Geminizin Kaptanı Kim?

Doğum haritası analizleri, doğum haritası ile ilgili ayrıntılar
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Geminizin Kaptanı Kim?

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Prş 06 Eyl, 14:24

Geminizin kaptanı kim?

Astrolojik haritanızı belirli bir limana doğru yol alan bir gemi olarak düşündünüz mü? Hepimiz bir limandan diğerine giden gemiler gibiyiz ve eski Yunanlılar hayatı değerlendirirken böyle bir benzetme yapmayı özellikle uygun görmüşler.

Hayatımız bir yolculuksa, gemimizin rotasını, kaptanını ve yelkenlerinin gücünü nasıl değerlendirebiliriz? Helenistik astrolojide geminin rotasını bulmak için öncelikle gece ya da gündüz doğumlu olup olmadığımız önem taşır. Gündüz haritalarında Güneş'in, gece haritalarında ise Ay'ın burç yöneticisine bakarız.

Yönetici gezegen hayatımızı şekillendiren konuları ve öğrenilmesi beklenen temaları açıklayacaktır. Geminin dümeni yükselen burç, kaptanı ise çoğunlukla yükselen burcun yöneticisidir. Geminin uygun rotada gitmesi için bu gezegenin yükselen burçla açı içerisinde olması beklenir. Geminin yelkenleri ise yine, haritanın gece ya da gündüz haritası durumuna göre, Güneş ya da Ay'ın üçlü yönetici gezegenleri olacaktır.

İki örnek

En iyisi bunu birkaç örnekle anlatalım. Nâzım Hikmet'in haritasında Güneş, Akrep burcunda (gündüz haritası) ve Akrep'in yöneticisi Mars ise Yay burcunda grupları ve sosyal temaları açıklayan 11'inci evde. Mars mücadeleyi, savaşımı; Yay burcu ise inançları, yabancıları ve özgürlük temasını vurgular.

Nâzım Hikmet'in hayatındaki rotayı astrolojik açıdan hemen görebiliriz. İnançları, fikirleri ve toplumsal konular için savaşan, özgürlüğünü korumaya çalışan bir savaşçı. Hikmet'in yükselen burcu Kova olduğu için geminin kaptanı Satürn olacaktır. Ancak haritasında 12'nci evde Oğlak burcunda kalan Satürn, bu evin temalarını yani hapis düşmeyi ve çaresizlikleri de yanında getiriyor.

Gemisinin kaptanı, dümeni iyi göremediği için büyük zorluklarla karşılaşmış. Ana yelken ise Venüs olarak görülüyor (Güneş, Akrep, su üçlüsünün ilk yöneticisi). Bu gezegenin de yine Oğlak'ta, 12'nci evde Satürn'le birleşmesi hayatının ilk döneminden itibaren kısıtlamalar getirirken, ikinci yelkenin Mars olması, hayatının ikinci yarısındaki mücadeleyi simgeliyor olmalı.

Orhan Pamuk'un haritasında ise (gündüz haritası) Güneş, İkizler burcunda; bu burcun yöneticisi Merkür de İkizler'de, güçlü olduğu yükselen burçta. Bu Pamuk'a fikirlerini kişiliği ile ortaya koyabilme ve yetenekli biçimde ifade edebilme olanağı getiriyor.

Kaptan da Merkür olduğu için dümene hakim. Pamuk'un gemisinin ana yelkeni Satürn ve Satürn yüceldiği Terazi burcunda, yaratıcılığı ifade eden 5'inci evde yelkenlerini güçlü biçimde doldurabilecek rüzgarlar sağlamış.

R. Hakan Kırkoğlu

BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!

Kullanıcı avatarı
dark
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen dark » Prş 06 Eyl, 15:23

gündüz ve geceyi nasıl ayırt ediyoruz anlamadım.birde yuklsen burc kova demiş yonetıcı gezegeni satürn mü orasını anlayamadım
Ey Hamza
Gördüğün Hiçbirşeyden Korkmazsın bu Doğru
Ama Heybetini Gizli Tut Zira
Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor.

Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Prş 06 Eyl, 15:41

dark yazdı:gündüz ve geceyi nasıl ayırt ediyoruz anlamadım.birde yuklsen burc kova demiş yonetıcı gezegeni satürn mü orasını anlayamadım
Gündüz doğduysanız gündüz(Güneş doğum haritasının üst kısmında bulunur), gece doğduysanız gece haritası sahibi olursunuz.

Son üç gezegen(Uranüs, Neptün, Pluto) kişisel gezegen olmayıp jenerasyon gezegenleri olduğu için bu noktada önemsenmiyor. Yani Akrep ise Mars; Balık ise Jüpiter; Kova ise de Satürn baz alınacak(İkincil gezegenler).

Kullanıcı avatarı
dark
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen dark » Prş 06 Eyl, 15:43

rica etsem ufak bı yorum verebılırmısın ısın ıcınden cıkamadım ben.yukselen koc mars 5. evde
Ey Hamza

Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Prş 06 Eyl, 16:40

Dark, burcun Başak yükselenin Koç olduğuna göre gece doğmuşsun. Dolayısı ile Ay ön plana çıkıyor. Ay'ın bulunduğu burcun yöneticisinin konumları lazım. Bu arada Yelken konusunu(üçlü yönetici) ben de çok iyi çözemedim, zamanım olunca bir daha göz atarım. (Güneş'in bulunduğu evi de versen iyi olur)

Kullanıcı avatarı
dark
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen dark » Prş 06 Eyl, 16:43

ay yengeç burcu ve 4. evde,güneş 6. evde efendi.başka bişe lazım değil değil mi
Ey Hamza

Aslanizm

Re: Geminizin Kaptanı Kim?

Okunmamış mesaj gönderen Aslanizm » Pzt 02 Eki, 13:48

Aslan burcunda gunes venus merkur stelyumu var gunes ise iki gezegenin arasında galiba benim geminin kaptanı gunes

“Doğum Haritası” sayfasına dön