Akrep Hayvanı Hakkında Genel Bilgiler

Akrepler Nerelerde Yaşar, Nasıl Avlanırlar, Akrep Burcu İnsanlarla Olan Benzerlikleri Nelerdir.
Kullanıcı avatarı
Yönetici
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Mesajlar: 4681
Yaş: 47
Kayıt: Sal 22 Şub, 11:33

Akrep Hayvanı Hakkında Genel Bilgiler

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » Cmt 10 Haz, 08:40

İşte İnsanı Kadar Hayvanıda Garipliklerle Dolu Akrep Böceğinin İlginç Yönleri.

0 kadar dayanıklı yaratılmışlardır ki derin dondurucuda 24 saat kaldıktan sonra bile canlılık faaliyetlerini sürdürebiliyorlar. Meselâ Himalaya Dağlar'ında yaşayan "Chaerlius insignis" tipi akrepler 4000 metre yükseklikte ve iki metre karın altında varlıklarını sürdürebiliyorlar.
Tarih 13 Şubat 1960. Cezayir'in Reggane bölgesinde, Sahra Çölü'nün sessizliğini, gökgürültüsüne benzer korkunç bir patlama bozar. Sahranın üzerinde bir ateş topu belirir ve bunun üzerinde mantar şeklinde koskocaman bir toz duman bulutu...
Fransa, ilk atom bombası denemesini gerçekleştirmiştir. Ertesi gün Fransız ordusuna bağlı özel elbiselerle donanmış bir tim, bombanın atıldığı yerin çevresini inceler. İlk gözlemler ürkütücü... Patlamanın olduğu geniş bir çevrede etrafa yayılan radyasyonun etkisiyle de her şey ölüme mahkûm edilmiş. Binlerce çöl hayvanı ve böcek cesedinden meydana gelen minik tepeler, yanmış ve tamamen kömürleşmiş bir bitki yapısı, açılmış dev çukurlar.
Bu sırada bombanın düştüğü çevreyi araştıran askerlerden birinin ayağı bir taş parçasına takılır ve birden, cehennem ânından sapasağlam kurtulmuş bir akrep, taşın altından ortaya çıkar... Nasıl oldu da bu hayvan, bütün canlıları yok eden radyasyon yağmurundan sağ çıkabildi. Bugün zırhlı ve zehirli iğnesi olan bu yaratık hakkında 32 sene öncesine göre çok daha fazla bilgi elde edilmesine rağmen bilim adamları bu suale henüz tatmin edici cevap bulmuş değildir.

Akrepler üzerinde sürdürülen laboratuar çalışmalarından elde edilen neticeler şöyle; -Akrepler çelik zırhla kaplı korunmuş gerçek bir tanktan farksız.
-İki gün hiç hava almadan su altında kalabiliyorlar.
-İnsanı en çok şaşırtan da tam üç yıl boyunca bir şey yemeden hayatta kalabilme özellikleri...
-0 kadar dayanıklı yaratılmışlardır ki derin dondurucuda 24 saat kaldıktan sonra bile canlılık faaliyetlerini sürdürebiliyorlar. Meselâ Himalaya Dağlar'ında yaşayan "Chaerlius insignis" tipi akrepler 4000 metre yükseklikte ve iki metre karın altında varlıklarını sürdürebiliyorlar.
Hastalık mı? Akreplere tamamen yabancı bir kelime. Her türlü hastalığa karşı Yüce Yaratıcı tarafından bahşedilen müthiş bir bağışıklık sistemine sahipler. Hatta insanlarda patojen olan mikroplara karşı hayret verici bir savunma var.

AKREPLER RADYOAKTİF IŞINLARA KARŞI ANTİ-NÜKLEER AŞI ÜRETEBİLİRLER Mİ?

Şimdi akrebin radyasyona dayanıklılığını bazı karşılaştırmalar yaparak görelim. İnsan organizmasının radyasyona direnci 600 rads dolayında Oldukça sert kabuğa sahip olan kaplumbağanın ise 1500-3000 rads arasında. Akreplerde ise 40 bin ile 150 bin radsa kadar yükseliyor. Bazı araştırıcılar, akreplerde bulunan zehirin kuvveti ile radyasyona olan direnci arasında bağlantı kurmuşlar. Akreplerin zehir oranı arttıkça radyasyona karşı dirençleri de yükseliyor. Zehirde, sinir sisteminde iletimi sağlayan serotonin maddesinin bulunması bu görüşü desteklemiştir. Bilim adamları buradan hareket ederek akrebin zehirinden anti-nükleer aşı elde etme umudunu besliyorlar. Şayet, aşırı sıcağa dayanıklı ve termonükleer patlamada etkilenmeyen akreplerden bir aşı elde edilebilirse röntgen ile çalışanlar, hamile kadınlar ve Çernobil felâketi gibi nükleer kazalarda radyoaktif ışınlardan insanların kurtarılması mümkün olabilecektir.

Akrebin kanı, bildiğimiz kandan çok farklıdır. Alyuvarlara sahip olmadığı için beyaz; bir çeşit serum gibidir. Bu serumun atom bombasının hücreye verdiği zararları asgariye indirdiği laboratuar tecrübeleriyle ispatlanmış durumdadır. Aynı serum, atom bombardımanının yol açtığı yaraların kapanmasına ve hücrelerin yeniden üremelerine imkân sağlıyor. Bu serum, fare, tavşan gibi memeli hayvanlara enjekte edilince radyasyona karşı direnme gücünün arttığı gözlenmiştir.
Akreplerde deri değiştirme devresinin dışında cinsiyet dokuları hariç, vücut hücrelerinde mitoz şeklinde hücre bölünmesinin cereyan etmediği kesinlikle ispat edilmiştir. Radyasyona maruz kalan akreplerde hücreler bölünmediğinden akreplerde fizyolojik bozukluklar minimum seviyede kalmıştır.
Akrepler, yaklaşık yarım milyon sene önce yaratılmışlardır. Dünyanın ilk zamanlarında daha çok etkili olan patlamalar, güneşten ve uzaydan gelen çok daha kuvvetli ve zararlı ışınlar karşısında Yüce Yaratıcının kendilerine bahşettiği koruyucu sistemle hayatta kalabilmişler ve bu hususiyetleri nesilden nesile geçmiştir. Radyasyona bu kadar dayanıklı olmalarının özünün anahtarı hayvanın genlerindedir.

Akrep bilimcileri bir noktada birleşiyorlar. Akrebin atom bombasının yakıcı tesirine ve radyasyona karşı direnci, sadece bir sebepten değil, bir kaç sebebin birleşmesinden kaynaklanıyor. Şimdilik bu direnç mekanizmalarının envanteri çıkarılıyor. Asıl keşfedilmesi gereken bunların tek tek ve birlikte nasıl bir armoni içinde tesirli oldukları...

Olur da bir gün, ayağınız taşa takılırda altından akrep çıkarsa hemen öldürmeyin. Çünkü insanlar için zararlı gibi gözüken bir hayvanda dahi, üzerinde düşünülecek ve öğrenilecek çok şey var...


"Sükunetin vereceği huzuru hiçbir maddi imkan sunamaz"


POİSON

Okunmamış mesaj gönderen POİSON » Cmt 10 Haz, 13:11

aslında hayvanların arasında güçlü, zeki,pratik,simsi,ve kurnaz akreptir.hiç kıpırdamadan günlerce,bir köşede durabiiyor akrep.varlığıyla yokluğu arasında o sezgiyi nasıl yaşıyor anlamak mümkün değil.teşekkürler kral.

Kullanıcı avatarı
SScorpiOO
*Yılan*
*Yılan*
Mesajlar: 124
Yaş: 37
Kayıt: Prş 15 Mar, 19:54

Okunmamış mesaj gönderen SScorpiOO » Pzt 19 Mar, 13:28

bu nasıl bi hayvandır ya hem insanları korkutuyor hemde kendine hayran bıraktırıyor

Kullanıcı avatarı
safkan_akrep
Mesajlar: 8
Yaş: 41
Kayıt: Çrş 18 Ağu, 17:11

Re:

Okunmamış mesaj gönderen safkan_akrep » Sal 24 Ağu, 17:28

SScorpiOO yazdı:bu nasıl bi hayvandır ya hem insanları korkutuyor hemde kendine hayran bıraktırıyor
Galiba bu özellikler burcundaki insanlar da biraz taşıyor. :) (Bir akrep olarak bir arkadaşımın bana söylediği iki söz şöyle: İnsan seninle birlikte her zorluğu aşabilir.
Ben senden bazen çok korkuyorum.


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Akrepler Hakkında Araştırma” sayfasına dön