Cep Telefonunun Pilinin Ömrünü Uzatan Kılıf

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Cep Telefonunun Pilinin Ömrünü Uzatan Kılıf

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Çrş 16 Nis, 16:10

FUNİKA Teknoloji tarafından icat edilen 'Kulağı Kesik'le cep telefonunu aç-kapa derdi son buluyor. Tekstil bir kılıftan oluşan ürün sayesinde telefonlar uçakta bile açık kalabilecek. Aç-kapa sona ereceği için telefonun pil ömrü de uzayacak.

Ev tekstilcisi FUNİKA, yeni icatlarıyla bir teknoloji şirketi olma yolunda hızla ilerliyor. 2007 yılında 10 kişiyle kurduğu Ar-Ge bölümünü özerkleştirerek 51 Ar-Ge'ciyi istihdam eden FUNİKA Teknoloji A.Ş.'ye dönüştüren firma, ilgi çekici icatlarıyla dikkat çekiyor. Bugüne kadar 21 buluş yapan firmanın yeni icadı: 'Kulağı Kesik.'

PİL ÖMÜRÜNÜ ARTIRIYOR
Tekstil bir kılıftan oluşan 'Kulağı Kesik'le cep telefonunu aç-kapa derdinin son bulacağını belirten FUNİKA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Sözkesen, "Bu kılıf sayesinde ben telefonumu uçakta bile kapatmıyorum. Toplantılarda da kılıfa koyduğumdan aç-kapa derdi olmuyor, dolayısıyla pil performansı artıyor" dedi. Kendilerinin geliştirici olduğunu ifade eden Sözkesen, uygulayıcı şirketler tarafından kılıfın ürün olarak önümüzdeki dönemde piyasaya sunulacağını söyledi.

YÜZYILIN İCADI

FUNİKA'nın iddialı olduğu icatlardan biri de Hibrid Isı Maddesi (HIM). Az voltajlı elektrik enerjisiyle yüksek miktarda ısı enerjisi elde edebilmeye imkan tanıyan HIM'ın lisansını almak için Almanya'nın rüzgar ve güneş enerjisi konusundaki lider firması Energieteam'in kendileriyle görüşme halinde olduğu bilgisini veren Nuri Sözkesen, Energieteam Yönetim Kurulu Başkanı Guenterg Benik'in HIM'ı yüzyılın icadı olarak tanımladığını söyledi.

NOBEL'E ADAY OLACAK

Guenterg Benik'in HIM için Nobel Fizik Ödülü için başvuruda bulunacağını kaydeden Sözkesen, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Dünyada su buharının sanayide kullanılması veya transistörün bulunması ile nasıl büyük bir gelişim ve değişim olmuşsa, ısı sektöründeki bu buluş, ısı enerjisi elde etme tekniği bakımından dünyada yeni bir çağ başlatacaktır."

Sözkesen, HIM'la enerji üretim teknolojileri, haberleşme, bilgisayar sistemleri, uzay ve havacılık alanları ile madenlerin ekonomik işlenmesi gibi birçok konuda yeni bir dönem başlayacağını vurguladı.

1 trilyonluk dev tasarruf buluşu

FUNİKA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Sözkesen, buluşun ekonomiye katkısı konusunda da şunları kaydetti: "Sadece konut ve ofis sektöründe bu malzeme kullanılarak yapılacak yıllık tasarruf Türkiye için yaklaşık 1 milyar YTL, dünya için yaklaşık 100 milyar USD'dir. Sanayi uygulamasına geçildiğinde bu rakamlar Türkiye için en az 10 milyar YTL, dünya için ise yıllık 1 trilyon dolar tasarruf demektir."

Dış ticaretle başladı...

ODTÜ İnşaat bölümünden mezun olan Nuri Sözkesen, yüksek lisansını Tokyo'da Japon işletmeciliği üzerine yaptı. Dış ticaret firması olarak FUNUKA'yı 1985 yılında memleketi Denizli'de kurdu. Daha sonra konfeksiyon, dokuma ve boyama bölümlerini de devreye alarak FUNİKA'yı ev tekstilinde entegre bir firma haline getirdi. 51 ülkeye ihracat yapan FUNİKA, şu anda tekstilin yayında otomotiv ve medya sektörlerinde de şirketleriyle bin kişilik istihdam sağlıyor.

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Çrş 16 Nis, 17:20

sanki insanlar bataryası bitene kadar cep telefonunu kullanıyor.
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Çrş 16 Nis, 17:29

gece_akrebi yazdı:sanki insanlar bataryası bitene kadar cep telefonunu kullanıyor.
kullanmıyor mu???
anlamadım..

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Çrş 16 Nis, 17:57

niye şaşırdınız ki, çoğunluk (yani benim gördüğüm,duyduğum) uzun süreli kullanmıyor. 2 sene diyeyim değiştiriyorlar. cep telefonu gerçekten bir takıntı olmuş. istisnalarda var tabi ömürlük kullanan yani.

gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Çrş 16 Nis, 18:04

yanlıs anladım..bıtmekten kastnz bataryyanın ölmesıymıs..
hos dogru anlasam da bana uymaz.ömürlük degılse bıle uzun surelı kullamırım.suankı tel.umu 4 senedır kullanıyorum.2.bataryam.tel.u delı gıbı arastırıp aldıgımdan ve donemın en ıyılerınden aldıgımdan ne o benden ne ben ondan vazgecemıyorum.vaktı zamanı geldgnde alacagım buna kardes olacak : ))

Kullanıcı avatarı
dartanyan
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen dartanyan » Prş 17 Nis, 10:29

gece_akrebi yazdı:niye şaşırdınız ki, çoğunluk (yani benim gördüğüm,duyduğum) uzun süreli kullanmıyor. 2 sene diyeyim değiştiriyorlar. cep telefonu gerçekten bir takıntı olmuş. istisnalarda var tabi ömürlük kullanan yani.
cep telefonu artık yavaş yavaş prestij simgesi olmaya başladı ..
"İMKANSIZ,BU DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLECEK GÜCÜ İÇLERİNDE KEŞFETMEK YERİNE KENDİLERİNE SUNULAN DÜNYADA YAŞAMAYI DAHA KOLAY BULAN,KÜÇÜK İNSANLARIN ORTAYA ATTIĞI BÜYÜK BİR KELİMEDİR.İMKANSIZ BİR GERÇEKLİK DEĞİL,BİR GÖRÜŞTÜR.İMKANSIZ BİR İDDİA DEĞİL,MEYDAN OKUMADIR.İMKANSIZ POTANSİYELDİR.GEÇİCİDİR.İMKANSIZ YOKTUR."

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Prş 17 Nis, 16:51

dartanyan yazdı:
gece_akrebi yazdı:niye şaşırdınız ki, çoğunluk (yani benim gördüğüm,duyduğum) uzun süreli kullanmıyor. 2 sene diyeyim değiştiriyorlar. cep telefonu gerçekten bir takıntı olmuş. istisnalarda var tabi ömürlük kullanan yani.
cep telefonu artık yavaş yavaş prestij simgesi olmaya başladı ..
yerim o prestiji : ) adam dar gelirli ama kendisinde çoluk çocuğunda o biçim cep tlf. var. ayranı olmayanlar yani : ))

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön