BİLİNÇALTI REKLAMA YASAK!!!

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
onurxt
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 3446
Yaş: 45
Kayıt: Pzr 30 Eki, 23:42

BİLİNÇALTI REKLAMA YASAK!!!

Okunmamış mesaj gönderen onurxt » Cum 08 Eyl, 22:40

BİLİNÇALTI REKLAMA YASAK!


AK Parti Adana Milletvekili Atilla Başoğlu, düzenlediği basın toplantısında, gözün görüp kulağın duymadığı, ancak beynin algıladığı ses ve görüntü oluşumuna yol açan subliminal teknolojisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kızılötesi ışınlar ve düşük frekanslı reklamlarla tüketiciye gizli propaganda yapıldığını belirterek, "tüketiciyi bilinçaltı reklama karşı korumak" amacıyla TBMM''''ye bir yasa teklifi verdiğini hatırlatan Başoğlu, subliminal yöntemi kullanılarak elektronik cihazlarla, TV programı, film, reklam ve müzik eserleri aracılığıyla "gizli propaganda" yapılmasının önlenmesini istedi.

Subliminal tekniklerle insanlarda baskı unsuru oluşturup, tüketicileri bazı profesyonellerin yönlendirebileceğini ve bunlara da mani olunması gerektiğini düşünerek bir senedir bu çalışma içinde olduğunu, bu çalışma doğrultusunda 1.5 yıl önce Harry Potter ve Matrix filmleri Türkiye''ye gelmeye başladığında, "Kültürümüz erozyona uğruyor" diye soru önergesi verdiğini hatırlatan Başoğlu:
"O zaman da bunların denetime açılmasını istemiştik. O günlerde bilim adamlarımızla yaptığımız çalışmalarda, bazı yazılımlarla böylesi filmlerin kanalıyla topluma mesajlar verildiği hissine kapıldık. Araştırmaları derinleştirdik. Daha sonra gördük ki, ABD ve Avrupa''''da 1964 senesinden başlamak üzere subliminal teknikleri yasaklayan yasaklar gelmiş. İlk defa İngiltere''de yasaklanmış" dedi. Başoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın İstanbul''da düştüğü atın 55 ülkede yasaklanan "subliminal" teknoloji ile ürkütüldüğünü iddia etti.

İnsanlarda iki çeşit bilinç hali olduğunu, bunun ilkinin 8-23 hertz arasındaki normal hali, diğerinin ise farklı durum halleri olduğunu ifade eden Başoğlu, "Farklı bilinç halleri arasında, uyku, rüya görme, hipnoz ya da uyarıcılar ile uyuşturucularla varılan farklı insan hali olarak tanımlandığını ifade ederek, "Bu bilinen tekniklerle insanlara farklı bilinç eklenerek farklı yönlendirilebilir mi dediğimiz de bilim reddetmiyor. Subliminal insanın bilinç altını etkileyen, insanın duyu organlarının algısı dışında olan sesler ve görüntülerdir. 1964''te İngiltere, 1974''te ABD olmak üzere dünyadaki 55 ülke insanlarını bu tekniklere karşı korumaya almıştır. O zaman ortaya ciddi bir sorun çıkıyor. Subliminal teknikle insanlar etkileniyorsa, o zaman insanların doğal olarak kanun yapıcılar tarafından korunması gerekiyor. Bu kanun bizde kabul edilirse 6 milyar YTL para, 10 yıl da hapis cezası öngörüyor" diye konuştu..

Avrupa''da subliminal tekniklerle yapılan reklamların yasaklandığını belirten Başoğlu, "Bu teknik en son ABD seçimleri sırasında George W. Bush''un, rakibi Al Gore''e karşı yaptığı için mahkemelik oldu. Burada, Bush''un konuşması sırasında, bu teknikle karşı tarafa Gore ''sıçan'' olarak algılanıyor. Dolayısıyla böyle bir ciddi yasanın Meclis''e verildiği dönemde kuşkulu sözleri anlayamıyoruz" şeklinde konuştu.

Azeri bir profesörün, Ermeniler''in Karabağ''ı işgali sırasında, Azeriler''in bütün dağ-taşın tam teçhizatlı Ermeni askerleriyle doldurulduğu imajını aldıklarını söylediğine de işaret eden Başoğlu, "Acaba bu da subliminal bir ses çalışması mıydı? Zaten biz bu kanun çalışmasını yaparken sayın başbakanımız ile bire bir görüştük, müsaade aldık. Bu kanun teklifi toplum için çok gerekli. Ama basın bunu ters yönlere kullanabilir. Çünkü geçen yıl İstanbul Atlıspor Kulübü''nde yaşadığınız o müessif olayda da böyle bir bilim kullanıldı" dedik. Başbakanın ve insanların kulağının duymayacağı çok tiz bir ses çıkaran düdükten verilen sesle, at ürkütüldü. Zaten resimlerde de görülüyor ki, atın gözleri dışarı fırlayacakmış gibiydi. Halbuki yapılan araştırmada ''Bu at o kadar uysal ki, üzerine çocuk alır bindirirdik'' dediler. Dolayısıyla subliminal teknikler vardır. Profesyoneller bunu yapar" şeklinde konuştu.


Subliminal tekniklerle herhangi bir filme, istenilen mesajları istenilen zaman aralıklarıyla istenilen kızılötesi ile yazılabildiğini de ifade eden Başoğlu, "Göz görmüyor ama bilinç altına gidebiliyor. Türkiye''de somut örnek vermek için 100 bin Euro''''ya ihtiyacım vardı, olmadı. Sahip olduğumuz tekniklerle bunları ancak ana makaradan yakalayabilirdik. Türkiye''de kale boş, habire birileri çekiyor, gol atıyor" dedi.


AK Parti Adana Milletvekili Atilla Başoğlu, yurt dışından kaçak yollarla getirdiği uzun lifli pamuk tohumunu Ankara Üniversitesi ile Çukurova Üniversitesi''ne teslim ederek, genlerinin birleştirilmesi ve tohumunun çoğaltılmasını isteyeceğini de açıkladı. Başoğlu, "Ben bu tohumları yasak olduğu halde yurt dışından kaçak yollarla Türkiye''ye getirdim. Daha önce de bir profesör arkadaşım, yurt dışı seyahatinde bir laboratuardan cebine 50 gram atarak getirmiş, Adana''da 3 büyük çiftçi ailesi çoğaltarak kullanmıştır. Yeni getirdiğimiz tohumlar Ankara Üniversitesi''nde genlerinin birleştirilmesi, Çukurova Üniversitesi''nde de ekilip çoğaltılması halinde 3.5 yıl sonra Adana çiftçisi ihya olacak duruma gelecektir. Çünkü uzun lifli pamuk dünyada 2.70 Cent''e giderken, Türkiye''de İzmir ve Antalya uzun lifli pamuğu 1.40 Cent civarında satılıyor. Ayrıca uzun lifli pamuktan yapılan tişört Avrupa''da 8 dolardan satılırken, kısa lifli Çin tişörtü 0.50 Cent''e satılabiliyor" şeklinde konuştu.
Kullanıcı avatarı
Yönetici
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Mesajlar: 4681
Yaş: 47
Kayıt: Sal 22 Şub, 11:33

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » Cum 08 Eyl, 22:51

Yasaklayabilirler mi sence onur? Hiç sanmıyorum.
"Sükunetin vereceği huzuru hiçbir maddi imkan sunamaz"

Misafir_Akrep

Okunmamış mesaj gönderen Misafir_Akrep » Sal 19 Eyl, 15:00

Zaten bu teknik çok eski yıllardan beri sinemalarda dahil olmak üzere bir çok iletişim aracında kullanılıyor..Örneğin babamlar eskiden sinemadan çıkınca gereksiz yere kola içme ve mısır patlaması yeme ihtiyacı duydduklarını söylerlerdi..Bunu araştırdım; gerçekten de o sıralar bilinçli olarak algılanamayan ama biliçaltının algıladığı reklam resimleri koyarlarmış görüntüler arasına..Bunları farkedemiyoruz ama beyin bunu etkili biçimde saklıyor..

Kullanıcı avatarı
onurxt
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 3446
Yaş: 45
Kayıt: Pzr 30 Eki, 23:42

Okunmamış mesaj gönderen onurxt » Cmt 11 Kas, 14:27

Bu tür reklamlara yasak getirilmesi pek kolay bir iş değil ama yine de birilerinin bunun farkına varması ve bazı önlemler almak istemesi önemli birşey.
Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1. Asra andolsun;
2. Gerçekten insan, ziyandadır.
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka. (ASR SURESİ)


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön