bulunan küçük yazılımlar, kurulumla beraber kolayca bilgisayarınıza yerleşir.

Kullanıcı, casus yazılımların kurulumundan, haberdar olmaz. “Freeware” ya da “Shareware” yazılımları kurarken okumadan geçtiğiniz lisans anlaşması da, bu yükleme işlemlerini yasal kılar.Casusların yüklediği küçük programların hedefleri bellidir. Size ait e-posta adresi, telefon numarası, şifreler ve kredi karı numaraları ile internet alışkanlıklarınızı ortaya çıkarabilecek her türlü kayıtlar, bu hedeflerin içerisindedir. Bu bilgilerin tamamı kar amaçlı olarak kullanılacaktır.

1- Siz huzur içerisinde sörf yaparken, gezmekte olduğunuz bir site içerisinden size, gayet çekici görünen bir mesaj belirir. Bu mesaj içerisinde ücretsiz oyun ya da işinize çok yarayacağını düşündüğünüz bir yazılımın kendisi olduğu söylenir. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra ikinci adıma geçilir ve sizden bu yazılımı yüklemeye devam etmek için onay istenir. Bu onay kutucuğu genelde açılır pencereyle gelmektedir.

2- Açılır pencerede karşınıza çıkan bu onay sorusuna olumlu yanıt verdiğinizde, casuslar amacına çok yaklaşır. Artık söz konusu küçük program internet üzerinden indirilmeye başlanmıştı r. Hatta kısa zamanda indirilen bu yazılım, indirilir indirilmez kurulur. Tüm bunlar sizden habersiz gerçekleşir. Ne olduğunu anlamazsınız bile.

3- Casus yazılım, hızlıca kurulduktan sonra, sabit diskiniz taranmaya başlanır. Aranan bilgiler, daha önce de söylediğimiz gibi size ait kişisel bilgilerdir. Bu bilgilerin olduğu dosyalar ise standarttır. Dosyaların taranmasından sonra, gezdiğiniz internet sitelerinin adresleri ve klavyeye dokunduğunuz her tuş, bir dosyaya kaydedilmektedir. Kaydedilen bilgiler arasında internet bankacı lığı için kullandığınız kullanıcı adınız ve şifreniz de dâhildir.

4- Tüm bu işlemler yapılırken, hem sabit diskinizden, hem işlemci ve hafıza birimlerinizden hem de internet bağlantınızdan bir miktar kullanılır. Kullanılan bu paylar genelde oldukça küçüktür. Bilgisayarınızı pek yormazlar ama bazen internet hızınızın yavaşladığı ve bazı programların da eskisine nazaran geç açıldığını görebilirsiniz.

5- Bütün bilgiler bir dosyada birleştirilir ve bu dosya size, casus yazılımı gönderen kötü amaçlı kişilere internet bağlantınız aracılığı ile ulaştırılır. Bundan sonrası için güzel şeyler söylemek pek de mümkün gibi görünmüyor.

6- Bilgileriniz genelde reklâm amaçlı olarak kullanılır. Yeri ve zamanı geldiğinde kişisel bilgilerinizin tamamına sahip olan site yöneticisi, kendi ürünlerini satabilmek için izin almadan, size ve adres defterinizde bulunan kişilere, e-posta yollar. İnternet alışkanlıklarınız, daha önceden öğrenildiği için, bu reklamlar genelde ilginizi çekecek hale getirilmiştir.

7- Başınıza gelmesini istediğimiz en son şey ise, kişisel bilgilerinize dâhil olan kredi kartı detaylarınız veya internet bankacılığını kullanmanız için verilen giriş bilgilerinizin bir hacker’ın eline geçmesi. Olabilecek şeyler, size çok zarar verebilir. Banka hesaplarınız boşalabilir ve kredi kartınızın internet üzerinden yapılan alışverişle limitlerini doldurduğunu, yaşlı gözlerle izleyebilirsiniz.
Cevapla

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön